1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Birlikte Konya’yız
Birlikte Konya’yız

Birlikte Konya’yız

Konya Ekonomi Ödülleri ödül töreni Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımı ile gerçekleştirildi. Ödül töreninde, Konya’nın son 20 yılda yakaladığı başarı ivmesi vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Konya Anadol

A+A-

Konya Vergi Dairesi Başkanlığı, SGK İl Müdürlüğü, Konya Sanayi Odası(KSO), Konya Ticaret Odası(KTO) ve Konya Ticaret Borsası(KTB) ortaklığı ile düzenlenen Konya Ekonomi Ödülleri sahiplerini buldu. KTO Konferans Salonu’nda gerçekleşen ödül törenine, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Konya Valisi Yakup Canbolat, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu AK Parti Konya Milletvekili Muhammet Uğur Kaleli, üniversitelerin rektörleri oda başkanları, sanayiciler ve işadamları katıldı.

KONYA ANADOLU’NUN ÖNCÜSÜDÜR
Ödül töreninde yaptığı konuşmada Konya’nın Anadolu’nun öncü şehri olduğunu söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Konya Anadolu’nun sesidir, öncüsüdür.”dedi. Bakan Tüfenkci, üretim ve istihdam noktasında Türkiye’nin ve Konya’nın başarısını aktardığı konuşmasında; “Dünya ticareti 2016 yılında küçüldü. Buna rağmen bizim küçülme oranımız yüzde 1.9’larda, bu genel anlamda bir başarıdır. Dolayısıyla bu başarıda sizlerin katkıları çok büyük. Sizlere verdiğimiz istihdam desteğindeki amacımız ne? Esas amacımız üretimi arttırmak. Kapasiteyi arttırmak. Sadece üretimi arttırmak yetmez, ürettiğini satmakta önemli. Satamadığın mal senin değildir. Onun için biz, o kadar teşvik ve tedbir aldık ki, ben inanıyorum karşılıklı diyalogda bize isteğinizi söyleseniz. Biz onu zaten çoktan hayata geçirmişizdir. Ama insanlarımızın haberi yok. Onun için en kısa zamanda TOBB ile 12 ilimizi kapsayan, neler yaptık, ne teşvikler verdik, kimin nereye müracaat etmesi gerekir bunları sizlerle birebir uzun uzun paylaşacağız.” ifadelerini yer verdi.

2017 UMUT YILI OLACAK
Hükümet destekleri ve teşviklerinin tam anlamıyla anlaşılmasından sonra 2017’nin umut yılı olacağını vurgulayan Bakan Tüfenkci, “15 Temmuz’da yaşadığımız darbe girişiminden sonra hangi ülke yaşarsa yaşasın inanın, kolay kolay altından kalkamazdı. Cumhurbaşkanımızın desteği ve sizlerin gayreti ile biz bu badirenin de altından kalktık, kalkıyoruz. Biz şuna inanıyoruz, ekonomimiz sağlam temellerde. Şundan emin olun, sizin yanınızda olan bir hükümet var. Sizden gelen bir hükümetin bir bakanı olarak, sizden gelen her temenniye biz açığız. 2017 yılının çok daha umutlu geçeceğine ben inanıyorum. 2016’da aldığımız tedbir ve teşvikler 2017 yılı içerisinde hayata geçecek, geçiyor.”dedi.
Tüfenkci, simgesel olarak işadamlarına verilen bu ödüllerin, ödül alanları takip eden işadamlarına moral ve motivasyon kaynağı olması yönüyle önemli olduğunu aktararak, ödüllerin herkese hayırlı olması temennisinde bulundu.

KONYA’NIN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ
Ödül töreninde konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Konya Ekonomi Ödülleri töreninde, 20 yıl önce sadece tarım şehri olarak bilinen Konya'nın çehresinin değiştiğini, her alanda kendisini geliştirdiğini söyledi. Türkiye'de markalaşmış şehirlerdeki sırrın adının birlik ve beraberlik olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, durum böyle olunca rahmet ve bereketin de beraberinde geldiğini dile getirdi.

