1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Bolay Ailesi Kuvayı Milliyeci’ydi
Bolay Ailesi Kuvayı Milliyeci’ydi

Bolay Ailesi Kuvayı Milliyeci’ydi

Konya Adınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, “Âlimler Ocağı Bolay Ailesi” dile geldi.

A+A-

İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen sohbette Bolay ailesiyle ilgili önemli açıklamalar yapan panel başkanı Dr. Mustafa Arıkan, Bolay ailesinin “Hadimizadeler” olarak da bilindiğini ve Mehmet Emin Bolay’ın “İbret” adlı kendi gazetesinde çıkarttığı bir sayıda “Hadimizadeler” sıfatını kullandığını ifade ederek onun dışında “Hacı İsa Efendi Oğulları” sıfatıyla da ailenin anıldığını söyledi. Moğol istilası sırasında Türkistan’dan Anadolu’ya doğru göç başlatan Bolay ailesinin bir kolunun Kıbrıs’a, bir diğer kolunun Batı Trakya’ya, diğer kolunun da Karamanoğlu hâkimiyet bölgesi veya Anamur civarına yerleştiğine dair bilgilerin mevcut olduğunu belirten Dr. Arıkan, Bolay ailesinin şeceresini de dinleyicilerle paylaştı. 
Bolay Ailesi Kuvayı Milliyeci’ydi
Hadim Medresesinde tahsilini tamamlayan Hattat Hacı İsa Efendi’den ve eserlerinden de bahseden Arıkan, Bolay ailesinin, Kuvayı Milliyeci olarak Konya halkını o dönemlerde Millî Mücadele’ye teşvik ettiğini ve bazılarının cephelerde şehit olduklarını, bazılarının da âlim olarak Bolay’da kurdukları medreselerde talebe yetiştirdiklerini söyledi. " dedi.
Atatürk, Müderris İsa Efendi’yi taltif etti
Hacı İsa Ruhi Bolay (1881-1954) ile Ahmet Kazım Bolay’ın hayat hikâyeleriyle şahsiyet, ahlâk ve ilmî ile edebî kişilikleri hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Arife Deniz Oktaç Beycan, “Konya Sultanisi’nde Arapça, ahlâk ve edebiyat dersleri okutan İsa Ruhi Efendi, İstiklâl Harbinde halkın Kuvayı Milliye’ye katılmasını teşvik etmiş ve zaferden sonra Konya Hükümet konağı önünde yaptığı konuşma ile hafızalarda yer etmiştir” dedi. Ayrıca Atatürk ve Latife Hanım’ın 22 Mart 1923’de Konya’ya geldiklerinde, Darülhilafe Medresesi’ni ziyaret ederek müderris olan İsa Ruhi Efendi’nin dersini dinlediğini, ders sonunda İsa Efendi’yi maddî ve manevî olarak taltif ettiğini de söyledi. 
İki saate yakın süren sohbetin sonunda Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü Hüzeyme Yeşim Koçak’a, yazar Ahmet Çelik Dr. Mustafa Arıkan’a, yazar Mehmet Ali Uz da Doç. Dr. Arife Deniz Oktaç’a “Büyük Selçuklu Mirası” adlı kitapları hediye ettiler. Sohbetin sonunda topluca hatıra fotoğrafı çekildi ve katılımcılara Konya helvası dağıtıldı. ŞENGÜL GÜRBÜZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.