1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Birleşmiş Milletler ve İsraile Silâh Yardımı
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Birleşmiş Milletler ve İsraile Silâh Yardımı

A+A-

Şu dünya birçok garipliklerin bir arada bulunduğu ve yaşandığı bir dünya oldu. Gerçi öteden beri durum böyle idi. Ancak insanın pek garibine gitmiyordu. Aslına bakarsanız bugün de garipsenecek bir durum söz konusu değil. Çünkü yeryüzünde var olan bunca devlet ve bu devletlerin siyasi ve idari yöneticileri durumla pek fazla ilgilenmemektedirler veya bize öyle geliyor.
Durumu şöyle biraz açalım da ne demek istediğimiz kolay ve daha iyi anlaşılsın. Birleşmiş Milletlerin genel kurulu ne zaman ve niçin toplanacağı çok önceden belli idi ve bütün milletler tarafından da biliniyordu.
Bu sebeple de orada bir konuşma yapmak isteyenler toplantı merkezine önceden hazırlıklı olarak gittiklerinde her hangi bir şüphe söz konusu olamaz. Toplantı gününden hemen birkaç gün önce ise ABD bütün dünyanın gözünün içine baka baka İsrail’e silâh yardımı yapacağını açıkladı.
Yardım miktarı ise duyanların dudaklarını uçuklatacak kadar büyüktü. Yardım miktarının tam olarak otuz sekiz milyar dolar olduğu açıklandı. Açıklayan ise yardımı yapacak Devletin Devlet Başkanı idi. Hem de bu açıklamadan hemen birkaç gün önce aynı Başkan, aynı devlet için üzerinde bulunduğu toprakları işgal etmiş olarak tavsif etmişti.
Bir devletin, üzerinde bulunduğu topraklar gerçekten kazanılmış olmayıp işgal edilmiş ise ve bunu kınamak da gerekiyorsa böyle bir silâh yardımı yapılmasının anlamı ne olabilir? Bence iki ihtimal var. Birincisi, ‘sen yeteri kadar topraklarını işgal ettiğin devletin hakkından gelememiş durumdasın, bu silâhlarla bu durumu gerçekleştir’, demek istemiştir.
İkinci ihtimal ise ‘sen dinine göre belli topraklar vaad edilmiş bir milletsin, fakat hâlâ bu topraklardan uzakta bulunuyorsun; bu silâhları al da vaad edilen bu topraklara ulaşmanın yollarını ara’ demektir.
Hangi anlamını alırsanız alınız, azarlar gibi tenkit ettiğiniz bir devleti böyle bir güçle desteklerseniz ve bunu da Birleşmiş Milletler Teşkilâtının yapacağı toplantının hemen öncesinde gerçekleştirirseniz, yapılan bu işe iki yüzlülük denir.
Böyle davranmak bu tür devletlerin öteden beri adetleri olmasına ve benim de bu durumu bilip durmama rağmen hâlâ bana ters gelmesi asıl şaşılacak şey olduğunu itiraf ederek bitireyim.  

Bu yazı toplam 297 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.