1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. BİR DEVLET NE ZAMAN ÇÖKER?
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

BİR DEVLET NE ZAMAN ÇÖKER?

A+A-

Bana necilik, “Amaaan canım” diye söze başlamak. “ben kendi işime bakarım, başkası beni ilgilendirmez” diye düşünmek. “Her koyun kendi bacağından asılır” demek aynı şeydir. Çıkarı dışında hiçbir şeyi önemsememektir. 
Evet, doğru “her koyun kendi bacağından asılır” ama o insanlar için söylenmiş bir söz değil. İnsan bilir ki, “haksızlıklar karşısında susmak, dilsiz şeytan olmak” demektir. Sadece yaptıklarımızdan değil yapmamız gerekirken yapmadıklarımızdan da hesaba çekileceğiz. Bir insana yöneltilen bir tehdit bütün topluma yöneltilmiş bir tehdit gibidir. Bizler ise adil şahitler olmamız gerekmektedir. Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun mazlumdan yana tavır koymalıyız. Zalimlere karşı dik durmalıyız. Zalim ve yalancı babamız da olsa, mazlum düşmanımız da olsa bu böyle olmalıdır. Çünkü yalancılık ayrıca büyük günahtır ve babamız için, dayımız içim, amcamız için, müdürümüz veya amirimiz için, caiz olmaz. Allah’a ve ahiret gününe iman edenlere buradan bir hatırlatma yapmamız lazım diye düşünüyorum; işi ehline vereceksiniz. Yani ehliyet ve liyakat esaslı bir temel kuracaksınız.
Osmanlı devletinin zirvede olduğu bir zamanda, Fuzuli “Şikayetnamesini” yazmıştır ve bu şikayetname de şöyle der:” Selam verdim rüşvet değildür deyu almadılar” der. Yıllardan 1534 dür. 1453 tarihinden 1534 yılına gelindiği zaman durum işte Fuzuli’nin şikayetnamesi ile özetlenmeye başlamıştır. Kanuni Sultan Süleyman Yahya Efendiye bir menakıb(mektup) yazar ve bu menakıb da şöyledir: “Kanuni Sultan Süleyman, zamanın büyük Türk âlimi Yahya Efendi’ye bir mektup gönderir ve ‘Bir devlet ne zaman çöker ve ne yapılırsa sonu nice olur? diye sorar.
Sultandan gelen bu mektubu okuyan Yahya Efendi kısa bir cevap yazar ve gönderir:” Neme lazım be Sultanım!” Sultan, bu söze bir mana veremez. Kalkar, Yahya Efendi’nin Beşiktaş’ta ki dergâhına gider. Sitem dolu bir şekilde “Üstadım lütfen mektubuma tatminkâr cevap lütfediniz” diye, sorusunu tekrar eder. Yahya Efendi duraklar, ‘Sultanım, sizin sorunuzu ciddiye almamak kabil mi? ‘Ben sorunuzun üzerine iyice düşündüm ve kanaatimi de açıkça arz etmiştim’ diye cevap verir: Kanuni “İyi ama bu cevaptan bir şey anlamadım. sadece ‘neme lazım be Sultanım’ demişsiniz. Sanki ‘beni böyle işlere karıştırma’ der gibi bir mana çıkarıyorum’. Yahya Efendi bunun üzerine, ibret dolu şu sözleri söyler: “Sultanım! bir devlette zulüm yayılsa, haksızlıklar ayyuka çıksa. İşitenler de ‘neme lazım’ deyip uzaklaşsalar, sonra koyunları kurtlar değil de çobanlar yese, bilenler bunu söylemeyip sussa, gizleseler, fakirlerin, muhtaçların, yoksulların, kimsesizlerin, feryadı göklere çıksa da, bunu da taşlardan başkası işitmese, işte o zaman devletin sonu görünür. Böyle durumlardan sonra devletin hazinesi boşalır, halkın itimat ve hürmeti sarsılır. Asayiş ve emniyete vesile olan, itaat hissi gider, halka hürmet duygusu yok olur. Çöküş ve izmihlal de böylece mukadder hâle gelir.” Siyasetnameler, Fütüvvetnameler, Emannameler, Pendnameler bunları anlatır ama kim dinler bunları. Devletler durup dururken yükselmezler ve çökmezler.
Ebû Müslim Abdurrahman bin Müslim El-Horasanî’ye atfen aktarılan bir söz var, bilinen: “Onlar, şerrinden emin oldukları için, dostlarını kendilerinden uzak tuttular. Kendilerine bağlamak ve kazanmak için de; düşmanlarını yakın tuttular. Yakın tuttukları düşmanları dost olmadı. Ama uzak tuttukları dostları düşman oldu. Herkes düşman safında toplanınca yıkılmaları mukadder oldu.” İşte bir devletin zevali yukarıda saydığımız nedenlerden ve benzerlerinden sonra gelir.
Evet, Allah’ın yardımını engelleyen her türlü iş ve söz bir insanın helak olması için yeterde artar. Onun rızasını kazanmaya vesile olan her söz ve iş ise bir kurtuluş sebebidir ve bir Müslümanın unutmaması gerekir ki, O’nun kolaylaştırdığından daha kolay, zorlaştırdığından daha zor bir iş yoktur. Ve Allah, cahil, zalim, kâfir, müfsit ve münafık olan bir kimse ve bunlara yardım eden topluluklara veya derneklere yardım edemezler. Allah’ın sigortasından çıkıp kullarının sigortasına sığınan insanların oluşturduğu devletler ve dernekler çok kısa sürede sonlarını hazırlarlar.
Fi Emanillah!

Bu yazı toplam 3266 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.