1. YAZARLAR

  2. Mustafa KARGA

  3. Bir medeniyet inşa etmek
Mustafa KARGA

Mustafa KARGA

Mustafa KARGA
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir medeniyet inşa etmek

A+A-

Eğer bugün dünyada gerçek anlamda küresel ve bütün bir insanlığın değişik katmanlarını temsil edecek çeşitliliğe sahip bir dünyadan bahsedeceksek, buna en çok yakışan veya bunu en çok temsil eden İslam dünyası ve Müslümanlardır.

Bu sözü söyleyen kişi AK Parti Konya Milletvekili ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu. Güzel de demiş. Keşke İslam dünyası ve Müslümanlar bu gerçeği bugün artık daha iyi görebilme ve anlamını kavrayabilse. Küresel ve bütün insanlığın değişik katmanlarını temsil edecek bir dünya kesinlikle İslam dünyasıdır, ancak ne yazık ki bugün bizler içimizdeki Suriyeli kardeşlerimize ve Arap kardeşlerimizin dili olan Arapça’ya bile sahip çıkamıyoruz.

Dışişleri Bakanlığı döneminde Arakan bölgesine iki ziyaret gerçekleştirdiğini anımsatan Davutoğlu, şunları kaydetti: “Çok zor şartlarda yaşayan o insanlar akın akın bulunduğumuz yere geldiler, binlercesi bizim onlara hitap edeceğimiz alanda toplandılar. Üzerlerinde çok basit giysiler, çamur deryası gibi yollardan geçerek, ev diyemeyeceğiniz barınak niteliği taşımayan yerlerin içinden çıkarak büyük bir meydanda toplandılar. İngilizce olarak hitap etmeye başladık, Müslüman diplomatlar arasında çok rahat iletişim kurabileceğiniz bir dil, burada anlamsızdı. Ancak bir şekilde de iletişim kurmak gerekiyordu, kalabalığın arasında sürekli bir uğultu vardı. Baktım o topluluğa hitap etmenin İngilizce üzerinden olması mümkün değil. Megafon olmaksızın yüksek sesle 'Essalamünaleyküm' dedim birden kalabalık derlendi, toparlandı önce ön sıralardan 'Vealeykümselam' sesi çıktı. Beşinci kez 'Essalamünaleyküm' dediğimde o binlerce Arakanlı tek bir vücut olmuş gibi yüksek bir sesle 'Vealeykümselam' dediler. Önemli olan bu iletişimde çok söylemek değil, aynı dili aynı sembolü hatırlatabilmek.”

Eğer bir medeniyet tasavvurunuz varsa ve ümmetin umudu olmak istiyorsanız, şu gerçek eninde sonunda yüzünüze çarpacaktır: Farklı kültürleri, milletleri, dilleri içinde barındırmayan bir medeniyetin varolması mümkün değil… Bir medeniyet yaratacaksanız bunu farklı kültürlerle, milletlerle, dillerle ve fikirlerle yapacaksınız. Osmanlı sadece bir imparatorluk değil bir medeniyetti aynı zamanda… Bunun köklerini, sebeplerini, sonuçlarını bugün daha iyi değerlendirmek ve anlamak zorundayız.

Bunu anlayamazsak medeniyet kurma hayalimiz, hayalden öteye gidemez…

Batının Ortaçağı’nda İslam dünyası altın çağını yaşıyordu. Batının altın çağında İslam dünyası en karanlık çağlarından birini yaşıyor. İlacımız, çözümümüz altın çağı yaşadığımız dönemlerde gizli… Bugünkü milliyetçi fikirler, tek olma anlayışı modern düşüncenin bizlere dayattığı görüşler… 

Son bir notla bitirelim yazımızı: Yukarda sözlerine yer verdiğim eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, sayın Cumhurbaşkanı ile her ne sorun yaşadıysa yaşadı ve onurlu bir şekilde makamı terk etti. Cumhurbaşkanımızın bir sözüyle, çoğu insanın yapamayacağı şeyi yaptı… Özellikle referandum sürecinde kendi camiası tarafından yoğun eleştiri gördüğü sayın Davutoğlu… Siyasi olarak beğenirsiniz, beğenmezsiniz o sizin bileceğiniz iş. Ama en azından halklar olarak Sayın Davutoğlu’nun hocalığından fikirlerinden faydalanmamız gerekiyor. O yüzden siyasi hedef ve hırslarınız gözünüzü karartmasın… Bu ülkenin Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi liderlere, Ahmet Davutoğlu gibi hocalara ve Abdullah Gül gibi sağduyulu insanlara her zaman ihtiyacı olacaktır.

Her devrim kendi çocuklarını yer, derler ya… Bari biz yapmayalım… AK Parti devriminin öncülerini rahat bırakalım…

Bu yazı toplam 513 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.