1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. BIRAK O KAPI HEP AÇIK KALSIN..
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

BIRAK O KAPI HEP AÇIK KALSIN..

A+A-

Eski zamanlarda bir zat, seyahati sırasında çok ilginç bir olaya şahit olur.. Çölde, eşkıyaların bir kervana

saldırdıklarını, ne var ne yoksa zorbaca gasp ettiklerini korkuyla seyreder uzaktan.. Biraz sonra bakar ki, soygun yapan eşkıyaların reisi bir kenarda abdest alıp, namaza duruyor..

Adam hayretlerdedir… Dayanamaz, namazdan sonra yanına varır ve sorar: “Merak ve hayretler içindeyim” der.. “Yaptığın iş zalimce ve haram.. Günahlar içindesin.. Sonra da kalkıp, o yaptıklarını men edenin huzuruna varıyorsun! Bu nasıl iştir?” Eşkıyaların reisi olabildiğince hüzünlü, şu ilginç ve ibretli şu cevabı verir: “ Ey yolcu! Ben yıllardır şeytana ve ayartıcı benliğime uyarak, Rabbimle aramda faraza 100 kapı varsa, 99 unu kapattım.. İstiyorum ki hiç değilse BİR KAPI AÇIK KALSIN!” Aradan zaman geçer, o zatın yolu, nasip olur Kabe’ye düşer… Tavaf esnasında bir de bakar ki, yıllardır hiç unutamadığı o eşkıya reisi de orada!.. Kabe’ye sarılmış, huşu ile dua etmekte, hıçkırıklarla ağlamaktadır.. Yine hayretlerdedir o zat. Yanına varır selamlar onu, kendini tanıtır ve sorar: “Oradan buraya… Nasıl oldu bu iş? Nedir bunun hikmeti?”

Tebessüm eder tövbekâr adam ve ışıl ışıl gözleri, boynu bükük der ki: “Sana demiştim ya hani; hiç değilse BİR KAPI AÇIK

KALSIN Onunla aramda. İşte ben, tüm acizliğim ve samimiyetimle o kapıyı hep açık tuttum.. Rabbim de rahmetiyle, muhabbetiyle lütfetti tüm kapıları açıverdi, O’nun atasına hudud mu var?” Evet efendim bu kadardır ol hikaye.. Unutmamalı ki insan, içinde fücurun da potansiyelini barındırır, takvanın da… Kötülüğün de, Allah’a yakınlığın vereceği erdemlerin de.. Çağımız cazibedar fitne asrı..

Nefis ve şeytan daim günahlara sevk etmede insanı..

Ve insan çok zayıf, çok aciz..

Hata edebilir, günah işleyebilir.. Her ne durumda ve konumda olursa olsun, insan hiç değilse bir kapıyı, namaz kapısını daim açık bırakmalı.. “Ben günahlar içindeyim, o huzura nasıl varırım?..” dememeli asla..

Samimi olsun yeter ki, bir süre sonra kıldığı namaz, onu kötülüklerden alıkoyacaktır.. Sakın deme: “Ben çok günahkârım, kıldığım namaz olmaz!” İnatla devam et.. Bırak hep açık kalsın o kapı..

Önceki ve Sonraki Yazılar