1. YAZARLAR

  2. Mehmet KAYA

  3. Bismillah güzeldir…
Mehmet KAYA

Mehmet KAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

Bismillah güzeldir…

A+A-

Bismillah, başlangıçtır.
Bismillah, anne-baba nasihatidir.
Bismillah, Hakkın hâkimiyetine sevgiyle teslim olmaktır.
Bismillah, adaletli olmaktır.
Bismillah, tek bir güce dayanmaktır.
Bismillah, irade sahibi olmaktır.

***
Sabri Altun’un Manşet’inde; Erdoğan Nesimioğlu, Mehdi Demir ve rahmetli İbrahim Sur’un yanında başladığım meslek hayatımda, hep ‘Bismillah’ı gözetmeye çalıştım…
Yazdıklarımızdan ve yazmadıklarımızdan bir gün hesaba çekileceğimiz bilerek işimizi yapmaya çalıştık. Bu süreçte elbette hatalarımız ve eksikliklerimiz oldu, ancak bu eksikliklerimizi ve hatalarımızı bir onur meselesi yapmadan, insanlara zarar vermeden telafi etmeye çalıştık.
Bugün meslek hayatımın yeni bir başlangıcında tekrar anne-baba nasihatiyle yola çıkıyorum.
Bismillah diyerek yaptığımız bu yeni başlangıçta, Allah işimizi hakkıyla yapmayı nasip etsin…
Bismillah…

ULAŞIM VE TRAMVAY
Konya; gelişiyor, büyüyor ve değişiyor. Bu gelişme, büyüme ve değişmenin nimetleri olduğu gibi külfetleri de oluyor. Son 4-5 yıldır Konya’da bir trafik sorunun ortaya çıktığını artık kimse inkar edemez. Özellikle belli saatlerde şehir merkezinden dışarıya çıkmak imkansız hale geliyor.
2000’li yılların başında ağabeyimle üniversiteye kayıt yaptırmaya Konya’ya geldiğimizde aramızda geçen bir sohbeti hatırlıyorum. O zamanlar, Konya’nın geniş yollarını, bu yolları yapanların ne kadar öngörülü olduğunu konuşmuştuk. Aradan 10-12 sene geçti… Bugün trafiğin hali ortada…
Bu trafik keşmekeşine Ramazan Ayı’ndan bu yana bir de tramvay hattındaki çalışma eklendi.
Her işten anlıyormuş gibi, tramvay hattındaki çalışmalar şöyle yapılmalıydı, gibi bir gazeteci özgüveniyle (!) konuşmayacağım…
Ortada bir yanlışın da olduğu herkesin malumu. Acaba birkaç vardiyayla tramvay hattında çalışılsaydı ya da hat kısım kısım ele alınsaydı, daha mı iyi olurdu? Bilmiyorum.
Ancak, benim gibi tramvay kullanma alışkanlığı olanlar, Mevlana Müzesi önünde ağaç gölgesi arayan turist çaresizliği yaşıyor 2 aydır.
Bu arada tramvay hattında çalışan otobüslerin sık sık güzergahının değişmesine, dakikalarca gelmeyen otobüslere ya da arka arkaya gelen 2-3 otobüs meselesine hiç girmiyorum bile…

REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ VE MUSTAFA ŞAHİN
Selçuk Üniversitesi’nde 2015 yılı sonunda seçimler var. Mevcut rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, rektörlüğe aday olmadığını açıkladı. Rektörlük adaylığını açıklayan ilk isim ise Prof. Dr. Mustafa Şahin oldu. Prof. Dr. Şahin, Konya kamuoyunun yakından tanıdığı, saygın bir isim. Seçilmesi durumunda Selçuk Üniversitesi’ne önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.
Selçuk Üniversitesi, Konya ve bölge için çok önemli bir değer… SÜ, doğurgan bir üniversite. Bölgede kurulan 7-8 üniversiteye Selçuk öncülük etmiş, binlerce kişiyi yetiştirmiştir. Bu nedenle SÜ’de rektörlük seçimleri hep önemli olmuştur.
Ancak şunu da söylemek gerekir ki; yeni dönemde Selçuk Üniversitesi’ni akademik çalışmalarda daha ileriye taşımak gerekir.
Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu döneminde üniversite fiziki imkanlarını geliştirdi. Prof. Dr. Süleyman Okudan döneminde üniversite fiziki yapılanmasını tamamladı ve yükselişe geçti.
Prof. Dr. Hakkı Gökbel Hoca ise akademik başarıyı yükseltmek için projeler geliştirdi, ancak bu amacına tam ulaşamadı. Seçilecek rektörün ‘En İyi 500 Listesi’ne Selçuk’u dahil etmesi gerekiyor.
Yakından takip edeceğiz… 

Bu yazı toplam 365 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.