1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Birileri Var Ki !
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Birileri Var Ki !

A+A-

O kadar çoğalmışlar ki nereye bakarsam onlardan görüyorum. Gördüğüm yerde ise görmezden geliyorum. Yüzlerine yansıyan samimiyetsizlik insanı itiyor. her şeylerini maddi beklentilerine endekslemişler. Uzaktan görenler, kendileriyle birebir diyalog içerisinde olmayanlar için sıkıntı yok. O insanların gözünde birçoğu sanki birer kahraman gibi algılanır olmuş. Fırsat ele geçtiği için yoldaki at pisliklerini toplayıp kuruta kuruta sermaye yaparak, pislik sayesinde küçük, orta veya büyük servet sahibi olmaya başladılar ya sanırsınız ki tanrı oldular. Yürüyüşlerinde bile iğrenç ötesi bir kibir göze batıyor. Kendilerini daha doğrusu önceki yaşamlarını bilenler açısından gerçek yüzleri geri planda çok sırıtıyor. Gerçeklerin ayyuka çıkması düştükleri andan itibaren belirginleşiyor. Etraflarına aç kediler bile yaklaşamıyor. Acaba onlardan gelecek Allah’tan gelsin hissiyatı mıdır? Bilmiyorum. Ama gerçeğin bu olduğunu biliyorum. Etrafımda ki insanlardan haberlerini alıyorum. Yalancılıklarını, sahtekarlıklarını daha neler neler…
Kimisi kendisini şehrin efendisi mesabesinde görüyor. Dışa yansıttığı görüntü ile gerçek görüntüsü arasında uçurumlar kadar tezat var. Kendi kişisel egosunu dış dünyada ki insanlara yansıtmasa da tabi olduğu oluşumun, kurumun ya da kuruluşun - artık ne sayarsanız sayın – ağaları yanında menfaat planlaması yapmayı çok iyi bilir.
Birileri de kendisini medya patronu gibi görmeye başlamış. Hakkında asla olumsuz yorum yapacağına inanmadığım bir arkadaşımdan geçtiğimiz haftalarda otururken sohbet esnasında böyle bir benzetmeyi yorumu duyunca şaşkınlıktan donakaldım. Bir kez daha yanılmadığımdan ötürü mutlu oldum. Ama o arkadaş adına da şahsen üzüldüm.
Neden biliyor musunuz?
Bir gün gelecek düşecek. Zavallı ve sefil olacak. Tespitimde haklı olduğumu zaman gösterecek. Buna benzer çok sayıda zevatın ibret verici düşme sonrası hayatlarını gördüğüm zaman anlıyorum ki Allah özellikle kamu hakkı ve kul hakkını babasının malı gibi görenlerin cezasını direk ahirete tecil etmiyor. Belli ki bu dünyada biraz zaman tanıyor. Ama süresi ya da kriteri ne bilmesem de er veya geç bu fani dünyada insanlara perişan hallerini gösteriyor. Bu zavallıların tepetaklak olduktan sonra ki hallerine kadar geçmiş hukukuma saygı amacıyla suskun kalacağım. Ama bu yazımı insani bir ikaz mahiyetinde algılamalarından da mutlu olacağımı biliniz. Çünkü insan içki içer, kumar oynar, zina yapar ama bunlarla sadece kendine zarar verir. Günü gelince de hesabını verir.
Ama anlattıklarımın birçoğunun ortak buluştuğu nokta himayesi altında ki insanların haklarını legalize ederek helal gibi gördükten sonra birilerini eze eze, birilerine yedire yedire gidecekleri tek yer cehennemin dibidir.
Sert ifadelerim sebebiyle kusura kalmayın. Ama inanın o kişileri ve yaptıklarını benim gibi bizzat görme şansınız olsaydı bu satırların sinkaflarla bile tatmin edecek bir anlam içermediğini bizzat kabul ederdiniz.
Evet kardeşlerim, zaman bildiğiniz gibi çok süratli geçiyor. Dört beş sene önce yaşadığımız pek çok olayı daha dün olmuş gibi hissediyorum ki akıp geçen zamanın insanın benliğinden ve kişiliğinden bir şeyleri alıp götürmemesini ve insan kalmanın gerekliliğini hissedemeyenlere idi bunca lafım.
Bundan sonrasını kendileri bilecekler.
Bilmezlerse başlarına geleceklere sabretmesini ve af dilenmesini bilecekler.
Her neyse! yazımın başında da ifade etmiş olduğum gibi yerel seçimlere çok az bir zaman kaldı. Kısa bir süre içerisinde tüm adayların isimleri ortaya çıkacak. Bu adayların tespiti esnasında önceden yaşanan hatır gönül olaylarının bir son bulmasını ve hakka ve halka hizmete laf bazında değil kalben inanmış yeni isimlerin bulunması en büyük dileğimdir. Orada farklı burada farklı görüntü çizenlerin sahnede yer almasına hiç gerek yok. Konyamız dahil bütün şehirlerimizde görevinin hakkını verecek nice temiz insanlar var. Bu insanların bulunması için özel bir çaba sarf edilmesi lazım. Özellikle şehircilik mezunu isimler üzerinde durulmasında fayda var.
Vesselam…

 

Bu yazı toplam 229 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.