1. YAZARLAR

  2. Hakkı Balcı

  3. Bir, iki, üç…
Hakkı Balcı

Hakkı Balcı

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir, iki, üç…

A+A-

Birinci Dönüm noktası: Seydişehir’i dönüm noktaları ile ele alıp değerlendirecek olursak; ilk akla gelen Seyyid Harun Veli Hazretlerinin gelişi ve Seydişehir’in kuruluşu olduğunu söyleyebiliriz. O yıllarda bölgede hüküm süren Eşrefoğlu Mehmet Bey Seyyid Harun’nun gelişini iktidar korkusu ile önce ihtiyatlı ve düşmanca tavırlarla karşılamış, zamanla Seyyit Harun Veli’nin İktidar hırsı olmadığını görmüş beyliğinin imkânlarını Seydişehir’e yönlendirmiştir. Seydişehir’de kurulan külliye’nin kendi tuzu ve yağı ile ayakta durabilmesi için vakıflar kurarak destekçisi olmuştur.
1871 yılında belediye 1915 yılında ilçe olmuş ancak nüfusu 1927 yılındaki ilk nüfus sayımında merkez’de 3.779’a, Nahiyeleri köyleri ile birlikte ise; Ki buna Gencek Nahiyesi ve köyleri de dâhil olduğu halde 29.399’a ulaşabilmiştir.
İkinci Dönüm noktası; 1965 yılında İlçe merkezinde 6.683olan nüfusumuz, 1967 yılında Alüminyum Tesislerinin temelinin atılması ve birincil Alüminyumun üretilmesinin ardından 1975 yılında 25.651’e yükselmiştir. Nüfus hareketleri, şehirleşme ve gelir düzeyi ülke standartlarının üzerine çıkmış sıcak para girdisinden dolayı refah düzeyimiz bu tarihlerden sonra inanılmaz derecede artmıştır.
Dönemin Belediye Başkanı Meehum Nevzat Akbaş ve Milletvekilimiz Merhum Necati Kalaycıoğlu’nu Tesislerin Seydişehir sınırları içerisine yapılması hususundaki üstün gayretlerini hepimiz biliyoruz. Ki onların öngörüleri olmasa tesislerin su ihtiyacı sebebi ile komşu ilçeye veya şu an ismini hatırlayamadığım uzak bir ilde inşa edilmesi düşünülmüştü…
Bu anlamda verdikleri mücadele gereği tesislerden ekmek yiyen cümlemizin Öncelikle Yaradan, sonra boksit madenini ilk bulan Emin dede, Milletvekili Kalaycıoğlu ve Belediye Başkanı Akbaş’tan dualarımızı asla eksik etmememiz gerekir. Seydişehir’in bugünkü potansiyelinin temel gerçekleridir bunlar ancak;
Özelleştirme sonrası çalışan sayısının azalması ve tesislerden çalışanlar vasıtası ile ilçeye giren sıcak para yaklaşık üçte iki oranında düşünce, bu sapma esnaflara yansımış ve kredilerle ayakta durabilir hale gelinmiştir. Bu sebeple Çıkış noktaları aranmaktadır. Seydişehir Belediyesinin Mevlana Kalkınma Ajansı Teknik Destek Programı Seydişehir Dinamikleri Ön Raporu çalışmasının temel gerekçesi de bu olumsuzluklar üzerine kurulmuş mükemmel bir projedir.
ÜÇÜNÇÜ VE ÖNEMLİ DÖNÜM NOKTASI: Seydişehir’i yeniden ayağa kaldıracak üçüncü önemli dönüm noktası hiç kuşkusuz termal tesislerimiz olacaktır. Tesislerin bir an önce hizmete girmesi ile caddelerimizdeki hareketliğin iki-üç katına çıkacağına esnaflarımızın, lokantalarımızın, renginin değişeceğine, Turizm potansiyelinin yaz kış devam eden özellikte bir konum kazanacağımızdan yüzde 100 milyon eminim… Seydişehir’in genel manada bunu hala kavrayamadığı farkındalığını hala bu yöne kaydıramadığını görüyor gözlemliyorum.
Dün itibari ile termal tesislere 100 milyon liralık yatırım yapacak firma yetkilileri Fizibilite çalışmaları için ilçemizdeydiler. Taraşçı Belediye Başkanı Yasin Şahin, Seydişehir Belediye Başkanı Abdulkadir ÇAT ve bu gelişmenin önderi güzel insan Kaymakam Tuncay Sonel projenin bir an önce bitirilmesi için olağan üstü çaba sarf ediyorlar. Sayın Valimiz Aydın Nezih Doğan’nın yapılandırma hususunda ki gayretleri ise göz ardı edilemeyecek büyüklükte. Allah yardımcıları olsun…
Hülasası şudur sevgili Seydişehirliler…
İlçemizde hala farkında olmadığımız bu devasa gelişme yaz aylarında temel atma ile başlayıp önümüzdeki yıllar içerisinde meyvelerini vermeye başlayacaktır. Tasavvur edemediğimiz bu büyük Projenin mimarı, hazırlayıcısı ve arkadaşı hayırsever Osman Nuri Bakırcı’yı ilçemize davet ederek geleceğimizin nimeti bu gelişmeyi sağladığı için Kaymakam Tuncay Sonel’e eski haliyle 100 trilyon, yeni haliyle 100 milyon kere teşekkür ediyorum.
Öyle zannediyorum ki misafirlerin Seydişehir’e geliş gidişleri konaklamaları ve hatta uçak paralarına kadar harcamaları kendisi yapıyor. Marifet iltifata tabi derler, iltifat bile yetersiz diyerek Seydişehirli hemşerilerimin hepsinin bulunduğu noktada elini taşın altına sokup hiç olmazsa gönül desteklerini esirgemeden bu projeye sahip çıkmaları, destek vermeleri borçtur… İdarecilerimizin elini tutmak başta Sivil Toplum Kuruluşlarımız olmak üzere Her vatandaşın boynunun borcudur…
Seni seviyoruz Kaymakamım…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.