1. YAZARLAR

  2. Dilek Bülbül

  3. Bir Zaferin Müjdecisi: Uzun Şıh-2
Dilek Bülbül

Dilek Bülbül

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Zaferin Müjdecisi: Uzun Şıh-2

A+A-

Anadolu’yu baştanbaşa geçen ordu huzursuz olmaya başlar. Nereye gittiklerini bilememektedirler.  Yavuz’un çadırına ok bile atmışlardı. Bunun üzerine Yavuz tarihi sözünü söyler:
- Er olan benimle gelsin, rahatlarını düşünenler karılarının yanına gitsin. Galeyana gelen ordu Yavuz’un peşine düşmeye mecbur olur. Şah İsmail 1514’de Çaldıran’da ağır bir mağlubiyet alır. İran zapt edilip Şii tehlikesi kaldırılır. Daha sonra 1515-1516’da Irak üzerine döner. Tarihin gözde merkezi Bağdat bütün ihtişamıyla görünür. Ordusunun yorgun oluşunu düşünen ve vaktin geceye doğru oluşu istirahata mecbur etmişti. Yorgun olan Yavuz çadırında uyumuştur. Diğer taraftan Osmanlı ordusunu gören Bağdatlılar, savunmaya hazırlanırlar. Kaleyi ellerinden geldiği kadar kapatırlar. Yavuz uykusunda bir tekme yediğini hissedip ve Uzun Şıh'ı rüyasında görüp irkilerek fırlar. Çünkü Uzun Şıh Onu tekmeleyip:
- Akşamın işini sabaha bırakma demedim mi ben sana demişti. Yavuz derhal orduya emir verir. Ani baskın ve hücumla Bağdat alınır. 1517de Ridaniye Savaşıyla Mısır’ı ve Arabistan Yarımadasını da alan Yavuz ilahî dinin halifelik temsilciliğini, Peygamberimizin emanetleriyle teslim alır. Bu büyük zafer ve kazanç Türkler için ilelebet gidecek bir temsilciliğin basamağı olmuştur. Anadolu’ya dönen Yavuz, Uzun Şıh’ı çağırtır.
-  Hocam sayende çok şeyler kazandık dileğin ne ola?
- Sağolun Hünkârım, sağlığınız.
- Yok yok… Sana bir şeyler vermeliyim. Ne dilersin?
- Padişahım köyüme bir cami yaptırın, başka bir dileğim yoktur. Bunun üzerine Yavuz Sultan Selim yeteri kadar akçenin Uzun Şıh’a verilmesini emreder. 
    Uzun Şıh’ın evi Hatıplar evinin yerindeydi. O zaman bu ev Pirlonda’nın dışındaydı ve etrafı mezarlıktı. Cami için aldığı akçe ile Pirlonda’ya dönen Uzun Şıh bütün köylüyü toplayıp cami için bir yer seçerler. Halk arasında seçilen yere itirazlar olur:
- Hoca evinin yanına cami yapıyor.
- Hoca cami bize çok uzak, köyün dışına oluyor gibi… Bunun üzerine Uzun Şıh:
- Arkadaşlar, seçilen bu yer evet bugün köyün dışında kalıyor fakat zamanla camimiz köyümüzün tam ortasında kalacaktır.
    Bununla ikna olan köylüler daha Yavuz’un sağlığında camiyi yaptılar. Caminin yapıldığını da Yavuz’a haber verdiler. İşte bugün Büyük Cami adı ile bilinen camimiz Yavuz Sultan Selim tarafından, Uzun Şıh vesilesiyle yapılıyor. Resmi kayıtlarda da caminin adı Uzun Şıh Selimiye Camisidir.”
    Osmanlı döneminin zengin ahşap işçiliğinin bir ürünü olan bu caminin 25 Kasım 2005’de elektrik kontağından çıkan bir yangında minberi, mihrabı, tavanı ve ahşap işleme kısımları yanmıştır. Daha sonra aslına uygun bir şekilde restorasyonu yapılarak 2008 yılının Eylül ayında tekrar ibadete açılmıştır.
 

Bu yazı toplam 1557 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar