1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Bireysel Farklılıklar
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Bireysel Farklılıklar

A+A-

Her insan özel ve birbirinden farklıdır. Farklı ve özel olmak, kimseye benzememenin kendisi de birey açısından çok değerli ve önemlidir. Farklı olmak, bireysel farklılıklar, gelişim ve büyüme, duygular, tutum ve davranışlar açısından da kişileri birbirinden ayıran başlıca özel bir özelliktir.
Büyüme çağındaki çocuklarda da, gelişim her zaman aynı değildir, aynı olması da beklenmemelidir. Her çocuğun kalıtsal mirası, sosyo ekonomik çevresi ve bizzat kendisinden kaynaklı bireysel farklılıklar vardır.
Bu birey olmanın fert olmanın bir getirisidir. Çünkü her insan farklıdır, özeldir ve değerlidir. Onu değerli kılan bu farklılıklardır. Farklı olmasaydı insanlar nasıl olurdu acaba? Bu soruya verilecek cevap çok sıkıcı olurdu sanki vb. gibi olumsuz bir yanıt olurdu sanırım.
Ebeveynler, bazen bu bireysel farklılıkları göz ardı edip, çocuğu akraba ve komşunun çocuğu ile karşılaştırırlar, çocuk kıyaslanan çocuğa göre ya başarılıdır, ya başarısızdır, ya da yetenekli ve yeteneksizdir. Ben böyle ebeveynlerle karşılaştığımda onlara biraz da ironik! bir şekilde acaba ‘’ örnek gösterilen çocuk için, onun anne-babası da mı öyleydi?diyerek, belki de aynı hataya! düşerek cevap verdiğim olur.
Hiçbir şekilde aynı eşit şartlara sahip olmayan çocukları birbirleri ile kıyaslamak çocuklarda bir dirence sebep olacaktır. Çünkü, ebeveynler olarak bizler de, kendimizden daha başarılı birisiyle örnek gösterilerek kıyaslanmak, hiç hoşumuza gitmeyecektir. Peki, çocukları nasıl motive edeceğiz? Sorusunu duyar gibiyim. Çocuğun kendi potansiyeline yönelik motive edici unsurlar, iyi olduğu yönlerinin vurgulanarak, diğer yönlerini de geliştirmesine yönelik yüreklendirici ve yönlendirici sözler etkili olacaktır.
Daha iyi olabileceğine yönelik tavsiye ve telkinler, çocuk için itici bir güç olacak ve kendi performansını artırmak için daha gayretli olacaktır.
Kıyaslama, çocuğu değersizleştirir, içten içe inatlaşmaya başlar. Kıyaslanan çocuk, kendini değersizleştirir, başarıları için hep başkalarına bakacaktır, hiç bir zaman kendi başarılarıyla mutlu olamayacaktır, sürekli başkalarının düşüncelerine değer verecektir. Mutluluğu içsel kaynaklardan değil, diğerlerinin görüş ve önerilerine göre değerlendirecektir.
Bütün bunların yanında, ebeveynler çocukları kendileri gibi düşünmeye ve davranmaya zorlamaktan da kaçınmalıdırlar. Anne-babası bizler olsak da, onun farklı bir fıtratı olabileceğini, kişisel özelliklerinin, duygu ve düşüncelerinin farklı olabileceği de hatırdan çıkarılmamalıdır.
Özerklik duygusunun gelişmiş olduğunun bir göstergesi de, bazı konularda bizden farklı düşünebilmeleridir. Bunu bir tehdit olarak görmeyelim. Aksine onların bir şahsiyet ve kimlik kazanmalarından memnuniyet duyalım. Selam ve dua ile.
 

Bu yazı toplam 567 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.