1. YAZARLAR

  2. Mustafa KARGA

  3. Bir milletin ayağa kalktığı gün
Mustafa KARGA

Mustafa KARGA

Mustafa KARGA
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir milletin ayağa kalktığı gün

A+A-

19 Mayıs 1919 şanlı bir tarihin yazılacağı kutlu yürüyüşün ilk adımının atıldığı gün. İstanbul’dan Anadolu’ya yönelişin çarenin Anadolu yiğitlerinde olduğunun anlaşıldığı gün 19 Mayıs.

Mustafa Kemal 19 Mayıs günü bu kutlu yürüyüşe çıkarken Anadolu coğrafyasında Türkiye isminde bir devletin varolacağını ve bugünlere geleceğini biliyor muydu orası bilinmez. Ancak İstanbul başlayıp Samsun’da son bulan vapur yolculuğunun Erzurum’a, Sivas’a uzandığını ve bu seferin İzmir’de Çanakkale’de son bulduğunu hepimiz bugün biliyoruz, gururla, iştahla anıyoruz.

Bu yolculuk neleri getirdi, İstanbul’dan Samsun’a kadar olan deniz yolculuğunda bir ülkenin geleceği nasıl planlanabilirdi, dünyaya ders verecek potansiyeli olduğunu yüzyıllar boyunca 6 kıtada 7 denizde göstermiş Osmanlı evlatlarının potansiyeli nasıl ortaya çıkarılabilirdi? Osmanlı evlatları, düşman zulümlerinin kendini gösterdiği, vatan millet duygularının sindirilmeye çalışıldığı o günlerde Mustafa Kemal gibi bir paşayı tanıdı ve ardında bugün silah arkadaşları dediğimiz şanlı orduyu oluşturdu. Dini, namusu ve vatanı uğruna yüzyıllardır göğsünü siper etmiş, dünyada hüküm sürmüş ecdadın torunları böyle ucuza vatanını teslim edemezdi. Etmedi de…

Dedik ya, dünyaya Türk’ü gösteren, tarihin sayfalarına adını altın harflerle yazdıran ecdadın torunlarıydı onlar. 70’inde olsun 13’ünde olsun, onlar dini, namusu ve vatanı için gözünü kırpmadan canını verebilirdi. Namusuma ve vatanıma düşman elinin dokunuşunu görmektense şehadet şerbeti içerin diyen bir milletin evlatlarıydı onlar. Anadolu’nun dört bir yanından Samsun’da yakılan bağımsızlık meşalesinin peşine düştü milyonlar. İşte o milyonları saran duygu, his ya da ilahi güç 250 bin mehmet gözü önünde toprağa düşse de bir adım bile geri gitmeyi düşündürmüyordu kahramanlar. İşte o gün Anadolu’nun nasıl Anadolu olacağını 7 düvele nasıl baş kaldıracağını bizlere gösteriyorlardı. Nitekim gösterdiler de….

İstanbul’dan Samsun’a adım atan bir yiğidin ardından dini ve namus saydığı vatanı uğruna şehadete yürüyen o nesil, ilk adımını bugün, 19 Mayıs 1919’da attı. Vatanı uğruna gözünü kırpmayacak Anadolu insanını tek bayrak altında topladı Mustafa Kemal, kurşunu bitse de süngüsü ile düşman üstüne Allah diyerek koşacak maneviyatı ecdada anlatan, o inancı hatırlatan liderdi Mustafa Kemal. Böyle 1 2 sayfaya değil, ciltlere sığmayacak destanı yazan Anadolu insanın zafere ilk adımı attığı bir gün 19 Mayıs. O böyle dedi, bu böyle konuştu diye silinecek bir gün değil, Şanlı Türk Milletinin ilk ayağa kalktığı gündü 19 Mayıs.

19 Mayıs Atatürk’ü Anama Gençlik ve Spor Bayramı kahraman milletimize kutlu olsun.

Bu yazı toplam 443 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.