1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Bozdağ'dan Fodul Baba Dağına!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Bozdağ'dan Fodul Baba Dağına!

A+A-

İbrahim hakkı Konyalının “Konya Tarihi” kitabının 21. sayfasında:
İsmil’in karşısındaki FODUL BABA dağlarında yabani koyunlar vardır. Bunlara Fodul Baba sürüsü derler. Bunlar Fodul Baba’nın manevi himayesindedir.
Ondan destur ile kurban isteyip iki üç koyun avlanmasına cür’et ederler. Üçten fazlasını avlanmaya cesaret edemezler. Fazlasını avlayanın başına felaketler ve ukubetler geleceğine inanırlar. (Ukubet: Ceza, eziyet, azap, işkence)
Bir Konya paşası bu konuda dikkat etmemişti. Büyük ukubetlere uğradı.
Bu koyunların sürüsü iki bin kadar ve daha ziyadedir. O dağda ne ağaç ne su vardır. Ancak küçük bir havuz vardır ki, suyu ne artar ne eksilir. O semtteki bütün hayvanlar bu havuzdan sulanırlar.
Karaman İl Kültür Turizm Müdürlüğü sayfalarında az da olsa Hodul Baba hakkında bilgi verilmiş.
HODUL BABA TÜRBESİ: Karaman’ın kuzeyinde bulunan Karadağ civarındaki Deyle köyü( Üç Kuyu) civarında, dağın zirvesi yakınındaki bir mağarada Hodul Baba’nın türbesi vardır.
Köylülerin söylediklerine göre, Hodul Baba yabani koyunların koruyucusudur. Bazı kaynaklarda bu isim Fodul Baba olarak da geçer. Karaman’lılar ve yakın köylüler bu türbeyi sık sık ziyaret ederler. Küçük taşları üst üste koyarak kuleler yaparlar. Kimse bu kuleleri yıkmaz. Dedenin civarı böyle binlerce kule ile doludur. Bu kulelerden murat koyun sahiplerinin koyunlarının korunması ve sayıların çoğalmasını temin etmek içindir.
2008 yılı haziran ayında Bozdağ gezisine katılmıştım. O zaman gezi izlenimlerini okuyucularımla paylaşmıştım.
Anadolu yaban koyununu bilim dünyasına ilk kez 1841 yılında Blyth, sonra da 1856 yılında Valenciennes tanıttı. Danford ve Alston adlı araştırmacılar ise 1877′de yaptıkları gözlemlerle tür hakkında ilk derli toplu bilgileri bize sundular. Bu araştırmacılar o tarihlerde yaban koyununa İç Anadolu’nun birçok yerinde, özellikle Konya bölgesinde rastlandığını belirtirler. Bu gözlemlerin yapıldığı 1877 yılından sonra 1960′lara kadar bu türle ilgili başka bir çalışmaya rastlanmaz literatürde.
Fakat 1960′lardan itibaren Orman Bakanlığı’na bağlı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü, türün dağılımı ve durumunu araştırdı. Bu çalışmalarda oldukça küçülmüş ve zayıf düşmüş popülâsyonlara ( varlığına, nüfusun) rastlandı. Aladağ’da bulunan popülasyon o kadar azalmıştı ki sonradan 1970′lerde bu popülasyon ve geçen yıllar içinde Ankara, Eskişehir ve Konya’nın değişik bölgelerinde dağılım gösteren diğer popülasyonlar da yok oldu. Son olarak türün sadece Konya Bozdağ’da dağılım gösterdiği belirlendi. Bu nedenle 1966 yılında Konya ilinde 42 bin hektarlık bir alan Bozdağ Yaban koyunu Koruma ve Üretme Sahası ilan edildi.
Bu gezi esnasında Yaban Koyunlarının çiftleşme mevsimi dışında erkek koyunlar dağın bir yüzünde, dişi koyunlar dağın diğer yüzünde olduğunu söylediler. Gerçekten dağda buna bizzat şahit olmuştum.
Bu konuya Dr. Mustafa Güçlü espiri katmıştı;
--- Arkadaşlar yarın duyanlar demezler mi? Bu Konyalılar dağlarına takke giydirirler ve Takkeli Dağ derler. Yaban koyunlarını erkeklerini ve dişilerini dağın ayrı ayrı yerlerine koymuşlar haremlik selamlık şeklinde ayırmışlar!
Konya Tarihi kitabında Bozdağı Fodul Baba dağı şeklinde okuyunca sizlerle paylaşayım istedim.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.