1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. BORÇ İLE YAŞIYORUZ !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

BORÇ İLE YAŞIYORUZ !..

A+A-

Bana göre borçsuz insan yoktur.

Kula borçlu değilsek bile bizi Yaratan’a karşı borçluyuz.

Esnaf borçlu,

Tüccar borçlu,

İşçi borçlu,

Memur borçlu,

Emekli borçlu,

Sanayici borçlu,

Çiftçi, köylü borçlu.

Borçlu yaşamayı sevmem ama, ne yazık ki, borçla yaşamaktayız. Galiba hayatın gerçekleri de budur.

Devletimiz de borçlu.

Çok çalışıp, bu borç yükünden kurtulmak istiyoruz ama, çalışma alanları da öyle  rahat değil.

İşsizlik diz boyu.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun araştırmasına göre ülkemizde her 10 çalışandan 8'inin borçlu olduğu bildirildi.Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun araştırması kamu çalışanlarının içinde bulundukları durumu net olarak ortaya koyduğunu görmekteyiz..

Bir gazetenin haberine göre yaklaşık bin 600 kişinin katılımıyla yapılan “Kamu işcileri gerçeği : Çalışma ve Toplumsal Yaşam Deneyimleri” başlıklı araştırmada ortaya çıkan sonuçlar özetle şöyle:

Her 10 çalışandan 7’si yaşamlarının bir döneminde işsiz kalmış. Çalışanların neredeyse tümünün maaşı 5 bin TL’nin altında.  Neredeyse yarısının  aylık hane geliri 4 bin ile 7 bin 500 TL arasında. Maaş dışında aylık gelir kaynakları yok denecek kadar az. Yalnızca yüzde 10’u kira gelirine sahip. Her 3 çalışan ailesinden biri yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Kamu personelinin çalıştığı evlerde bile yoksulluk var. Evli ve eşi kamu personeli olduğu halde aylık hane geliri yoksulluk sınırının altında olanların oranı yüzde 13.7. Her 4 kamu çalışanından 3’ü maddi ihtiyaç nedeniyle ek iş yapma gereksinimi duyduğunu söylüyor.

3 Kamu çalışanından 1’i kiracı. Çalışanların yarısından fazlası kendi evinde yaşarken, kirada oturanların oranı yüzde 28.2. Ailesinin evinde oturanların oranı da yüzde 12.5. Lojmanlarda oturanların oranı ise yalnızca yüzde 2.2.

Çalışanın yalnızca yüzde 15’i tasarruf yapabiliyor. 10 kamu çalışanının en az 8’i borçlu. Konut ya da araba gibi ihtiyaçlar için değil, gündelik yaşamın devamı için borçlanmak durumunda kaldıklarını söylüyorlar. Çalışanlar için temel borçlanma kanalı ise yüzde 86.8’lik oranla bankalar.

We Are Social verilerinden ve medya yansımalarından derlediğim  bilgilere göre, Türk halkının yüzde 82.6 ’ünde kredi kartı olduğu saptandı. Veriler 15 yaş üstü bireyleri kapsarken, kredi kartına sahip olma oranıyla zirveye yerleşen ülke Kanada oldu. Böylelikle Kanada’nın kredi kartına sahip olma oranı yüzde 67 olarak kaydedildi.

Japonya’da da kredi kartına sahip olma oranları azımsanmayacak seviyede iken, Japonya’nın yüzde 66 ile ikinci sıraya yerleştiği saptandı. Rapor 2017 yılı verilerinden derlenirken, kredi kartına sahip olma oranı en düşük ülke Endonezya olarak belirledi. Endonezya’da kredi kartı olan insanların oranı ise sadece yüzde 2 olarak görüldü.

Bunun yanı sıra Çin ve Rusya’daki kredi kartına sahip olma oranları da şaşırttı. Çin’in sadece yüzde 16’sında kredi kartı mevcutken, bu rakam Rusya’da yüzde 21 olarak kayıtlara geçti.

Yine ülkemizde çalışanların  kredide ilk seçenek yüzde 70.4 ile ihtiyaç kredisi. Konut kredisi kullananların oranı yüzde 40.7.

Çalışanların neredeyse tamamı kredi kartı kullanıyor (yüzde 95). Ancak sadece yüzde 66’sı kredi kartı borcunu son ödeme tarihine kadar ödeyebiliyor. 4 çalışandan 1’i ise kredi kartının sadece asgari borcunu ödeyebiliyor. Kredi kartı borcu nedeniyle mahkemelik olan çalışanların oranı da yüzde  2.4.Çalışanların  yüzde 90’ı borç ödemelerinde zorlandığını söylüyor. Yüzde 74’ü yaşam düzeylerinin son 5 yıl içinde kötüye gittiğini ifade ediyor.

10 kamu çalışanından 8’i geleceği için kaygılı. Gelecek kaygısının oldukça yüksek olduğu gözlemleniyor.

İşte tablo bu.

Bilmem artık bundan sonra ve 2019’daki göstergeler nasıl olur ?

Bu yazı toplam 499 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.