1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. 'Bizim Allah’ımız Var'
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

'Bizim Allah’ımız Var'

A+A-

Tarih okumamış, insanı, onun kişisel, ailevi ve cemiyetle olan ilişkilerini, İslam’ın (Kur’an ve sünnetin) kılavuzluğunda bilmemiş olsak, son yıllarda yaşadığımız ağır iç ve dış, siyasi ve sosyal hadiseler insanı bunalıma sürükler. Âdemoğullarını (Müslim gayri Müslim, Afrikalı, Avrupalı, Asyalı, ABD li… Kadın erkek, zenci beyaz, zengin fakir…) ve Hz. Âdemden(as)bu güne kadar yaşamış tüm insanların ve onlara ait her şeyin (devlet, iktidar, mal, mülk, savaş, zenginlik, açlık…) ve de evrenin, zamanın, mekânın, bu dünya ve öbür âlemi Halikı olan Allah, yüce kitabında insanı ve onun ahvalini teferruatlıca anlatıyor. Yeryüzüne gönderdiği son peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (sav) vasıtası ile de bu anlattıklarını daha bir genişletip, pratik hayatta uygulamasını gösteriyor. (Kuranda insanın vasıflarından bir kısmı şöyle sıralanmış: a-acelecidir b- acizdir, c- cimridir d-az şükreder, d-hırslıdır, e-nankör ve sabırsızdır, f-tartışmaya düşkündür, g-yeryüzünün halifesidir, h-içinde hem iyilik hem kötülük istidadı taşır…)
Ülkemizde can sıkıcı hadiselerin başta terör olmak üzere artması, dünyada olumsuz iç ve dış gelişmelerin çoğalması, İslam Dünyasının Per perişan hali haklı olarak hepimizi biraz ümitsizliğe, biraz yese sevk ediyor. Dünyada meydana gelen siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmelerin hep olumsuzluğa doğru savrulması, ülkemizin sınırlarında Suriye ve Irakta devletin kalmayışı, bu iki ülke başta olmak üzere İslam ülkelerinin bazılarında bu arada ülkemizde meydana gelen terör hadiseleri, çatışmalar, haksız yere dökülen kanlar, terör örgütlerinin sergiledikleri anarşi ve katliamlar, göçler, ölümler, yıkılan şehirler, yakılan kentler, yüzbinlerce ölüm ve milyonlarca muhacir… Afganistan, Irak, Suriye, Libya, Yemen…pkk ,daeş, fetö, pyd, dkpc… Ölümler, zulümler, ağıtlar, ümitsizlik, kahır… Üstelik güç ve iletişimde zalimlerin ve şeytanla işbirliği içinde olanların elinde.

Zulüm ve Katliamlar Her Yerde
Bu karanlık tablo her normal insanın maneviyatını bozar. Lakin bizi yaratan Allah, en zor şartlar altında bile ümitsiz olmamızı yasaklıyor. ("Lâ taknetû min râhmetillah" (39/53) Allah’ın Rahmetinden Ümidinizi Kesmeyin!..) Ümit var olmamız için çok fazla neden var. Dünyayı idare eden güçler, dünyadaki iletişimi de elinde bulundurduklarından hadiseleri istedikleri gibi yönlendirip manipüle edebiliyorlar. Mesela Katliamlar, ölümler, kadın ölümleri, tecavüzler, sadece İslam dünyasındaymış gibi bir hava yaratmaya çalışıyorlar. Hâlbuki gerçek bu değil. Mesela ABD de son üç yılda silahla vurulanların sayısı bize göre çok fazla. ABD de, 2014 de 13 bin küsür, 2015 14 bin küsur, 2016 da 15 binden fazla insan ölmüştür. Bu gün Avrupa’da 10 binden fazla çocuk kayıp görünüyor. Dünyada büyük (medeni!!!) devletlerin sebep olduğu savaşların, katliamların sonucunda milyonlarca insan ölmeye, yüzbinlerce insan açlığa mahkûm olmaya devam ediyor. Güya medeni devletler Adil! Güya medeni devletler insan haklarına, demokrasiye, evrensel hukuka bağlı… Bu kesinlikle yalan. Biz Batıyı, biz ABD yi, biz AB yi, biz Rusyayı, biz Budistleri… Mısırdaki darbeden, Iraktaki, Afganistan’daki, Suriye’deki katliamlardan, Fehriye Erdal mahkemelerinden, Avrupa’da Müslümanlara yapılan saldırılardan, Arakandaki katliamlardan, 2. Dünya savaşından biliyoruz.

İnsanlık ve insanımız bu gün haklı olarak ciddi bir ümitsizlik içindeler. Bu gün Sol( komünizm, sosyalizm) CCCB , Çin, Kamboçya, Kuzey Kore, Küba’da (lenin stalin mao, polpot,kim) uygulamalarından dolayı; Kapitalizm/ liberalizm, ABD ve AB ülkeleri sömürgeciliklerinden; Hristiyanlık dün haçlı Seferlerinden bu gün tüm dünyadaki zulümlere ortak olmasından , Yahudilik Filistin’deki zulümlerinden dolayı Ve maalesef ve maalesef İslam bu gün sapkın bazı mezheplerin (vehhabilik, şiilik ve sünnilğin bazı sapkın kollarının, Daeş, haşdişabi, fetö… ) uygulamalarından dolayı insanımızı ümitsizliğe sevk ediyor. Lakin bizler Müslümanız.Peygamberimiz 4 halife dönemi ve Osmanlını ilk 400 yılındaki güzel uyulamaları biliyoruz. Her şeyin ve her hadisenin üzerinde Allah’ın tasarrufuna inanıyoruz. Meydana gelen olumlu olumsuz tüm hadiseler Allah’ın gözetimindedir. Allahteala rahmandır, rahimdir, gaffardır, kahharadır, adil-i mutlaktır. Haklıya hakkını elbet ve mutlaka verecektir. Bu nedenle bize ümitsizlik yakışmaz. Bizler fert olarak şunları yapmalıyız: Allah’ın yasaklarından (içki kumar israf zulüm faiz gıybet…) kaçınıp, emirlerine ( namaz, fakire fukaraya, mazluma yardım, zulme karşı durma, anneye babaya büyüklere saygı…) uymayı artırmalıyız. Irkçılığa, mezhepçiliğe ayrımcılığa karşı olmalıyız. Gerisi bizi ilgilendirmez. Devlet devletliğini, asker askerliğini, hâkim hâkimliğini, tüccar tüccarlığını, öğretmen öğretmenliğini, evlat evlatlığını, ebeveyn atalığını hakkıyla yerine getirsin yeter. Gerisi Rabbimizin kudreti ile düzelecektir. Ha şu da bir gerçek: Bu dünyada tam adalet, tam huzur, tam saadet, tam asayiş mümkün değildir. Çünkü dünya da cennet yoktur.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.