1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. BİR ZAMANLARIN DEMİREL’İNDEN SALVOLAR!..
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

BİR ZAMANLARIN DEMİREL’İNDEN SALVOLAR!..

A+A-

Bir zamanların Adalet Partisi Genel Başkanı olan ve daha sonra müteaddid defalar Başbakan ve Cumhurbaşkanı da olan İsparta’lı Süleyman Demirel’in siyasi tarihine geçen salvolarından bir kaç demet sunalım istedik.

Süleyman Demirel’i siyasi hayatında popüler yapan ve siyasi tarih,ne damga vuran en pişkin diyebileceğimiz ve siyasi tarihe mal olmuş pek çok pişkin sözü bulunmaktadır.

1960’lı yıllardan 1990’lı yılların sonuna kadar Türk Siyasi hayatında aktif politikacı olarak yer alan Süleyman Demirel, tüm siyasi çalkantılar döneminde, darbelerin yapıldığı yıllarda, darbecilere rağmen “her dönemim adamı” ve “her çalkantıdan sonra kurtarıcı” veya “darbecilerin sığınacağı” bir politikacı olmayı her daim başarabilmiş bir politikacı olarak tarihe geçmiştir. Burada şunu söylemekte yanılmamış oluruz. Her dönemde “otobüs durağına gelen ilk otobüse binen” bir politikacı durumundadır Demirel. Bu yönüyle de Türk siyasal hayatında yer edinen ender siyasetçilerden biri olmayı başarmıştır.

Bunu başarabilen bir politikacı profilinde olması gereken kurnazlık, hazır cevaplılık ve yüzü kızarmadan pişkin pişkin cevaplar verebilme yeteneğine sahip olması veya pişkin açıklamaları ile daima gündemde kalmasıdır. Bu kabiliyete sahip olması Demirel’i daima siyaset gündeminin tepesinde kalmasını sağlamıştır.

Süleyman Demirel bazı zamanlarda fötr şapkasından adeta tavşan çıkarmış bir politikacı kimliği taşımıştır. Bazı zamanlarda da “ben mağdurum ve mağdur edildim, önüm kesildi” diyerek mağdurların rolünü çok iyi üstlenmiştir. Türkiye Politik tarihinde politik riya konusunda adeta bir el kitabı niteliğini taşıyabilecek kadar da açıklamalarda bulunmuş ayrı bir liderdir.

Bunları sıralayacak olursak şunların ön safa çıkarılabileceğini görmekteyiz:

a-”Yollar yürümekle aşınmaz”

Demirel bu sözünü, 8 Kasım 1968 yılında söylemiştir. Adalet Parti’sinin Ankara İl Kongresi yapılırken sokaklara sokaklara dökülen ve Adalat Parti yönetimini protesto eden halk için kendisine haber verilince kürsüden bu sözleri sarf etmiştir. Böylece sokaklara çıkıp protesto yürüyüşüne katılan halkın isyanını hiçe saydığını da bu metotla gözler önüne sermiştir. Hatta bununla da yetinmeyerek, daha sonraları açıklamalara devam ederek şu yorumlarda bulunmuştur: “Kimse beni yanlış çıkarmak için, bakalım yollar yürümekle eskir mi? diyerek daha fazla protesto edilmesinin ve yürüyüşlerin önüne geçmeyi başarmıştır.

b-Altı kere gittim, yedi kere geri geldim:

Türkiye’de bir türlü tek partinin çoğunluk sağlayıp da tek başına iktidara gelemediği 1970 li yıllarda Süleyman Demirel başbakanken bir programda kendisine “sizi o bulunduğunuz yerden altı defa indirdiler, hala orada nasıl duruyorsunuz?” şeklinde sorulan bir soru üzerine de şöyle cevap vermiştir: “Altı kere gittim, yedi kere geri geldim.”

c-”Şapkamı koysam o bile seçilir”

Henüz “millî irade” gibi kavramların daha alenileşmediği zamanlardır. Demirel’in söyledi bu sözü işte bu zamanlara göre değerlendirmek lazımdır. Kim bilir, bel ki bu yüzden şapkasını yanından ayırmazdı ve o temsil eden en önemli semboldü. Vatandaşa kaptırmamıştır ve “Şapkamızı kaptırmadık” diye de espiriyi patlatmış, o meşhur ftür şapkasını kimseye hediye etmemiştir.

d-”İşiniz vardı da elinizden biz mi aldık?”

12 Temmuz 1969 yılında Süleyman Demirel’den iş istemeye gelenlere bu şekilde cevap vermiştir. 1991’ deki seçim kampanyalarında ise “İş mi istiyorsunuz? Takılın peşimize”, “bize iktidara getirin, işinizde aşınız da olacak” vaadiyle kampanya başlatmıştır.

e-”Çorum’u bırak, Fatsa’ya bak:

1980 yılında Kenan Evren darbesinden önce Çorum’da yapılan katliamdan sonra Zamanın Başbakan’ı olarak söylediği ibretlik söz şöyledir. Demirel, Çorum’da ki katliamı küçümseyerek Fatsa’da Devrimci Yol’un kurmuş olduğu sosyalist yönetime işaret etmiştir. Bu sözlerinden çok kısa bir süre sonra da Fatsa’da Devrimci Yol’un kurmuş olduğu sosyalist yönetim, askeri bir operasyonla dağıtılmıştır.

f-”Yüksek menfaatleri icap ettirdiği zaman, devlet rutinin dışına çıkabilir.”

2000 yılında Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanlığı döneminde kendisi ile yapılan bir röportajda Susurluk skandalı ve faili meçhul cinayetler hakkında verdiği görüş de “Yüksek menfaatleri icap ettirdiği zaman, devlet rutinin dışına çıkabilir.” demiştir.

g-”Dün dündür bugün bugündür”:

O zamanlar henüz havuz medyası diye bir algı yoktu. Dolayısı ile Süleyman Demirel’in iktidarda olduğu dönemlerde gazeteciler siyasetçileri bir yere kadar ancak sıkıştırmayı başarabiliyorlardı. Ne var ki Süleyman Demirel riyakarlığını pek saklamazdı. Şartlar neyi gerektiriyorsa ona göre davrandığını söylemekten de hiç çekinmiyordu.

ğ-”Genelevleri kapatalım da millet bizi mi sevsin”

1970 yılında genelevlerin kapatılması tartışmasına bu sözlerle tartışmasına bu sözlerle nokta koymayı başarmıştı.

h-”Ekmek yoksa Pasta yiyin”

Bunun orjinali her ne kadar Fransız Kraliçesi Marie Antoninette’e ait olsa da, 1960’lı yılların sonunda bir miting alanında “Açız açız, ekmek bulamıyoruz...” diye bağıran vatandaşa yukarıda ki cevabı hiç çekinmeden vermiştir ve Türkiye şartlarına uyarlamış bir politikacıdır.

ı-”Kendim için bir şey istiyorsam namerdim.”

Her şey halk içinmiş. Burada şunu söylemekte fayda vardır. Kendisi bizzat “Aksini söyleyenin alnını garışlayan bir politikacıdır.”

i- “benzin varda Nazmiye mi içti?”

j-”Gap’ı gaptırmam gap benim projem.”

k-Bir seçimi kazanıp, Başbakan olunca, desteğini alıp ve kendilerine bakanlık sözü verip de vermeyince kendilerini ziyarete gelenlere, başında namaz takkesi ve elinde bir tesbihle karşılayarak sizin temsilciniz başbakan oldu daha ne istiyorsunuz diyerek karşılamıştır.

l-Üniversitelerede baş örtüsü problemlerinin yaşandığı dönemlerde; “baş örtülüler,Arabistan’a gitsin “diyerek olayı pişkinlikle savuşturmuştur.

Selametle!.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.