1. YAZARLAR

  2. Mustafa KARGA

  3. BİZ BİRLİKTE GÜZELİZ
Mustafa KARGA

Mustafa KARGA

Mustafa KARGA
Yazarın Tüm Yazıları >

BİZ BİRLİKTE GÜZELİZ

A+A-

Türkiye’nin neredeyse tüm şehirlerinde eski tarihlerden günümüze devam eden köy şenlikleri geleneği ülkenin büyük çoğunluğunda hala yaşatılıyor. Toplum olarak, hemşeri olarak, din kardeşi olarak bizi ayıranlara inat, aslında bizi bir araya getirecek de onca etkinliğimiz var ki, saymakla bitmez. Geleneklerimize baktığımız zaman kalabalık grupların bir araya geldiği ve bunun günlerce sürdüğü en önemli etkinliklerden biri düğün törenlerimiz ve beraberindeki nişan, kına, vs.dir. Asker eğlenceleri, asker uğurlama merasimleri, resmi bayramlar, dini bayramlar, başta dediğimiz köy şenlikleri, çeşitli panayırlar derken daha onlarca bizi bir araya getiren etkinlik ve özel gün sayabiliriz. Bunların hepsi bizleri bir arada tutmak, muhabbetimize bereket katmak için bulunmaz birer nimet. Tek temennim bunların kıymetinin bilinmesi.

Bugün bu konuyu seçmemdeki sebep haftasonu memleketimde katıldığım köy şenliği oldu. Normal şartlarda köy şenlikleri mayıs ayı ya da haziran ayının ilk haftasına denk gelen Pazar günlerinde yapılır ki hem baharın yeşiline şehirlerden gelecekler doysun hem hava çok sıcak olmasın hem de Pazar olması sebebiyle insanlar işlerinden izin almak derdine düşmesin. Ancak bu yıl Ramazan ayının tam şenlik zamanına denk gelmesi sorunundan dolayı tarih biraz ileri alındı. Havanın sıcak olması tarihin bayram sonuna denk gelmesine rağmen şehir merkezine yaklaşık 110 kilometre olan köye yine de yeterli katılım oldu. İnsanlar sıcağa rağmen yeşeren yaylanın, güneş ışıklarıyla parıldayan göl suyunun, manzaranın ve eş dostla bir araya gelmenin keyfini çıkardı. Yıllardır denk gelinemeyen arkadaş, eş, dostla bir araya gelindi eski günler ve geçmişler yad edildi. Kötü mü oldu? Kötü olması için hiçbir sebep yok. İnsanlar dostluklarını hatırladıkça, bir araya gelip selamlaştıkça, hatır sordukça bir birne yaklaşır. 2017 yılının ortasını geçtiğimiz bugünlerde belki benim şahsi olarak yüzde desteklediğim tek etkinlik bu şenliklerdir.

Türkiye’de yaşayan yaklaşık 80 milyonun, gruplar halinde bir etkinlikte buluşması, örneğin; fuar açılışı, panayır günleri, festivaller gibi etkinliklere genelde siyasilerden ve devlet kademelerinden kişiler katılır. Haliyle bir açılış konuşması rica edilir ve o günün talihli siyasisi çıkar önce güzel iyi olmuş der arkasından da 3-5 dakika kendi görüşünce siyaset yapar gider. Ancak köyde, yaylada, şenlikte siyasi olmaz siyaset yapmaz, öyle üst düzey şehir protokolünden bile (iyiki) katılım olmaz. En fazla köyün bağlı olduğu belediye başkanı gelir 10 dk durur gider. Ve inanın katıldığım şenlikler boyunca 50-60 yaşında insanlar torunlarıyla oynamaktan, gençler top oynamaktan kimse siyasete, kavga gürültüye zaman bulamaz. Ve yine inanın her gittiğim şenlikte en az 3-5 yeni insanla tanışıp muhabbet etme imakanı bulurum. Bunu sadece şenlik olarak düşünmemekte tabiki fayda var. Bizi biraraya getiren onlarca etkinliğimiz bayramımız ve özel günümüz var. Bunları ayrıştırmadan, bir amaca kurban etmeden sadece eğlenmek ve eski dostlarla biraraya gelmek için kullansak çok daha güzel olacağız.

Unutmamakta fayda var, ‘Biz birlikte güzeliz.’

Bu yazı toplam 879 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.