1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Bizler Ne Bayramlar! Kutladık
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Bizler Ne Bayramlar! Kutladık

A+A-

Cuma gününü bile tatil yapmayan bir dinin mensuplarıyız. Cuma süresinin 9. ayetinde; ;" Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağrıldığınız zaman, hemen Allah'ı anmaya koşun ve alışverişi bırakın. Eğer siz gerçeği anlayan kimseler iseniz elbette bu, sizin için daha hayırlıdır." Buyuran Rabbimiz, ardındaki 10. ayette ise: "Namaz (Cuma Namazı) bitince yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfunu isteyin. Allah'ı çok zikredin, umulur ki kurtuluşa erersiniz...." Bu gerçeğe rağmen yıllardır İslam ümmeti çalışmak yerine tembelliği, gayret yerine sahte tevekkülü tercih eder olmuştur. Güneş doğmadan kalkıp işe başlaması gereken Müslümanlar olması gerekirken maalesef hayırlı bu eylemi bu gün "gavur" dediğimiz ileri ülkelerin vatandaşları yapıyor. (Japonya, Almanya, Abd... gibi gelişmiş ülkelerde iş hayatı çok erken başlar. Bu ülkelerin vatandaşları bizim dinimizin emri olan "erken yatma" işini de kendilerine şiar edinmişlerdir. ) Ne hikmetse ülkemizde geç yatıp geç kalkma, mümkün olduğunca az iş yapıp çok kazanma, tatili, dinlenmeyi, eğlenmeyi hayatımızın hedefi haline getirme girdabına girmişiz. "Çalışmak mutluluktur, iki günü birbirine eşit olan ziyandadır, erken kalkan yol alır..." Gibi umdelerden uzaklaşan ümmet bu günlerde tam da bunun zıttı bir hayat sürmekte.
Bayramlar, eğlence günleri, tatil günleri arttıkça arttı. Haftada iki günü (Hristiyanların tatil yaptığı Pazar ile , Yahudilerin tatil yaptığı Cumartesi günlerini toplam 108 gün) tatil yapan bizler , hızımızı alamayarak milli bayramlar, nevruz, hıdırellez, 1 mayıs gibi kutlamalarla birlikte yok doğum günü, yok evlilik yıl dönümü, yok tanışma günü, yok ilk pasta yeme günü...Diye diye yok bu işi iyice abarttık. Mutluluğu, sevinci çalışıp kazanmakta değil de eğlenip coşmakta gören bir nesil yetiştirdik. En zengininden en fakirine kadar insanlar daha işe başlarken ;"ne zaman emekli olacağım?" sorusunu sorar hale geldik. (Ki Demirel sayesinde insanlar çok genç yaşlarda emekli oldular.)
Bunların çoğu bildiğimiz şeyler. Yalnız bu konuda bilmediğimiz veya bir çoğumuzun unuttuğu bir bayramımız daha vardı. Geçenlerde vefat eden 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından kaldırılan, Menderes ve arkadaşlarının idam edildiği günü 27 Mayıs'ı Anayasa Ve Hürriyet Bayramı diye yıllarca kutladık. Düşünebiliyor musunuz haksız yere milletin seçtiği, başbakan ve bakan yaptığı insanları haksız yere idam ediyoruz ve bu menfur cinayeti de millete bayram diye kutlatıyoruz. Bayrama, tatile, eğlenmeye, yan gelip yatmaya, tembelliği yüceltip çalışmayı "ineklemek" olarak yaftalamaya alışmış bir toplum olmaktan kurtulduğumuz gün dünya ve ahiret saadetimize büyük bir adım atmış olacağız. Cuma Süresinin 9. ayetinin hemen ardından 10. Ayeti de okumalıyız. Böylece insanı yaratan Halikul Zülcelalin insana gösterdiği hayat felsefesi uygulamaya geçmiş olsun.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.