1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Birliğimiz Zedelenmesin
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Birliğimiz Zedelenmesin

A+A-

Millet olarak,

Siyasi partiler olarak,

Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik.

Artık sandığa gitmek için bir haftadan az bir zaman kaldı.

Herkes aklını kullanarak, vicdanının sesini dinleyerek Pazar günü sandığa gidecek. Daha doğrusu gitmelidir. Kimse “bana ne” dememelidir. Bu oylama Türk Milletinin geleceğinin yolunu çizecektir. Geçtiğimiz günlerde AK Parti Konya Milletvekili Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek’in dediği gibi, bu oy kullanma veya kullanmamanın büyük vebali vardır.

Anayasa değişikliğine ilişkin halkoylamasının son haftasına girdiğimiz şu günlerde yurdum insanının tek gündemi referandumdur. Hafta sonunda şehirde birkaç esnaf dostumu ziyaretimde gördüm ki, konuşulan tek konu referandumda evet mi, hayır mı çıkacağına ilişkindi.

Tabi ki, herkes istediğini, gönlünden geçeni söylüyordu.Durum öyle bir hale gelmiş ki, 17 Nisan sabahı sanki güneş doğudan değil de batıdan doğacakmışçasına herkes bir şekilde beklenti içine girmiş.

Hele ki kapı komşu esnafların neredeyse kavga edercesine evet-hayır üzerinden yaptıkları tartışmalara diğer esnafların da aynı hiddetle dahil olduğunu görünce, nasıl bu hale geldik diye kaygılandım ve bende onlara şunu söyledim.

Biz bin yıldır beraberiz. Çok seçimler,referandumlar gördük. Kararınız ne olursa olsun, ister “EVET “ verin, ister “HAYIR” önemli olan ülkenin kazanması. Önemli olan düşmanlarımıza fırsat vermemek. Bu referandum birliğimizi- dirliğimizi bozmasın.

Ne yazık ki, çoğu insan bunun bir seçim değil referandum olduğunu, EVET in de HAYIR ın da meşru sayıldığının farkında değil.

Nasıl olsunlar ki, her gün meydanlarda televizyonlarda parti liderlerinin vatandaşa referandumun gerekçesini anlatmak yerine ortamı geren söylem ve iddialarda bulunup birbirlerini suçlaması ahaliyi de bu hale getirmesi , tansiyonun yükselmesi var. Dileğim odur ki, kavgasız, gürültüsüz, tartışmasız bir referandum yaşayalım. Bunun yolu da son günlerde liderlerin itidalli konuşmaları olacak.

Bu nedenle evet-hayır kardeşliğine zeval getirecek söylemlerden kaçınmalıyız. Yaşadıkça hayattan çok şey öğreniyoruz. Bazen ders alıyoruz bazen akıllanmayıp aynı hataları tekrar ediyoruz. Kimi kazık yiyor dostundan, kimi nankörlük görüyor akrabasından, kimi ne yapsa sevdiklerine yararlanamıyor.

Öyle zamanlarda bazıları için kapıları aralamayı, bazıları için aralık duran kapıları ardına kadar açmayı, bazılarının da kapıları yüzüne kapatmayı öğrenmek gerekiyor.

Dileğim kapılarımız dostlarımıza açık olsun, bizde kapılarımızı açık tutalım.

+++

Bugün asırlık çınar, can ve mal güvenliğimizin teminatı olan polis teşkilatının kuruluş yıldönümü ve bayramı.

Türk Polis teşkilatı yılların birikimi, dirayeti ve otoritesiyle Türk Milletinin canı, malının güvende olması nedeniyle cansiperane çalışan, gerektiğinde Türk Milleti ve onun bayrağı ve güvenliği için hiç çekinmeden canını veren bu camianın bayramını kutluyorum. Şehit düşenlere Allah’tan rahmet, gazilerine saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Elbette içinde ur şeklinde oluşanlar olabilir. Bunları bu temiz teşkilat kendi içinden atacaktır ve atmaya devam ederek, Türk Milletinin emrinde görevine devam edecektir. Buna inancım tamdır. Bilinçli, sağduyulu ve insanlarımızı anlayan bir anlayış içinde, gerektiğinde ağabey, baba, gerektiğinde ise adaletin yumruğu olmaya, adalete giden yolda ilk adımın atıldığı mekan olarak Türk haklıda polisini sevmelidir ve saymalıdır. Onlara yardımcı olmak bizim görevimiz olduğunu unutmamalıdır

Bu yazı toplam 339 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.