DÜNYA’YA ÖRNEK HALE GETİRDİNİZ
Hisarcıklıoğlu, Konya’nın gelişim sürecini anlattığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Bugün buğday ambarı Konya, modern tarım yapıyor, tohumculuğun merkezi oldu. Sadece tarımda mı? Öte taraftan Türkiye’nin en büyük ticaret şehirlerinden biri olmuş. Hem tarım hem ticaret, bir tarafta da 1.3 milyar liralık ihracat yapan sanayi şehri haline getirdiniz Konya’yı. Yılda 2 buçuk milyon turist ağırlayan Konya bir turizm kenti haline geldi. Yine Konya sizlerin de vesilesiyle eğitim şehri haline geldi. Allaha yatın kalkın şükredin. Her şey var. Konya’yı sadece Türkiye’ye örnek hale getirmediniz, şehirciliğiyle de Dünya’nın örnek şehirlerinden biri haline getirdiniz. Bugün Dünya ekonomisinde önemli olan 500 şehri arasında Konya yer almakta. Konya bunu hak ediyor. Bunu sizler hak ediyorsunuz, bunu sizler başardınız.”dedi.

KONYA HEDEFLERİNE ULAŞACAK
Hisarcıklıoğlu, Konya’nın kendisine koyduğu turizm ve ticaret hedeflerinin de yerine getirileceğine inandığını belirterek; “Kendinize yeni hedefler koymuşsunuz. 15 milyar dolar ihracat ve 10 milyon turist Konya bunları çok kısa bir zamanda yapacaktır. Son 20 yılda yaptıklarınıza bakarsanız, Konya bunları da başaracak güçte. Sizlere inancımız tam. Bugüne kadar yaptıklarınız yapacaklarınızın teminatıdır.”dedi.
İSO İlk 500 listesine giren Konya firmaları
Konya Şeker A.Ş
Ova Un Fabrikası A.Ş
Eti Alüminyum A.Ş
Adese Alışveriş Merkezleri A.Ş
Alcen Enerji Dağıtım A.Ş
Tümosan Motor ve Traktör A.Ş Konya Şubesi
Hekimoğlu Un Fabrikası A.Ş
Pakpen Plastik Boru A.Ş
Konya Çimento Sanayi A.Ş
Akova Süt ve Gıda Mamulleri Gıda A.Ş
Helvacızade Gıda İlaç A.Ş

İSO İkinci 500 listesine giren Konya firmaları
Enka Süt ve Gıda Mamulleri A.Ş
Büyük Hekimoğulları A.Ş
Kombassan Kağıt Matbaa A.Ş
Akbel Süt ve Süt Ürünleri A.Ş
Altınapa Değirmecilik A.Ş
Safa Tarım A.Ş
Atiker Metal A.Ş
Kompen Pvc Yapı A.Ş
Selva Gıda A.Ş
Komgıda Kombassan Gıda A.Ş
Alaybeyi Gıda A.Ş
Tosunoğulları Mobilya A.Ş
İzi Süt ve Gıda Mamulleri A.Ş

İstihdam Dalında Ödül Alacak Firmalar
Konya Şeker A.Ş
Eti Alüminyum A.Ş
Adese Alışveriş Merkezleri A.Ş
Alcen Enerji Dağıtım A.Ş

2015 Mali Yılı Gelir ve Kurumlar Vergisi Rekortmenleri

Ali Akkanat
Mehmet Tuza
Yaşar Yapıcı
Konya Çimento Sanayi A.Ş
Safa Tarım

Konya Ticaret Borsası Üyeliğinde 40. yılını dolduran firmalar
Karpuz Zahire Gıda Ltd. Şti
Mim-Ra Gıda Ltd. Şti.
Özyüksel Et Gıda Ltd. Şti.
Ali Eser Hayvancılık Ltd. Şti.
Deveci Tarım Ürünleri Ltd. Şti.
Sel-Sa Tarım Ürünleri Ltd. Şti.
Öz Akan Tarım Ürünleri Ltd. Şti.
Özçiftçi Kardeşler Tarım Ürünleri Ltd. Şti.

Konya Sanayi Odası Üyeliğinde 35. yılını dolduran firmalar
İnananlar Makina İmalat Ltd. Şti.
Akpınar Ova Yapı İnşaat A.Ş
Himtaş Hizmet Mühendislik İnşaat A.Ş
Yenmak Motor Gömlek A.Ş
Kontensan Konya Teneke Kutu Ambalaj A.Ş Konya Ş.B
Ünitsan Üniversiteliler Tuz Ltd. Şti.

İhracat dalında ödül alacak firmalar
Konya Şeker A.Ş
Eti Alüminyum A.Ş
Molino Makine A.Ş
İmaş Makine A.Ş

2012-2015 döneminde Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 100 şirketi listesine giren Konya firmaları
Çelikel Tarım Makinaları Ltd. Şti.
Köklü Yemcilik Ltd. Şti

Ümit ÖZEL-Mesut ERCÜMENT- Haberi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.