1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Bir Garip Konya
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Garip Konya

A+A-

Sözde Konya’nın, ülkenin sorunları, siyasi yazılar derken çoğu defa kendi sorunlarımızı, daha doğrusu mesleki sorunlarımızı unutuyoruz.
Hani ne derler?
“Terzi kendi söküğünü dikemezmiş.”
Bugün biraz bizi yöneten Konya’nın yöneticilerine sitem etmek, onların beklide bilmediği, duymadığı şeyleri bu sütundan duyurmak istiyorum. Umarım ki, o kimselerde buna duyarlılık gösterir bizleri rahatlatırlar.
Yaşımızı yazmayalım ama doğma büyüme Konyalıyım. Birçok idareci görüp geçirdik. Meslekte yıllarımız geçti. Valiler gördük, gök kubbede seda bıraktılar. Emniyet Müdürleri gördük, Konya’yı asayiş ve trafik konusunda rahatlattı ve eskilerin tabiri ile “asayişi berkemal” yaptı.
Belediye Başkanları gördük. Halk ile, basın ile iç içe çalışıp sorunların çözülmesinde büyük katkı yaptılar.
Peki bunların farklı versiyonlarını görmedik mi?
Elbette onları da gördük.
Bugün onlardan bahsetmeyeceğim. Çünkü insanlar hep iyi şeylere layıktır ve iyiler, güzeller, doğrular hiçbir zaman unutulmaz.
Konya’mız gerçekten bir çok konuda rahat, huzur kenti. Kentimizi bu hale getirenlere, bu halde tutanlara teşekkür ediyorum. Ancak ne yazık ki, Konya’mızda bazı garipliklerde yaşamaktayız.
Bunlardan biri Belediye alanında, diğeri de Emniyet alanında.
Belki bu yaşanan olaylardan bu kurumların en üst yöneticileri habersizdir. Onun için buradan bu kimselere sesleniyorum. Hatta bu sesimizi, ya da serzenişimizi umarım daha yukarılar, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Başbakanımız duyarda sorunların çözümü için talimat veriler diye de düşünmekteyim.
Efendim, Yıllardır bu meslekte kalemşorluk yapıyoruz. Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerimiz oluyor. Şahsımıza Başbakanlık, Basın Yayın ve Enformasyon Genel müdürlüğünün kartı verildi. Bu kart kolay elde edilen bir kart olmadığını biliyorum. Ayrıca şahsıma verilen bu kart “ömür boyu kullanma” şeklindedir. Bu karta bağlı olarak yine İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından aracımıza verilen “BASIN TRAFİK KARTI” verildi.
Bu kart ile gerek yurt dışında, gerekse yurt içinde bazı konularda destek alabiliyor, Emniyet, THY, DDY, hatta hastanelerden yardım desteği alabiliyoruz.
Ne yazık ki, Konya’mızda ise bunlardan mahrumuz. Öyle ki, bu kartı hiç tanımayan, hakarete uğradığımız zamanlarda oluyor.
Konya büyükşehir belediyesine ait şehir içi araç park yerlerinde, tramvayda, belediye otobüslerinde hizmet almamız, sürücülerin insafına bağlı. Bir parka varıyoruz, “15 dakika hakkınız vardır” deniyor. Bir başka semtte bu yarım saate çıkıyor, başka bir semtte 2 saat oluyor.
Bunun hangisine uyacağız. Parkçıların insafına neden bırakılıyoruz. Türkiye’de hangi şehirde olursanız olun, kart taşıyan araçlar ayrıcalıklı ama, Konya’da farklı. Bunun büyükşehir belediyesi tarafından çözülmesi gerekir diye düşünüyorum.
Yine Konya’da farklı bir uygulamada Emniyet Trafik müdürlüğünde var. Maça gidiyorsun. Basına ayrılan yere bizden başka herkes aracını koyuyor. Emniyet görevlileri bizi buraya almıyor. Haber takibinde koşturuyorsun yine diğer vatandaşla senin hiçbir farkın olmuyor.
Başımıza gelen bir olayı kısaca buradan aktarayım. Geçtiğimiz ayın 24 ünde Konyaspor’un maçı sonrasında gazetemize arkadaşım Şenyurt Özbay ile geliyorduk. Alâeddin’e geldiğimizde kültür park kavşağında Trafik ekipleri durdurdu.” Geçiş yasak” Bizde arkadaşlar bakınız biz basın aracıyız. Kartımız işte. Kaldı ki, önümüzden araçlar geçti diye elimizden gösterdik. Görevli polis ekibinin başı konumundaki bir konser yardımcısı “ Keyf benim değil mi, seni göndermiyorum. Al o kartı sana verene göster” dedi. Kısa süren bir tartışma sonrasında yolumuzu değiştirdik ve arka sokaklardan gazeteye geldik. Bir hafta sonra ise ev adresime E. Ünsal, H.H.İpek imzalı, “ İkazımıza uymamak” gerekçesiyle 189 TL. Trafik cezası geldi.
Bildiğime göre Trafik yasasında bu kartı taşıyan araçlara trafik ekiplerinin “eskort”luk yapması bile gerekirken, biz bıkarınız yardım almayı, böylesi uygulamalarla karşılaşıyoruz.
İnsan bunları görünce hiç hoşuma gitmeyen bir sözü söylemek geliyor. “Burası Türkiye”
Aslında garip olan Konya değil, Konya’yı bu hale getirenlerin suçudur. Bu işi başta her konuda duyarlılık gösteren Valimiz Muammer Erol, Belediye Başkanımız Tahir Akyürek ve Emniyet Müdürümüz Mevlüt Demir’den düzeltilmesini istemekteyim.
Ne derler, istemesi bizden.

 

Bu yazı toplam 296 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.