1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. BİRLİKTE HAREKET ETMENİN MEYVESİ
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

BİRLİKTE HAREKET ETMENİN MEYVESİ

A+A-

Her türlü karşı çıkma ve ayrılık tohumları ekme gayretlerine rağmen üç komşu Müslüman ülke birlikte hareket etme imkânı buldular. Ve bu davranışın neticesini de aldılar. Bu bakımdan bu davranışın değerini takdir etmek ve bundan sonra da gerektiği zaman ve yerde benzerlerini ortaya koymak gerekir.

         Bu bütün Müslümanlar ve onların idarecileri için bir örnek olmalı ve diğer zamanlarda da benzeri uygulamalara olumlu bakmalıdırlar.

Tabii neden bahsettiğimi anlamışsınızdır. Ama yine de ben tekrar etmiş olayım: Irak’ta ortaya çıkan olumlu neticeden bahsediyorum.

Bilindiği gibi, Irak Devletinin Anayasasına göre kuzeyinde yaşayan ve genelde Kürt vatandaşların oluşturduğu bölge özerk bölge olarak belirlenmiş bulunmaktadır.

Özerk Bölgenin yöneticisi de Mesut Barzani’dir. Barzaniler bir kürt aşiretidir. Onun babası Mustafa Barzani de 1970’li yıllarda epeyce Türkiye’nin başını ağrıtmış, uydurma bir lider olarak geçmişte kalmıştı. Şimdi ise onun oğlu Irak’ta, ancak dıştan gelen, başta her türlü silâh olmak üzere insan ve insani yardımlarla kışkırtılarak fitne unsuru olmaya devam ediyor.

Son olarak da Irak’ta müstakil olabileceğini zannederek, ama aslında gelişen olumsuz havadan istifade ederek bir referanduma gitti. Dost ve en azından kendi işlerine gelen ve güya haklı gördükleri konularda kendisini destekleyen devlet ve devlet adamlarına rağmen, bilerek veya bilmezden gelerek, fitne kaynatmak için bu referandumu gerçekleştirdi. Fakat onu uygulaması yeni ve daha bir derin fitnenin ortaya çıkması anlamına gelmekte idi.

Tabii gereken yapıldı. Bunu yapanlar ise başta komşu ve kendisinin belli konularda destekçisi olan Türkiye olmak üzere, bağlı bulunduğu Irak ile komşu ülke İran’ın işbirliğinden oluşan akıllı birliktelik içinde olan Müslüman ülkeler idi.

Bu birlikteliğin ortaya çıkardığı netice ise hem bunu gerçekleştiren ülkeler ve hem de diğer ülkelerin dikkatlerini çekti.

Bu sebeple de burada bir huzur ve birlikte hareket etmenin ne demek olduğunu bilen ve bölünmüş durumda bulunan Müslüman ülkelerin bir araya gelmelerini asla istemeyen, bu sebepten de en ufak şeyleri büyüterek aralarına fitne sokan, başta Amerika olmak üzere bütün batılı ülkelerin rahat ve huzurunu bozdu.

Dikkat ederseniz bu fitne unsuru olan Batılı devletlerin ilk yaptıkları iş, birlikte hareket eden bu ülkelerin (Türkiye, Irak ve İran) arasına bir fitne sokabilmenin yollarını aramak oldu.

Fitnenin başı olan ABD hemen geçmiş defterleri açarak, İran’ın geçmişte bazı davranışlarını ortaya atıp gündeme sürmeye ve gündemi değiştirerek araya fitne sokmaya çalıştı.

Aslına bakarsanız ABD’nin yaptığı iş bugüne kadar yaptıklarından farklı bir şey değildir. Silâh yardımı devam ediyor ve edecektir. Bundan asla şüphe etmiyorum. Fakat burada dikkatimi çeken bir başka nokta bulunmaktadır. O da şudur: Amerika başta olmak üzere bütün batılı devletler bu gibi konularda her türlü desteği vermekten çekinmezler ve şimdiye kadar da hiç çekinmediler. Hatta gerekirse kendi yanlarında yer alacak kimseleri de gönderdiler.

Ancak görüyorum ki, dıştan verdikleri insan desteğini çekmeye yöneldiler. Yani anlaşmazlık çıksın ve birlik bozulsun ama ölenler de yalnızca kendilerinden (Müslüman) olsun düşüncesindeler. Ne dersiniz?

Ben Müslümanların birlikte hareket etme hareketine devam, derim.

Bu yazı toplam 353 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.