1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Bir fuarın ardından
Bir fuarın ardından

Bir fuarın ardından

Konya’da bu yıl 13.sü düzenlenen ve yaklaşık 150 kadar firmanın katıldığı yapı ve inşaat malzemeleri fuarı 4 gün açık kaldı ve özellikle hafta sonunda büyük ziyaretçi akınına uğradı.

A+A-

Fuarda standlarda yer alan ürünleri inceleyen ziyaretçiler teknolojik tasarımlara ve yeni model ürünlere büyük ilgi gösterdiler.

Edinilen bilgilere göre önceki yıllara göre 4 kat daha fazla ziyaretçi bulan fuar, geçen yıla göre de yüzde 23 ziyaretçi sayısının olduğu, bunun nedenlerinden birisinin ise Ramazan ayı başlarken son fuar olduğu kaydediliyor.

Fuarda yer alan Karazoroğlu Madencilik teknik danışmanı Kemal Doğan firmaları ile ilgi bilgi verdi. Buna göre Hatunsaray yöresinde kesilen volkanik taşlar için 2 yıldır ARGE çalışması yaptıklarını, taşların yalıtım ile birlikte dekorasyon amaçlı kesildiğini, kapasite olarak ilk yıl Maden İşletme Genel Müdürlüğünce 4 bin 500 metreküp bir kesim yapacaklarını, Konya’da bunun ilk olduğunu, taşın çok hafif olduğu ve 1 metreküp taşın 1 ton geldiğini belirtti. Taşın en önemli özelliklerinden birisinin ise kansojen maddesi bulunmadığına dikkat çekti.
Gazetimiz İmtiyaz Sahibi Yusuf Gürbüz ve Yazı İşleri Müdürü Dursun Seyis, Finans Müdürü Mehmet Çoban, fuarı gezerek fuara katılan firma yetkilileri ile görüşerek bilgi alış verişinde bulundular.

Yine fuarda en çok ziyaretçi bulan firmalardan birisi de ARS park standı idi. Yönetim Kurul Başkan yardımcısı Ersin Arslan firmaları ile ilgili bilgiler verdi. Çocuk oyun grupları üretimi yapan firma, bu üretimde yüzde yüz yerli maddeler kullanmakta ve bu üretilen ürünler özellikle de belediyeler, siteler, okullar tarafından beğenilerek alınıyor.

Çocuk oyun grupları 2 bin TL’den, 2 milyona kadar ulaşıyor. Bu parkları üreten firmanın bir başka amacı ise, çocukları kötü alışkanlıklardan korumak.

Fuarın bir başka köşesinde ise Aladağ firması yer alıyordu. Firma parke grubu, bordur gurupları, parsel baca elemanları, hazır beton üretimi yapmakta ve kendi alanlarında Konya ve
Türkiye’de iddialı olduklarının altını çizdiler.

Firmanın yönetim kurulu üyesi Halil Aladağlı, yıllık üretim itibariyle Konya’da öncü firmalar arasında yer aldıklarını dile getirdi. Grup olarak firma içinde 250 kişiye iş verilmektedir. Üretilen mamuller uzun ömürlü olarak tanıtılıyor.

Fuara katılan firmalar ise genelde fuardan memnun olduklarını, Konya’nın bu alanda önemli bir merkez olduğunu ve gelecekte daha iyi durumda olacaklarını, amaçlarının Konya ve Türk ekonomisine katkı yapmak, istihdam yaratmak ve yeni ürünleri tüketiciye sunmak olduğunu belirtiyorlardı./Hakimiyet Gazetesi Dursun SEYİS

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.