1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Borç batağına giriş bileti kredi kartları
Borç batağına giriş bileti kredi kartları

Borç batağına giriş bileti kredi kartları

Bankalar tarafından satış temsilcisi olarak çalıştırılan gençler, vatandaşları kredi kartı ve kredi tuzağına çekmeye devam ediyor.

A+A-

Ümit ÖZEL

Bankaların saha satış pazarlama temsilcilerinin, önüne gelen herkesi faiz ve faturalı hat tuzağına çekmesi vatandaşların tepkisine neden oluyor. Özellikle bankalar tarafından kredi kartı satmak üzere görevlendirilen personeller, Konya’yı karış karış gezerek önüne gelen herkese kart satmaya çalışıyor. Satış temsilcilerinin 18 yaş üstü herkese kart vermeye çalışması, zaten kredi ve kredi kartı borçlarıyla başı dertte olan Konyalıları iyice borç batağına sürüklüyor. Sözde müşteri temsilcileri ya da satış danışmanları, ellerine bağlı oldukları banka tarafından verilen tablet bilgisayarlarla TC Kimlik numarası sorgulaması ile kart satışı gerçekleştiriyor. Kart satılmaya çalışılan kişinin iş durumu, gelir seviyesi, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı gibi hiçbir etkenin sorgulanmadığı satış tekniğinde daha önce yaptığı harcamalarında sorun görünmeyen kredi notu normal seviyede olan herkese kart başvurusu yapılıyor. Hatta bazı bankalar aldıkları başvuruları aynı gün içinde teslim edebiliyor.

img_4072.jpg

BANKALARA BORÇLU SAYISI ARTIYOR

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından 2017 yılı Ocak ayında açıklanan rakamlara göre Türkiye’de kredi kartı kullanan kişi sayısı ve kredi kartı borçlusu kişi sayısı her geçen gün artıyor. Ocak ayında yapılan açıklamaya göre; Aynı yıl içinde birden fazla kaydı bulunan kişilerin bir kez sayılmasıyla elde edilen veriler dikkate alındığında; bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı yılın ilk 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 oranında artarak yaklaşık 74 bin kişi oldu. Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı ise aynı dönemde artış göstererek 100 bin kişiye yaklaştı.

Öte yandan, bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş toplam kişi sayısı yılın ilk ayında, geçen yılın aynı dönemine göre büyük artış göstererek 151 bin kişi barajını aştı.

ÇALIŞANLAR PRİMLE ÇALIŞIYOR

Banka ve GSM operatörlerinin çalışanlarını üniversitelerden yeni mezun olmuş kişilerden seçmesi ve prim sistemine göre çalıştırması ise durumu daha trajik hale sokuyor. Yoğun temposu ve sürekli dışarda olunması sebebiyle genç beyinleri oldukça fazla yoran işte prim usulü olması personelin ikna etmek için vatandaşları zorlamasına neden oluyor. Çoğu zaman yarım saati bulan ısrarlarla vatandaşları köşeye sıkıştıran satış temsilcileri, kimi zamanda prim usulü çalıştıklarını ve paraya ihtiyaçları olduğunu söyleyerek vatandaşları vicdan muhasebesine itiyor. Bu şekilde gelişigüzel dağıtılan kartlar da özellikle gençlerin erken yaşta banka borcuna bulaşmasına neden oluyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.