1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. BİZ ACABA HANGİ AYNAYA BAKIYORUZ?
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

BİZ ACABA HANGİ AYNAYA BAKIYORUZ?

A+A-

Şöyle bir aynaya bakalım bakalım. Mesela sabah kalktığımız da baktığımız kadar en azından. Çünkü şu ana kadar galiba aynalara küs yaşamışız. Ne kendimizi görmüşüz ve nede inanç yapımızı.
Amma ‘mangalda da kül bırakmamışız’. Ben şöyle çalışıyorum, ben böyle cihat yapıyorum, ben şöyle gençlerle sohbet ediyorum, ben böyle topluma yardım ediyorum demiş durmuşuz. Aynaya hiç bakmadan yada arkamıza dönüp de gerçeklerle yüzleşmeden ha bire yol yürümeye devam etmişiz. Bir kez olsun şöyle bir alıcı gözü ile aynaya bakabilmiş olsaydık belkide gerçeğin aksetmesini görecektik Yıllardır okullar açmışız, Kur’an Kursları açmışız, yaz kursları açmışız, hatta biz sadece Allah rızası için öğrenci yetiştiriyoruz diyerek himmet paraları toplamışız. Tarikat erbapları yetiştirmişiz. Bunlarla da yetinmemişiz ve seçmeli Kur’an ve Hz. Muhammed’in(s.a.v) hayatı derslerini getirip müfredatın içine almışız. Bunu da 80 yıldır yapmaya devam etmişiz. Peki sonuç ne yani elde ne var gelin onu da biraz istatistiklerden öğrenelim isterseniz. Yani aynaya bir kez de alıcı ve gerçekçi gözü ile bakalım ve aynaların yalan söylemediğini, bizim doğrularımızı, yanlışlarımızı ve eksiklerimizi aynen aksettirdiğini görelim.
Bakın bugün ülkemizde ki Müslüman olanların yüzde 78’i namaz kılmıyormuş. bu kadar cami, bu kadar okul, bu kadar tekke ve zaviye, medrese, bu kadar, Kur’an kursu, bu kadar sohbet cemaatleri, bu kadar çok vakıflar var. Sokakta yürüyen vatandaşa sorsan yüzde 90’ı “Elhamdülillah Müslümanım” demekten çekinmez. Ama namaz kılanların oranı malum. Şunu sormamız gerekmiyor mu kendimize : “Biz boşuna mı kürek çekiyoruz?” 
Yine ülkemizdeki Müslümanların yüzde 75’i duvarlarına astığı, ona tek kelime söyletmediği, hatta canından çok sevdiği Kur’an-ı Kerim’i yüzünden dahi okumuyor. Mealini okumasından vaz geçtim yüzünden dahi okumuyor. Oysa hemen her evde en az iki Kur’an vardır ve en az yılda bir kez de kadir gecesi programlarına katılmışız dır.
Bizlere çocukluğumuzdan beri öğretilen ve Amentü’nün esaslarında bir olan ve inanmadığımız zaman iman etmiş olmadığımızı bildiğimiz halde, yine bu ülkenin yüzde 45’i “ kadere iman” konusunda iman etmiyormuş.
Yüzde 54’ü Müslüman olmasına rağmen Kur’an-ı Kerim’i yüzünden dahi okuyamadığını belirtmiştir. 
Yüzde 65’i de hiç Kur’an Kursu’na gitmediğini belirtmiştir.
Yüzde 55’i de on bir ayın sultanı olan Ramazan Orucunu tutmadığını utana sıkıla açıklamıştır.
Sorduğumuz zaman, Peygamberimiz(s.a.v) sevmeyen var mı? Efendimiz için kaç salavat okursun diye? Adamı bir dövmedikleri kalır. Peygamber sevilmez mi hiç! Günde en az 10 bin salavat okuyorum cevabını alırsın. Oysa Peygamberi sevmek onu tanımakla olur ve onu örnek alıp o gibi yaşamaya çalışmakla olur. Peygamberimizin hayatını ömründe bir kez olsun okumayanların oranları da yine yüzde 65’ miş.
“Elhamdülillah Müslüman”ım diyen bu insanımızın yüzde 30’u hiç camiye gitmemiş maalesef.
Müslümanlar için önemli addettiğimiz bir konu olan evlenmek meselesinde de yüzde 49’u dindarlığın çok önemli olmadığını belirtmişler.
Yine Müslümanım diyenlerin yüzde 46’sı halifelik istemiyormuş.
Yüzde 35’i de “Gusül Abdesti”ne karşı olup almıyormuş.
Yüzde 59’u ise selamlaşırken ‘ Selemün Aleyküm ‘ demiyormuş.
Kur’an ve siyer okumayan biz Müslümanların ellerinde zikirmatikler ve on birlerce salavatlar. Kuran ne diyor diye öğreten ve okuyan yok.
Evet. Geliniz hep beraber başımızı öne eğip bir kez daha düşünelim. Çünkü “takke düştü kel göründü” . Aynaya bakarken gerçek akislerimizi görmeye ve ona göre yeni adımlar atmaya çalışalım. İnşaallah.

Bu yazı toplam 1611 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.