1. YAZARLAR

  2. Yaman ADAM

  3. Bir Şey Değişmedi
Yaman ADAM

Yaman ADAM

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Şey Değişmedi

A+A-

Basın İlan Kurumunun, “Marka Şehirler” başlığı altında “Medya ve İletişimde Tecrübe Paylaşım Günleri” konferanslarına Konya’da “Bismillah” denildi.
Dedeman Otel’de yapılan organizasyon mükemmeldi. Yeni Valimiz Muammer Erol, AKParti Konya milletvekilleri Ayşe Türkmenoğlu, İlhan Yerlikaya, Hüseyin Üzülmez, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Karatay İlçe Kaymakamı Mustafa Altıntaş, akademisyenler, oda başkanları, medya mensupları ve üniversite öğrencileriyle beraberdik.
Gayretli, çalışkan, Anadolu Gazeteler Sahibi Temsilcisi Basın İlan Kurumu Genel Kurul ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan kardeşimiz, şehirlerin markalaşmasında yerel basının vazgeçilmez öneme ve değere sahip olduğuna vurgu yaptı. Konya basınının geldiği bugünkü seviyede Aslan’ın emekleri elbette takdire şayandır.
Vali Erol, Basın mensuplarının hizmetlerinin hepimizin olmazsa olmazı olduğunun, ekmek, su kadar önem taşıdığının altını çizdi. Basının özveri ve gayretlerinin bir kamu hizmeti olduğu bilinciyle yürütülürse makbul olacağı, hora geçeceği üzerinde güzel kelâmlar etti. Basında, kamu hizmetleri şuuru ve sorumluluğu çerçevesinde üretilecek hizmetlerin, toplum menfaatleri ön plana çıkarılarak yürütülecek hizmetler olup herkesin bundan maksimum derecede istifade edeceği düşüncesinde olduğunu söyledi.
Cemaziyelevveli bir iletişimci olan Milletvekili İlhan Yerlikaya ise, yeni iletişim teknolojilerinin sürekli değişmesinin ve gelişmesinin her alana yansıdığından dem vurarak, yalnızca iletişim alanında değil yönetim/yönetişim ve ticaret alanında da artılar getireceği ve şehirlerde bunun meyvelerinin toplanacağını anlattı.
Önümüzdeki seçimlerde de Büyükşehir Belediye Başkanlığı kesin gibi görünen ve Konya basınına kültür sokağında yapılmakta olan binalardan birini tahsis edecekleri sözünü veren Tahir Akyürek ise yapılan faaliyetlerin, İstanbul ve Ankara’dan ibaret olmadığını; Türkiye büyüyor ve gelişiyorsa, dünya milletleri arasında önemli bir yere doğru yol alıyorsa, bunu hep birlikte katkı yaparak başaracağımızı, Anadolu şehirlerinin de marka şehirler olmalarına katkıda bulunacağımızı ifade eti.
Daha sonra Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay; “Basın İlan Kurumu olarak merkez medyada görev yapan, hakikaten bu ülkenin yetişmiş en iyi gazetecilerini de buluşturalım istedik. Onların da çok söyleyecekleri var. İstifade edilecek gerçekten çok tarafları var. Feleğin çemberinden geçmiş arkadaşlarımız var. Uzaktan Konya’yı göremezsiniz, İstanbul’dan göremezsiniz. Bir kere daha söylüyorum ‘gidemediğin yer senin değil’ demiş bir paşamız. İstanbul’dan İstanbul’un herhangi bir semti gözükmüyor. Ankara’dan Sincan dahi gözükmüyor. Siz bir yere giderseniz, orada yaşarsanız, oralarda yaşayanlarla büyük işler yaparsınız. Bu açıdan da ben bir konunun, bir zenginliğin, bir geleceğin yarınlara mal edilmesinde, bir projenin hayata geçirilmesinde basının olmazsa olmaz güç olduğunu düşünüyorum. Bu vesileyle de basın mensupları arkadaşlarımızın yarınlara gerçekten iyi hazırlanmaları lazım. Sorunlarının en aza indirilmesi, daha iyi maaşlar almaları lazım, daha iyi makinelerle, daha iyi araç gereçlerle çalışmaları lazım. Habere daha hızlı ulaşmaları lazım. Haberleri daha iyi kâğıtlara basmaları lazım. Daha iyi yerlere ulaşmaları ve reklam almaları lazım. Reklam alınca da sektörün büyümesi lazım. Reklam verenler de öyle büyüyor. Yani tüketiciye ulaşması lazım” şeklinde konuştu.
Öğleden sonraki programda ise oturum başkanı Prof. Dr. Metin Kazancı “Halkla İlişkilerin Osmanlı’dan Günümüze Geçen Serüveni”ni, Show Tv Haber Dairesi Başkanı Erhan Çelik, Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan, Vatan Gazetesi köşe yazarı Ruşen Çakır, Rota Haber Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık mesleki tecrübelerine dair anılarını anlattılar. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Şeker de "Medyanın Yeni Halleri" başlıklı sunumunu yaptı.
Basın camiasına 1976 yılında, henüz bir lise talebesiyken foto muhabiri ve yazar sıfatıyla başlayan, bir ara yazı işleri müdürlüğü de yapan ve o gün bugündür yazan bir basın mensubu olarak o günlerden bugünlere çok şey değişti, gelişti, kolaylaştı, güzelleşti... Fakat bir şey değişmedi: Şu güzide(!) basın emekçilerinin/çalışanların aldıkları ücretler bir türlü değişmedi… Bir de yazarların telif ücretleri(!)
Hak edilen gerçek ücretlerin de değişmesi/verilmesi umuduyla…
Bu muhteşem programın düzenlenmesinde emeği geçenleri yürekten kutluyor ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.