1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. BİZ KİMDENİZ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

BİZ KİMDENİZ?

A+A-

İslam alimi değilim ama, dinimin emirlerini olabildiğince yapmaya çalışan, bazı bilgileri kendime şiar edinen birisiyim.

Yüce Dinimizin kurucusu Hz. Muhammed (S.A.V) bir hadis-i şerifinde buyurmaktadır ki:

“Ahir zamanda, benim ümmetim 73 fırkaya ayrılacak. Bunlardan 72 si Cehennem’e, biri Cennete gidecek!”
Dileyelim ve umalım ki, bir son fırkadan olalım.

Geçtiğimiz günlerde Güneydoğu’ya  birisi mecliste“Kürdistan” dedi. Sonra da ekledi. “Bunu Atatürk’te söylemiş !” Sonra devam etti. Karadeniz’de Lazistan !..

Yarın birileri de kalkar, Akdeniz’in bir kısmına Arabistan, Egeye  “Gavur İzmir” bir zamanlar söyledikleri gibi derse ne olacak?

Türkiye’de kendimize “Türk” bile diyemeyeceğiz galiba. Sonunda Lozan Barış antlaşmasına sarılıp, yoksa azınlık haklarından mı faydalanıp, Türkiye’de yaşayacağız, Allah korusun.

Geçen yıl Prof.Dr. Yasin Aktay'ın Bayburt'ta katıldığı panelde, "Türk dediğin bir sentezdir zaten. Türk diye bir ırk yok" dedi. Dinlerken, herhalde sürci-lisan oldu diye düşündüm ama, sonradan takip ettim, bilinçli biçimde ve iddialı biçimde konuşuyordu.

Bu muhterem !        

Konya’da uzun yıllar Selçuk Üniversitesinde Profesör olup, öğretim görevlisi olarak çalıştı. Konya’nın suyunu, ekmeğini havasını yedi ama, herhalde buradan nasiplenmemiştir. Hani bir hikaye anlatılır:
“Oğlum vali olmuşsun ama, adam olamamışsın” O hikaye…

Bu sözde bilim adamı olarak kendisini gösteren Profesöre sormak gerekir. Peki Türk yok ta, Cumhurbaşkanımızın forsundaki yıldızlar neyi temsil ediyor?

Yasin Aktay"Bu ülkede sadece Türkler üzerinden giderseniz bunun masrafı ve maliyeti çok fazladır. Türkiye'yi bölünmenin eşiğine getirirsin. Türkiye'de yaşayan diğer insanları bu şekilde memnun edemezsiniz. Diğer insanları kendine karşı kışkırtmış olursun. Onun için vatandaşlık bağına dayalı yeni bir millet tanımı yapmak çok önemli. Millet mi diyorsun? Al sana millet! Sonuçta milletin ne olduğu, siyasilerin kararı ile içeriği doldurulan bir şeydir. Milletin içeriği, muhtevası, tanımı o siyasiler tarafından yapılmış sonuçta. Sana demişler ki, ‘Sen Türksün'. Ne demek Türklük? İşte Orta Asya'dan gelmişsin.  Türk nedir mesela? İsmet Özel'in çok ilginç, çok güzel tahlilleri vardır. Türk dediğin bir sentezdir zaten. Türk diye bir ırk yok."diye konuştu.

Bugüne kadar bana sen kimsin diye sorulduğunda önce Türk, sonra Müslüman’ın Elhamdülillah derdim. Demek ki, yanlış söylemişiz!

Rahmetli Babam, yakınına, çevresine sahip çıkmayanlara kızardı da :
“Sen kendine sahip çıkmazsan, yarın da sana kimse sahip çıkmaz, ben kimdenim diye dolaşır, durursun, ortada kalırsın” diye konuşurdu.

Şimdi belirtiyorum ki, Ben Türk Vatandaşıyım ve Türkoğlu Türk’üm. Elhamdülillah Müslüman’ım. Manevi değerlerim  ve inancım benim için her şeydir. Kudüs’e sahip çıkmak için  de imanlı ve inanışlı olmak gerekir. Yahudi buraya biz sahip çıkarsak, sahip olamayacaktır.Türk olma şerefini taşımayanlara bir diyeceğimiz olmaz.

Ne diyelim onlara da Milli Şairimiz M. Akif’in yazdığı İstiklal Marşı’nı okumasını önerelim. Burası Türk’tür, Türk kalacaktır. Bende Türk’üm ve elhamdülillah Müslümanın.

Ne mutlu Türk’üm diyene !..

Ne şereftir elhamdülillah Müslüman’ım diyene…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum