1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. "BM'nin talebinin takipçisi olacağız"
"BM'nin talebinin takipçisi olacağız"

"BM'nin talebinin takipçisi olacağız"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Usta, "Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara yaptığı soykırımın Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanma istemi tarafımızdan sonuna kadar takip edilecektir" dedi.

A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Usta, "Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara yaptığı soykırımın Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanma istemi tarafımızdan sonuna kadar takip edilecektir" dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kurulan Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu'nun kararıyla Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara yaptığı soykırımın Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanma istemini sonuna kadar takip edeceklerini bildirdi.
Myanmar'da yaşananlarla dünyadaki ikiyüzlülüklerin bir kez daha acı bir şekilde kendini gösterdiğine işaret eden Usta, başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere binlerce savunmasız insanın ölümü göze alarak sınırlara yöneldiğini, bu vahşi katliamdan kaçış yollarını aradığını kaydetti. Korku ve sefalet içinde atılan çığlıklar karşısında insanlığın sınıfta kaldığını, vicdanların sustuğunu belirten Usta, şöyle devam etti:
"Bu denli insanlık suçuna şahitlik edildiği soykırım ancak bir yıl sonra BM tarafından kabul edilmiştir. BM tarafından kurulan Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu'nun kararıyla Myanmar Ordusunun Arakanlı Müslümanlara yaptığı soykırımın Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanma istemi tarafımızdan sonuna kadar takip edilecektir. Arakan'da yaşanan dramı yaklaşık 18 ay süren bir çalışma sonucunda raporlandıran misyon, meselenin somut yaptırımlara dönüştürülmesi hususunda üzerine düşen görevi en kısa sürede, hızlı bir şekilde yerine getirmelidir. Kağıt üzerinde atılan adımlar, binlerce canın yanmasını bir yıldır durduramamıştır."

"Sessiz kalmak katliama ortak olmaktır"
Soykırıma sessiz kalmanın diğer bir adıyla katliama ortak olmak anlamına geleceğine değinen Usta, şu değerlendirmelerde bulundu: "BM tarafından istenen yargılanma talebi icra edilip, caniler cezalarını çekinceye kadar Arakan meselesinin yakından takipçisi olacağız. Kadim bir milletin temsilcisi olarak dünyanın öbür ucundaki mazlumların sesine kulak vermeye ve binlerce kilometre uzağımızda da olsa insanlığın sesi olmaya devam edeceğiz ŞEYMA BIYIKLI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.