1. YAZARLAR

  2. Kadir İYİANLAR

  3. BÖBÜRLENME İNSANOĞLU SENDEN BÜYÜK ALLAH VAR.
Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR
Yazarın Tüm Yazıları >

BÖBÜRLENME İNSANOĞLU SENDEN BÜYÜK ALLAH VAR.

A+A-

Edep, güzel terbiye, iyi davranış, güzel ahlak, nezaket ve zarafet demektir. Edep hiçbir hırsızın çalamadığı güzel bir ziynettir.

Müslüman, Edepli, güzel ahlaklı ve terbiyeli olmalıdır.

Nene Hatun Parkı civarında Selçuklu Belediyesi Vatandaşların hizmetine güzel bir park sunmuş ki neredeyse her mahallede mevcut.

Kimisi yürür, kimisi, kanepelerde istirahat eder. Allah için bakımı ve temizliği de muhteşem.

Bazen insanın edep yahu demesi geliyor. O hizmete sunulan oturakların kırılması, bıçakla kazınması, hele hele tertemiz kendisine sunulan alanı her gün her çeşit atıklarla doldurması.

Yakışmıyor be kardeşim, hem de hiç yakışmıyor.

Bunların büyük bir kısmı genç. Eğitim çağında. Yani eğitiliyor.

Verilen eğitim demek ki yeterli olmuyor. Bir yerlerde bir eksiklik var.

Daha çok ekmek yemeliyiz. Daha çok kat edeceğimiz yol var. Bir grup edepli ve kendini bilen bilen güzel yetişmiş insanları tenzih ederek, söylüyorum. Çevreye duyarlı değiliz, insana saygılı değiliz, her yaptığımız kötü hareketi marifet gibi görüyoruz. Mesela onca dilsiz hayvanlara yapılan vahşetler televizyonlarda yayınlanıyor yine de kendimizden utanmıyoruz. Zavallı masum bir hayvana attığımız tekme ile onun canının yanması bizi eğlendirebiliyor.

O güzelim parkta çitlediğimiz çekirdeği yere atmak, içtiğimiz zıkkımın şişesini masalarda oturaklarda bırakmak, yediğimiz bir ürünün paketini yerlere atmaktan hiç ama hiç utanmıyoruz.

Edep nedir bilmiyoruz. Hala daha yaşlıya, hamileye ve sağlık sorunu olduğu belli olan insanlara saygıyı, hürmeti öğrenemedik. Onların toplu ulaşım araçlarında oturakları kullanmada öncelikli olduğunu hala şu beynimize yerleştiremedik. 60’ını çoktan devirmiş kadın erkek ayakta bekleyip gençlerin gözünün içine bakarken, kulağımızda kulaklık, kafamızı çevirmekten hiç ama hiç utanmaz olmuşuz.

Yine bunların büyük bir çoğunluğu eğitim çağında.

Demek ki verilen eğitimde bir eksiklik var.

Ey Anneler Babalar yetiştirdiğimiz evlatlarda bir eksiklik var, bunlar bizim geleceğimiz ne olur onlara biraz zaman ayırın. Gerçekten durum içler acısı. Değerli öğretmenlerimiz. 48 aylıkken sizlere emanet edilen evlatlarımıza ne olur öncelikle edep öğretilmeli, haya öğretilmeli, her şeyden önce görgü kuralları öğretilmeli. Saygı, sevgi ve şefkat öğretilmeli. Yaratılan her canlının öncelikle sevgiye ihtiyacı olduğu öğretilmeli. Diyeceksiniz ki bunların hepsini zaten veriyoruz.

 O zaman yine bir yerlerde noksanlık var demektir.

Bir çoğumuz okumuş, büyük büyük iş adamları, bürokratlar olmuşuz. Olmuşuz da sana bana yukardan bakar olmuşuz. Olmuşuz da kendimizi aynada dev görüp seni beni küçük görür olmuşuz. Sen kimsin ki ile başlayan, sözüne ve uyarına değer verilmeyen ve eleştirme hakkına sahip olmayan kimsesin sen. Haddine mi senin büyük büyük adam olmuşları eleştirmen. Haddine mi senin onlara akıl vermen.

Otur oturduğun yerde yoksa haddini bildirmeye kalkarlar sana.

Para, şan, şöhret, makam, güzel elbiseler onlarda ya..

Ne Edep bilirler, ne Haya sahibidirler.

Furkan Suresi 63: Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü sen ne yeri delebilir ve ne de boyca dağlara ulaşabilirsin.

Edepli insan tevazu sahibidir. Rabbini tanıyan ve kendini bilen kimsenin kibirli olması mümkün değildir. Tevazu kalbe yerleşmiş sağlam bir imanın sonucudur.

İnsanda yok ise "Edeb", neylesin medrese mektep. Okusa alim olsa yine merkep, yine merkep... Necip Fazıl Kısakürek.

 Edep sahibi; yediği tokattın sahibini aramaz, neden yediğini arar. - Mevlana

Allah’a Emanet olun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.