1. YAZARLAR

  2. Kadir İYİANLAR

  3. BİR YILI DOLDURDUK, VİCDAN MUHASEBESİ ZAMANI…
Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR
Yazarın Tüm Yazıları >

BİR YILI DOLDURDUK, VİCDAN MUHASEBESİ ZAMANI…

A+A-

Geriye dönük yazılarıma bir göz atıp, nefsime yenik düştüğüm bir yazı var mı diye baktım...

Çok şükür bir tek yazımda bile kişisel menfaatlerimi ön plana çıkarmamışım.

Genelde bir Cumhurbaşkanımız bir de Sayın Devlet Bahçeli’yi ön plana çıkarmışım. Her zaman söylediğim gibi, Allah kendilerinden razı olsun.

Bir gelecek göremediğim Saadet Partisi yerine Milli Görüş sevdalısı biri olarak Fatih Erbakan hasretini dile getirmişim.

Bir de Vatan, Ezan, Bayrak, Hürriyet, peşinde koşan cesur vatandaşlarımızı ön plana çıkarmışım.

Allah kendilerinden razı olsun…

Konya ile ilgili pek suya sabuna dokunmamışım... Sayın Valimiz ve Belediye Başkanlarımıza birkaç vicdani soru sormuşum. Pahalı hayat ve denetimsizlikten şikayet etmişim.

Bir de ELEKTİRİK KURUMUNUN 2023 HEDEFLERİ OLAN BİR ÜLKEDE, kar yağışını neden gösterip, uzun süre bir ilçemize elektrik verilememesine tepki göstermişim.

Siyasetin amacı, partilerin amacı her şeye layık vatandaşa en iyiyi sunmak değil midir?

Amaç en yüksek oyu almak, iktidar olmak değil midir? Siz hiçbir partimizin seçim beyannamelerinde vergileri artıracağım, vatandaşın alım gücünü düşüreceğim, eğitimi ve sağlığı paralı yapacağım dediğini duydunuz mu?

Elektrik parasını ödemeyenlerin parasını tüm vatandaşların üzerine bindireceğim, sayaç okuma bedeli alıp çalıştırdığım elemanların maaşını sizlerden alacağım dediğini duydunuz mu?

Belediyeler amme hizmeti gören yarı özel kurumlardır, kar amacı gütmezler, ulaşımı özel fiyatıyla takriben aynı seviyelere getireceğim, suyu en yüksek fiyattan satacağım dediğini duydunuz mu?

Eskiden Belediyelerin geliri düşüktü, şimdi hem devletten, hem de emlak üzerinden vatandaştan, otopark işletmeciliğinden, trafik cezalarından müthiş gelirimiz var, amacımız daha çok çoook kar elde etmek dediğini hiç duydunuz mu?

Şartlar böyle olunca da bu vatandaşın sesi mesela şahsım, bizleri yöneten siyasilerimize bir takım hatırlatma yapma, eksikleri giderme konusunda da eleştirilerim oluyor.

Siyasette cesaret, bilgi, dürüstlük ve en iyiyi vadetmek asıl amaçsa, şehrimizi yönetenlerde, daha temiz, yeşil, yaşanabilir, huzurlu, ucuz bir belediyecilik amacı varsa, şahsımın da kendi menfaatini gözetmeksizin, yalakasız, sadece bugün bu havayı soluyanların yarın da bu havadan soluyacaklara daha güzel yaşanabilir bir Türkiye, Konya bırakılma doğrultusunda yazma azmi var.

Şükürler olsun bu amacın dışına hiç çıkmamışım.

Diyeceksiniz ki, Belediye Başkanlarımızı nasıl buluyorsunuz?

Bir takım eleştirilerimi daha önce belirtmiş cevap alamamış biri olarak diyebilirim ki, Karatay Belediye Başkanı hariç geri kalan tüm Belediye Başkanlarımızı başarılı buluyorum.

Risk almayı seven, bir daha seçilmekten önce zor görevi seçen her zaman başımızın üzerinedir.

Belediye asıl hizmetlerini bir kenara bırakarak, en zor görev kentsel dönüşümdür.

Selçuklu Belediye Başkanı, Allah için kentsel dönüşümde ilk adımı atandı, HELAL OLSUN.  Hiçbir sıkıntı olmadı. Selçuklu’nun en eski yapılaşmalarının yerinde bugün depreme dayanıklı, daha modern ve daha güzel binalar mevcut. Bunu kooperatifçilikle değil, şehrimizin değerli müteahhitleri ile başardı.

Meram Belediye Başkanımızı hayranlıkla takip ediyorum. Konya’nın en zor ve karmaşık bölgesi Meramdır. Kendisine bir bayan olarak helal olsun diyorum, son derece cesur ve azimli bir şekilde siyasi geleceğini riske atarak kentsel dönüşümü başlattı. Eski adı Selimiye Mahallesi yeni adı Aksinne Mahallesi olarak doğup büyüdüğüm yan mahalleleriyle birlikte en karmaşık bölgede kentsel dönüşüm büyük cesaret isterdi.

Başarılı olmasını temenni ederim. Çünkü işler bittiğinde müthiş bir Meram’a merhaba diyeceğiz. Allah yar ve yardımcısı olsun.

Konya’nın kentsel dönüşümde en rahat bölgesi Karatay’dır. Bugüne kadar bildiğim kadarıyla Meclis üyelerinden bir yönetim kurulu oluşturuluyor, kendilerine yüzde 3-5 gibi bir gelir kapısı açılıyor,  Belediye öncülüğünde sloganı ile kooperatif kuruluyor ve binalar dikilmeye başlıyordu.

Gördüğüm kadarıyla aynı durum devam ediyor. Bence belediye imara açtığı yerleri, diğer ilçelerimizde olduğu gibi işin ehli müteahhitlere bırakmalı.  Devletin büyük desteği ile bölgeye açılan resmi kurum ve kuruluşların değerini bilmeli. Bir coğrafyaya sıkışmış hizmetleri geniş alana yaymalı. Giriş ve çıkışlar muhteşem olmalı. Selçuklu neredeyse Sarayönü’ne kadar dayandıyda, Karatay da dar kalıptan çıkıp, cazibe merkezi haline getirilmelidir. Arazi vardır, imkan vardır, yeter ki iş bilenin kılıç kuşananın olsun.

Büyükşehir Belediye Başkanımız da özellikle 15 Temmuz sonrası neredeyse aile hayatını unuttu.  Allah gücünü kuvvetini eksik etmesin. Allah için şahsım onun temposuna ayak uyduramaz. Birtakım hizmetlerde yanlışlık olsa da gerçekten çok başarılı. Vatandaşla iç içe. İlçelerle iç içe. Şehir dışından gelenlerin özellikle Ankara yolunu kullanan vatandaşların hayran olacağı bir manzarayla karşılaşmaları muhteşem. Mevcut Milletvekillerimizden biri mi, Teşkilat başkanlarından biri mi yoksa Sayın Başkan mı derseniz, yüz kere bin kere Tahir Başkan derim…

 

 

Bu yazı toplam 714 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.