1. YAZARLAR

  2. Ufuk Kendirci

  3. Bolu Belediye Başkanı ve mülteciler
Ufuk Kendirci

Ufuk Kendirci

Yazarın Tüm Yazıları >

Bolu Belediye Başkanı ve mülteciler

A+A-

Geçtiğimiz gün Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan bir açıklama yaptı. Su faturası ve katık vergisi mültecilere 10 kat zamlı fiyattan verileceğini duyurdu.

Başkan mültecileri istemediğini ve yeni adımlar atabileceğini de söyledi. Özcan'ın evinde Faslı işçi çalıştırdığı söylendi, Başkan çalışanan Türk asıllı olduğunu belirtti ancak bunlar bizim konumuz değil. Gerçek er geç ortaya çıkacaktır. Bizim tartışmamız gereken konu mülteciler sorunsalı. İç savaş sonrası bölgedeki çatışmadan buraya gelen Suriyeliler'in ardından şimdi de Afgan mülteciler konuşuluyor. Türkiye olarak bizim bu kadar mülteciye ev sahipliği yapmamız hem maddi hem de manevi olarak mümkün görmüyorum. Bayramda memlekete gidelim sonra Türkiye'ye döneriz yaklaşımı doğru değil.  Çözüm Bolu Belediye Başkanı'nın yaptığımi, elbette bu kadar anti sistematik ve sert bir tavırla değil. Fakat bu konunun bir sorun olduğunu bilmemiz gerekiyor. Neden mi inceleyelim.

Bakın geçtiğimiz hafta iki devlet başkanından Türkiye ve mülteciler ile ilgili bir açıklama geldi. Almanya Şansölyesi Merkel "Türkiye'ye AB'ye gireceğini düşünmüyorum.

Ama mültecilere çok iyi ev sahipliği yapıyor" dedi. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ise Afgan mülteciler açısından Almanya, Avusturya ya da İsveç’tense Türkiye’nin sığınmak için daha doğru yer olduğunu söyledi. Ben geçen sene kapıların açılmasıyla Avrupa'ya gitmek için gerekirse ölümü göze alan bir sürü mülteci ile röportaj yaptım. Onlarda burada geçimlerini sağlamakta zorlandıklarını belirttiler. Türkiye elbette zor durumda olan mültecilere yardım etmelidir. Ancak yardım etmek istiyorsak cebimizde 10 lira varken 3 lira veya 4 lirayla yardım edebiliriz, cebimizdeki tüm parayı veremeyiz. Bakıma ihtiyacı olan vatandaşlara elbette el uzatılmalı. Sistemli ve planlı yapılmalı. İnsanlarda pandemi nedeniyle ekonomik ve psikolojik bir daralma var. Bir de Avrupa ülkelerinden böylesine açıklama duymak, sürekli kapıyı açmak ne kadar doğru yorum sizlerin.

Önceki ve Sonraki Yazılar