1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. “BÖYLE KUTUPLAŞMA GÖRÜLMEDİ” YALANI
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

“BÖYLE KUTUPLAŞMA GÖRÜLMEDİ” YALANI

A+A-

Siyasetin, çıkarın, mücadelenin olduğu her yerde insanlar, cemiyetler, milletler, devletler… Mecburen kutuplaşırlar. Bu durum hayatın, sosyolojinin, siyasetin kaçınılmaz bir gerçeğidir. Çünkü her insan doğuştan farklıdır,  Allah insanları apayrı özelliklerle yaratmıştır. Cemiyetler, milletler de insanlardan oluştuğu için mecburen kamplaşırlar, kutuplaşırlar. Dini bakımdan ayrışırlar, siyasi olarak kutuplaşırlar, ideolojik olarak kamplaşırlar. Başka bir deyişle insanlar yaratılırken bedenen, aklen, ruhen, zihnen birbirlerine tıpatıp benzemediklerinden ayrışmaları ve kamplaşmaları doğal bir neticedir.
Hayatın ve sosyolojinin kaçınılmaz bu gerçeğine birkaç misal verelim: İlk atamız Hz Âdemin oğulları Kabil ve Habil ağabeylerimiz ilk kamplaşanlar.  Hz Musa zamanında Yahudiler ile Mısırlılar karşı karşıya gelmediler mi? Hz İsa’yı Romalılara şikayet eden Musevilerle,  Hristiyanlar  o günden beri düşman kamplarda bulunmuyorlar mı? Haçlılarla Müslümanlar, Bizanslılarla İranlılar, Komünist Rusya ile ABD, İtilaf Devletleri ile İttifak Devletleri kamplara ayrılarak 1. Dünya savaşını;  Komünistlerle Kapitalistler bir tarafta,  faşistler karşı tarafta kamplaşarak 2. Dünya savaşını çıkarıp 50 milyon insanın ölümüne sebep olmadılar mı?
Bunlar uluslararası kamplaşmalar. Pekiyi aynı dinden, aynı milletten olan insanların kamplaşmalarına örnek verelim:  Türklerin ilk devleti Hunların en büyük hükümdarı Mete Han, kimleri öldürerek kağan oldu?  Brütüs kimi öldürdü? Peygamberimizden sonra halifelik bir kamplaşmaya neden olmadı mı? Batı (yani Hristiyanlar) NATO ve Demirperde olarak ikiye ayrılamadı mı? Osmanlılardaki saltanat kavgaları kardeşi kardeşe düşürmedi mi? Mustafa Kemal ile Kurtuluş Savaşında bir ve beraber olduğu silah ve kader arkadaşlarının( İnönü, Karabekir, Rauf Orbay, Halide Edip, Mehmet Akif)  araları sonradan açılmadı mı? 1980 öncesinde Türkiye,  Demirel ile Ecevit in uzlaşmaz tutumlarından dolayı aylarca Cumhurbaşkanlığını seçemedi. Ortalık yangın yerine döndü, Sağ- Sol kamplaşması neticesinde 5000’e yakın genç ölmedi mi? Bu kamplaşma Türkiye’yi 80 faşist askeri darbesine götürmedi mi?  
Türkiye’de ve Dünyada her zaman siyasi, dini, sosyolojik, etnik, ideolojik… Kamplaşmalar olmuştur ve kıyamete kadar da olacaktır. Bu gerçeği bilemeyen bazı siyaset cahilleri,  günümüzdeki Ak parti CHP kutuplaşmasını kast ederek ; “Tarihte böyle kamplaşma olmadı, Türkiye de halk bu kadar hiç kutuplaşmamıştı, İktidar sürekli ayrıştırıyor, Erdoğan bu ayrımcılıktan vazgeçmeli, tarihimizde böyle kamplaşma görülmedi…” Gibi tarihi gerçeklerden uzak,  siyaset tarihine zıt, sosyoloji ilmine ırak görüşleri dile getiriyorlar. Bunlar cahil değillerse gafil insanlardır. İşin garibi günümüzdeki kamplaşma öyle karmaşık bir hale geldi ki siyaset bilimcileri bile bu kamplaşmanın adını koymakta zorlanıyorlar. Bir tarafta Ak Parti, MHP, BBP, Vatan Partisi, karşı tarafta ise CHP, İYİ PARTİ, HDP, SP… Bu gruplaşmayı siyasi ve ideolojik olarak adlandırmak o kadar zor ki.  Bu nedenle de tarihteki kamplaşmalardan daha farklı, daha karmaşık, daha zararsız.  Dini grup ve cemaatler bile ayrışmış durumdalar. Bugün, Erdoğan, Bahçeli, Perinçek aynı ittifakta birleşirken,   HDP ile İYİ partinin seçmenleri CHP li İmamoğlu’na birlikte oy verebiliyor.
Ak Parti SP arasındaki siyasi kızgınlığı ancak SP –YRP arasındaki öfke ile kıyas edebilirsiniz. CHP ile Vatan Partisi arasındaki çekişmeyi ancak MHP ile İYİ parti arasında görebilirsiniz. Görüldüğü gibi ezelden beri insanlar,  milletler,  devletler siyasi, etnik, dini gruplara ayrılmışlar ve kamplaşmışlardır. Günümüz Türeyesindeki kamplaşma da normal bir hadiseden ibarettir.
Not: Muhalefet; “Tarihte hiçbir Cumhurbaşkanı vatandaşa bu kadar dava açmamıştı” Diyor. Doğru.  Bunun sebebi şu: Çünkü önceki Cumhurbaşkanları döneminde vatandaşın ne Twetter’ı  vardı ne de  Facebook’u . Yani klavye kahramanları henüz sahne almamışlardı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.