1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Borcu olanlara son çağrı! Geç kalmayın
Borcu olanlara son çağrı! Geç kalmayın

Borcu olanlara son çağrı! Geç kalmayın

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu’nda yararlanmak üzere başvuruda bulunan mükelleflerin Gümrük ve Ticaret Bakanlığına, Maliye Bakanlığına, il özel idarelerine ve belediyelere ödeyeceği ilk taksitler için son gün 31 Temmuz.

A+A-

Ümit ÖZEL

Hükümet ve meclis onayından geçerek resmi gazetede yayınlanan vergi borcu ve bazı alacakların yapılandırması kolaylığı için Gümrük ve Ticaret Bakanlığına, Maliye Bakanlığına, il özel idarelerine ve belediyelere ödenecek borçların son günü 31 Temmuz. Vergi ve çeşitli borçları bulunan mükelleflere yönelik yapılan açıklamada mükelleflerin mağdur olmaması için Pazartesi gününden önce ilgili kurumlara başvurması istendi. Birikmiş aidat ve vergi borcu olan mükelleflere yönelik, 18 Mayıs 2017 tarihli 30078 sayılı resmi gazetede yayınlanan yasa ile bazı alacaklara yapılandırma fırsatı sunulmuştu. Geçmiş dönemlere ait aidat borcu olan mükellefler yasa kapsamında borçlarına yapılandırma imkânı elde etmişti. Yasa daha önceki yapılandırma kapsamında başvuru yapamamış borçlulara yeni imkanlar getiriyor ancak yapılandırmadan yararlanan ve taksit ödemeleri devam edenlerin yapılandırılan borçları kapsam dışında kalıyor. Kanunla, 31 Mart 2017 tarihi dikkate alınarak belirlenen vergiler, gümrük vergileri, vergi cezaları, bazı idari para cezaları, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz, gecikme cezası gibi feri alacaklar yapılandırma kapsamına alındı.

haberrhcalk.jpg
BELEDİYE BORÇLARINA DA KOLAYLIK

Özel sektörün vergi, aidat ve çeşitli borçlarına yapılandırma kolaylığı sağlayan yapılandırma yasası ise belediyelere borcu olan vatandaş ve kurumlara da kolaylık sağlanıyor. Amme Alacaklarının Tahsil Usulu Hakkında Kanun kapsamında takip ve tahsil edilen bazı alacaklar ile belediyelerin su, atık su ve katı atık gibi alacakları da kapsama dahil ediliyor.

TAKSİTLER HER AYIN SONUNDA ÖDENECEK

Hükümet ve meclis onayından geçerek resmi gazetede yayınlanan yapılandırma kolaylığı, Konya iş dünyasında fırsat olarak değerlendiriliyor. Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun'a göre, yapılandırmadan yararlanmak için 30 Haziran 2017 tarihine kadar başvuruda bulunan mükellefler fırsattan faydalanabiliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına, Maliye Bakanlığına, il özel idarelerine ve belediyelere ilk taksit 31 Temmuz 2017'ye, SGK'ya ilk taksit 31 Ağustos 2017'ye kadar, diğer taksitler ise bu tarihleri takip eden ikişer aylık dönemler halinde azami 18 eşit taksitte ödenecek ancak daha kısa sürede ödeme seçenekleri de mükellefe sunuldu.

TOPLU ÖDEYENE YÜZDE 50 İNDİRİM

Yapılandırılmış borçların ilk taksit ödeme süresi içerisinde tamamen ödenmesi şartına bağlı olarak feri alacaklar yerine, Yİ-ÜFE tutarından ayrıca yüzde 50 indirim yapılacak. Yapılandırılan borçların taksitler halinde ödenmesi halinde, borçlar teklifte belirtilen katsayılara göre artırılmış şekliyle ödenecek.

Yapılandırılan borçlar 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ödenebilecek. Borçlular, ödeme seçeneklerinden birini başvuru sırasında tercih edecek. Tercih edilen taksit süresinden daha uzun sürede ödeme yapılamayacak ancak ödemeler daha kısa sürede olabilecek. Kısa sürede ödenmesi halinde ödenecek tutar ilgili katsayıya göre düzeltilecek.

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.