1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Bisiklet Yolları, Trafik Ve Otopark Sorunları
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Bisiklet Yolları, Trafik Ve Otopark Sorunları

A+A-

Konya’ya kazandırılan bisiklet yolları takdire şayandır. Yani Meram Tıp Fakültesinden bisikletiyle ya da motosikletiyle yola çıkan bir vatandaş hiç kesintisiz neredeyse Bosna Hersek Mahallesi’ne bu yol vasıtasıyla ulaşabilir. Ama buna birkaç farklı açıdan bakmak gerekiyor. Bisiklet yolları yapılıyor yapılmasına da bu yolları kullanacak bu mini araç kullanıcıları neredeler acaba?
Her gün gidip geldiğim İstanbul yolunda araçların içerisinde fink atan motosikletlileri gördükçe bu güzel hizmeti kazandıran belediyemizin amacına ulaşamadığına şahit oluyorum. Daha da kötüsü, bu küçük araçları kullananların yolun sağından gitmeleri gerekirken araçların arasında trafiği meşgul etmeleri ve tehlikeye sokmaları işin bir başka ürkütücü boyutudur. Olabilecek trafik kazaları için şimdiden gerekli önlemlerin alınmasını ve boş duran bisiklet yollarının işlevsel hale getirilmesini bekliyoruz. Ana yollarda ısrar edenler neyi ispat etmeye çalışıyor bilinmez ama olası bir trafik kazası sonucunda hayatlarını kaybedecek ya da ömür boyu sakat kalacak olan kendileridir. Halbuki yol kenarında kendilerine rahat ulaşım imkanı sağlayacak olan bisiklet yolları, üzerlerinde ki ölüm tehdidini bertaraf edecektir.
Yine de lafı uzatmayalım. Kendileri bilirler. Memlekette hastane de çok, mezarlıklarda boş alanda…
Unutmayın! Uyulan her trafik kuralının bir nedeni, uyulmayanın da bir bedeli vardır. Bu bedeli ödemek istemiyorsanız aklınızı başınıza almak ve kurallara riayet etmek zorundasınız.
Duruma birde diğer açıdan bakalım. Şehir merkezinde ki ana caddelerde kaldırım içinde yer alan bisiklet yolları otopark sıkıntısının had safhaya çıktığı kentimizde bu işlevi görmeye başlamış. Bu durumda da şehir içinde bu yolları tercih etmeyen bisiklet ve motosiklet kullanıcılarına diyecek sözümüz kalmıyor. Tüm kaldırımlarımız malumunuz otopark işlevi görüyor. Yayalar yollardan yürüyor. Bisiklet yollarını kapayan ve yaya kaldırımlarını tamamen kullanılamaz hale getiren araç sahiplerine emniyet güçlerimiz niye ceza kesmezler ki ?
Şehir merkezlerinde ki araç sıkışıklığının ve otopark sorununun temelinde üşengeç ve tembel yapımız yatıyor. Herkes arabadan iner inmez kapıdan girmek istiyor. Herkes arabadan inmeden işini bitirip yoluna devam etmek istiyor. Yani arabasını münasip bir park yerine park ederek 500 metre mesafe yürümeyi değil 50 metre mesafeyi yürümeyi dahi eziyet görüyor. Bu da hem trafik hem de otopark sorununu beraberinde getiriyor. Şahsen şehir merkezinde işlerim olduğunda arabamı Nalçacı Perşembe pazarı civarlarında müsait bir yere park ederek, Mevlana Müzesi alanına kadar ulaşan tüm işlerimi yaya olarak hallediyorum. Bu durumda da ne trafik ne de otopark stresi yaşıyorum.
Özellikle hafta içi günlerde Maliye, Yapıcı İş Merkezleri, Hazım Uluşahin İş Merkezi, Demirci, Nüve, Kemerli Çarşılar, Arapoğlu Makası, Hükümet Meydanı, Şerafettin Meydanı gibi bölgelerimizde yer alan resmi dairelerin yoğun olduğu alanlarda işini görmek isteyen vatandaşların ısrarı bu durumu açığa çıkarmaktadır. Çok acelesi olmayanlar araçlarını az önce değindiğim gibi geri planlarda rahat bir yere bıraksalar ve hiç can sıkmadan hem de spor niyetine gidecekleri yerlere yürüyerek işlerini halletseler iyi olmaz mı sizce ?
Ama resmi işlemi sürmekte iken hızlıca giderek halledilmesi gereken acil işi olan vatandaşlar o bölgelerde arabalarını park edecek yer bulabilme şanslarını elbette deneyebilirler. Bunu yaparken de kaybettikleri vakitte en az işlerini on defa halletmiş olurlardı. Bu da size bir önerim olsun. Ne olursa olsun işinizi şansa bırakmayın. Aracınızı uygun bir yere bırakıp az zahmet ederek yürüyün ve işinizi çözün.
Bu durumlar için belediyelere düşen görevler olduğuna da dikkat çekmek istiyorum. Bunu da sıcak bir örnekle pekiştirmek istiyorum. Resmi dairelerin şehir dışlarına kaydırılarak bu sorunun kökten çözümü pekala halledilebilir. Örneğin yeni adliye sarayımızın yeni yerinde ne ulaşım ne de otopark sıkıntısı vardır. Rahatça varıp arabanızı park ederek adliyede ki işlerinizi çözebilirsiniz. Örneğin Selçuklu Belediye binası da aynı şekilde şehir merkezi trafiğinden uzakça bir alanda olduğu için ne ulaşım ne de otopark sıkıntısı vardır. Ama Karatay Belediyesi tercihini şehir merkezine yakın bir alan için yapınca o bölgede de yaşanan yoğun trafik işlerin aksamasına ve strese sebep teşkil etmektedir.
Yani yanlış kentleşme inadını bırakıp şehrimizi kenar mahallelere doğru yaymak en mantıklısıdır.

 

Bu yazı toplam 355 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum