1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. BİR VİRÜSÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

BİR VİRÜSÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

A+A-

Bugünlerde dünyayı meşgul eden bir olay var: ‘Korona Virüsü’. Adının ne anlama geldiğini bilmesek ve anlamasak da kendisinin Çin’de zuhur edip dünyaya yayıldığını biliyoruz. Üstelik sadece bilgi edinmekle de kalmadığımız gibi, gecemizi gündüzümüzü onun verdiği zararları nasıl gidereceğimizi ve bundan sonra vereceği zararlardan nasıl korunup kurtulabileceğimizi düşünüp çareler aramaktayız.

Aslında konuyu düşündüğümüzde ve bu ufacık mikrobun neler yaptığını öğrendiğimizde ağzımız açık kalarak hayret etmekteyiz. O zaman düşüncemiz bu mikroptan ziyade onu yaratanı hatırlamaya yöneliyor. Yani her şeyin yaratıcısı olan Yüce Allah hatırımıza geliyor. Her şeyi yaratan Allah yücedir ve her şeye gücü yeter. Böyle düşünerek imanımızı tazeliyoruz. Bu görünmeyen mikrobun geride hayretler bırakan icraatına bakarak da kendimize geliyoruz.

Çünkü içinde yaşadığımız dünyada farklı kavim ve milletlerin oluşturduğu devletler neredeyse dünyaya sığamıyorlar. Her biri diğerlerini kendilerine çeşitli açılardan rakip olarak görmelerini bırakın, varlıklarını bile fazla görüyorlar. Kendilerini böyle bir noktada görmelerinin sebebi de diğer devletleri ve bu devletleri oluşturan farklı insan topluluklarını aşağılamak istemelerinden kaynaklanmaktadır.

Dolayısıyla bu durum insanoğlunun Yaratanını, rızık verenini, dünya hayatında iken âhiret hayatını kazanması gerektiğini bildiren Allah’ını, dünyaya ve dünya malına daha çok önem vermeye başlayarak zaman içinde unutabiliyor. Diğer bir ifade ile Dünya ve dünya malına verdiği önem âhiret için vermesi gereken önemin önüne geçiyor.

İşte Allah insanların bu durumunu kendilerine hatırlatmak için onların dikkatlerini toplayacak bazı olaylar yaratıyor. Böylece onları uyarıyor ve daldıkları uykudan ve düşüncelerini saran hayalden uyandırıyor.

Nitekim yeryüzünde canlılardan biri de her türlü bitkilerdir. Bunlar yağan yağmurlar sayesinde yeryüzünde boy gösterir, vereceği meyveyi verir, fakat yağmurlar kesilip yaz sıcakları artınca da sararmaya başlarlar. Yani toprak ölü hâle gelir.

İşte bu durumda Allah yağdırdığı yağmurlarla toprağı ölü hâlinden kurtarıp yeniden canlandırır.

Biz insanlar da yaşadığımız hayatımızda yaptığımız ve başarılı olduğumuz her işimizde kendimizi ön plâna çıkarıp her şeyi kendimizin bir başarısı olarak değerlendirir, dolayısıyla asıl yaratıcı olan Allah’ımızı unuturuz.

İşte Allah bizi böyle bir durumdan kurtarmak, daha doğrusu daldığımız uykudan uyandırmak için böyle uyarıcılar yaratıp bize musallat eder.

Dolayısıyla Korona Virüsü Allah’ımızın bize olan uyarılarından biridir.

Dikkat ederseniz bu küçücük, gözle görülmeyen canavarla mücadele edebilmek için bütün dünya ayağa kalkmış durumdadır.

Yani Korona Virüsü Allah’ın bizim kalblerimizi yeniden canlandırmak istediği için onu başımıza musallat ettiği bir uyarıcıdır. 

Bize düşen ise daldığımız uykudan uyanmak, aşırı derecede sarıldığımız dünyanın peşinden koşmak yerine Allah’a yönelmektir. O’nun gücünü hissetmektir.

Bu yazı toplam 1978 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.