1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Bismillah diyerek!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Bismillah diyerek!

A+A-

Bir işe başlarken evvela “BESMELE” başlanmalıdır. Biz böyle gördük.

Çünkü kâinatta en büyük referans onun mutlak sahibi Cenabı Allah’tır. Öyle ise Allah’ın adıyla başlamaktan güzel başlangıç olabilir mi?
Her hayırlı işe Allah'ın ismi ile başlamak; o işin güzel bir şekilde tamamlanmasına vesile olduğu gibi aynı zamanda sevaplı bir ibadet ve kuvvetli bir sünnettir.
Kur'an-ı Kerim'in surelerinin başlarına ve mübarek kitapların ilk sayfalarına bakanlar, besmelenin üstünlüğünü hemen anlayacaklardır. İmam-ı Şafii besmelenin öneminden bahsederken: ''Besmele bir âyet olduğu halde önemine binaen Kuran'da yüz on dört defa nâzil olmuştur,'' demiştir.
Peygamberimiz (s.av): '' Bismillahirrahmânirrahîm ile başlamayan her hayırlı iş güdüktür.'' (hayrı kesiktir) buyurmuştur.
Kur'an, insandan bahsederken:'' İnsan zaif olarak yaratılmıştır,'' (3.Nisa, 4/28) buyurmaktadır. Gerçekten de insan çok zaiftir. Belaları ve musibetleri çoktur. Aynı zamanda insan çok âcizdir; hayat yükü ise pek ağırdır.

Fakirdir; ihtiyaçları pek çoktur. Arzuları ebede kadar uzanır. Bir çiçeği arzu ettiği gibi ebedî bir cenneti de arzu eder. Yılandan akrepten, veba ve zelzeleye kadar pek çok düşmanları ve korkuları vardır.

Bütün bunlara karşı tek başına karşı koyması, dayanması imkansızdır. Her şeyin dizgini elinde, her şeyin anahtarı yanında olan; her yerde hâzır ve nâzır bir kudrete güvenmesi, âciz kaldığı işlerinde, yardım çağıracağı bir yüce yaratıcıya sığınması gerekmektedir. İşte besmele; bu işin şifresi ve anahtarıdır. Diye ne güzel ifade edilmiş değil mi?

Geçenlerde başarılı bir sporcu abdestsiz, duasız, besmelesiz hiç yarışmaya katılmadım. Derken bizi teyit ediyor.
Muhakkak herkes başarılı olmak için mücadele eder. Ancak, başarı ile birlikte ahlaki yapı inanç da olursa en güzel olur. Değil mi?
Kuru kuruya hiçbir yere varılmaz.

Önce iman ve ahlak ki, sonrası ardın sıra gelecektir.

Gazetede daha doğrusu Hürriyet Gazetesinde bir tarih okumuş ve not almıştım;
Köşe yazarı Kanat Atkaya köşesine almış.
“Pir”in çırağa peştamal kuşatma (şed kuşatma), yani bir nevi kabul töreninde verdiği öğüt şöyle aktarılıyor Evliya Çelebi tarafından:
“Pir çırağı önüne alır ve şu öğütte bulunur.
‘Ey oğul; Evvela harama bakma, yalan söyleme, haram yeme, haram giyme, haram içme, ekmek tuz hakkına ihanet etme.
İhtiyarları hor görme, uluların önünden gitme, sabretmesini bil, tahammül etmesini bil, bir şey koymadığın yere el uzatma, emanete ihanet etme, kanaat sahibi ol’ diyerek, bu sözlerin kulağına küpe olması için çırağın kulağını çekerek ensesine bir tokat atar ve ‘Gafil olma, gözünü aç, gün akşamlıdır’ der...”
Besmele, bir İslâm alametidir. Onu dili ile söyleyen kimsenin Müslüman olduğu anlaşılır. Besmele, aynı zamanda Kalemin yazdığı ilk şeydir. Peygamberimiz (s.a.v) hadis-i şeriflerinde:'' Kalemin ilk yazdığı şey “Bismillahirrahmânirrahîm dir.”
Cibril onu bana getirdiğinde üç defa tekrar edip şöyle dedi:'' Bu senin ve ümmetin içindir,'' buyurdular. Besmele okumanın, her hayırlı işe onunla başlamanın önemi açıktır.
Diyerek yazımızı bitirelim mi?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.