1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Bizans Düştü
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Bizans Düştü

A+A-

Konya Devlet Tiyatrosu yeni sezon için perdelerini hafta sonunda Fatih” Bizans düştü” oyunu ile açtı. A.Turan Oflazoğlu’nun yazdığı oyun adından da anlaşılacağı üzere tarihi bir oyun ve Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u fethi çalışmalarını ve Osmanlı ve Bizans’da o günlü tabloyu yansıtmaya çalışmaktadır. Yansıtmaya çalışmaktadır diyorum. Sahne düzeni içinde ancak bu kadar güzel anlatılır, Bizans’ın kuşatmaya kaldırmak için Osmanlı içinde kendilerine yakın bulduğu Çandarlı Halil Paşa’yı nasıl kullandığını, genç padişah Sultan Mehmet’in bu kuşatmada nasıl dahi buluşlarını ve cesaret ve kararlılığını anlatmaktadır. Tabi ki bu arada inanç ve Akşemsettin’in moral ve destek veren sözleri de Fatih Sultan Mehmet’e güç vermiştir. Bunlar anlatılmaktadır.
Bizanstan gelen elçiler, Çandarlı Halil’in kuşatmayı kaldırmak için ortaya attığı fikirlere rağmen genç padişah’ın sözleri çok önemliydi.
Buradan tarihi anlatacak değilim. Önemli olan ise yukarıda da belirttiğim gibi genç padişahın kararlılığı vie inanmışlığı ile İstanbul fethedilerek, bir devir açılıpı, bir devir kapanıyordu ama, bu oyunda anlatılan bir başka konunun ise Fatih’in söylediği gibi kararlılıkla “Ya devlet başa, ya kuzgun leşe” Ya ben istanbul’u alırım, yada İstanbul beni alır” sözleri salonda büyük coşku ve yankı uyandırdı.
Günümüzde bu tür çoşkuya, manevi ve milli değerleri canlı tutmaya ne kadar ihtiyacımızın olduğunu bir kez daha bu oyunda izledim.Oyun sonunda ise yönetmenin söylediği sözler çok önemiydi. Göksümüz ve milli gururumuz zirve yaptı.
“Bizi hiçbir zaman kimse yıkamaz ve parçalayamaz. Adilerin, şerefsizlerin ve hainlerin yapmak istediği 15 temmuz’larla bu ülke ve bu millet bölünemez, bölünmeyecektir” sözleri de çok anlamlı ve şeref doluydu.
Yukarıda da belirttiğim gibi oyunun yazarı A. Turan Oflazoğlu, oyunun yönetmeni Bengisu Gürbürer Doğru, Dekor tasarım: Selim Cinisli, Köstümde Esra Sılalı, Işıkta Hakan Özdemir, Müzikte ise Can Atillea çok başarılı bir ekip çalışmasıyla bu oyunu sahneye koymuşlar. Kendilerini tebrik ediyorum. Yalnız burada bir üzüntüm de oldu. Yıllarca Konya Devlet tiyatrosunda başarılı çalışmaları ile dikkat çeken, müdür yardımcısı arkadaşım Hakan Özdemir’in Ankara’ya genel müdürlüğe atanması beni üzdü. Kendisinin yeri kolay doldurulamayacak bir sanatcı olduğunu belirtir, yine kendisinin Ankara’da da başarılı işler yapacağını ve Konya’yı unutmayacağını sanıyorum.
Konyalı artık tiyatroyu seviyor. Hele duygulara hitap eden oyunların sahneye konulması, bu oyunların Konyalı ile bütünleşmesi önemlidir. Atatürk’ün dediği gibi “Sanat bir milletin can damarları gibidir.” Bu can damarlarını iyi korumak sanat ve sanatcıya önem vermek gerekir. Uumuyorum Konya Devlet Tiyatrosu bu ve bunun gibi oyunlarla Konyalı ile, tiyatro severlerle buluşmaya devam edecektir. Bu ve bunun gibi oyunları Konyalıların izlemesini ve tarihimizi daha iyi anlamamız, ecdadımızın savaşta bile nasıl davrandığını görmelerini dilerim. Biz böylesi şanlı , adaletli bir ecdadın torunlarıyız. Bununla ne kadar övünsek azdır. Yazmakla olmuyor. İsteyen kimseler ve tarihimizi sevenler, İstanbul’un fethimde olup bitenleri öğrenmek isteyenler ve İstanbul’un fethinden sonra ecdadımızın nasıl davrandığını görmek isteyenler bu oyunu mutlaka izlesinler.
Tekrar belirtmem gerekirse bu oyuna katkı veren, milli duygularımıza ve Türklük şuurumuza can veren, göksümüzün kabartılmasında katkı yapan herkesi kutluyor, başarılar diliyorum.
 

Bu yazı toplam 2288 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum