1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Bir köpek bakana ayda 100TL veriliyor
Bir köpek bakana ayda 100TL veriliyor

Bir köpek bakana ayda 100TL veriliyor

Konya’da pilot uygulamayla 170 köpeğin ev’lendirilmesi gerçekleştirildi. 170 köpeğe bakan kişilere aylık 100 TL veriliyor. Ayrıca köpeğin tedavisi, kontrolü, aşılaması da ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor.

A+A-

Hayvan Barınağı Sorumlu Veteriner Hekim Seyit Mehmet Dağ köpeklerin sokakta dolaşmaması için böyle bir uygulama başlattıklarını söyledi.

BİR KİŞİYE EN FAZLA 3 KÖPEK
Pilot bölgenin ilçelerden ve köylerden seçildiğini söyleyen Dağ, “Köyde ihtiyacı olan vatandaşlara götürüyoruz, ama tespit ederek gerçekten köpek bakabilecek evlere gidiyoruz. Eğer koşulları uygun olduğu anlaşılırsa ona en az 2, en fazla 3 köpek veriyoruz. Aşılaması, tedavisi, kontrolü bize ait ve aylık köpek başına da 100 TL veriyoruz. Bizim buradaki amacımız köpeklerin insan sevgisi görmesi ve sokakta gezmeyerek yemek aramaması, trafik kazalarına sebep vermemesi.” diye konuştu.

HEDEF 5 BİN HAYVAN
Pilot bölgeyi ilçelerden ve köylerden seçtiklerini belirten Dağ, “170 köpek gönderdik. İkinci kontrolleri yapıldı bu ay içinde üçüncü kontrolleri yapılacak. Çok iyi gidiyoruz. Köpekler sahiplerine alışmış. Kötü muamele yapana rastlamadık çünkü seçerken zaten belli kriterlere göre seçiyoruz. Başvuran kişi sayısı 200 ise biz bunu 50’ye düşürdük. Şu bakamaz, bu olmaz, biz bizzat kendimiz gittik ve güzel de verim aldık. Bunu büyütmeyi amaçlıyoruz. Hedefimiz 5 bin hayvan.” dedi.

İLÇELERE AYRI BARINAK
İlçelerdeki köpeklerin toplanarak şehir merkezlerine bırakılması üzerine ilçelere barınak yapılacak. Barınak başı 2,5 tirilyon’a mal olması beklenen proje hakkında Dağ, “Büyük ilçelere yapıp, küçük ilçelerin de üçünü birleştirip merkezi bir yere yapacağız. Üçü ortak işletecek. 12 tane barınak düşünüyoruz şu anda. Proje onaylandı. Şu anda izin alan 3-4 tane belediye var. Yer tahsisi yapıldı en kısa zamanda inşaatına başlanacak. Bozkır, Çumra, Akşehir bunlardan bazıları. Merkezde çok yoğunluk var. Bu yoğunluğu azaltmak için her türlü yardımı yapmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı./Nagihan Çapkın
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.