1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. BTK geçen yıl 31,2 milyon lira ceza kesti
BTK geçen yıl 31,2 milyon lira ceza kesti

BTK geçen yıl 31,2 milyon lira ceza kesti

BTK, geçen yıl toplam 31,2 milyon lira idari para cezası uyguladı. Denetlenen cihazların dağılımına bakıldığında, en büyük grubu 520 cihazla mobil telefonların oluşturduğu görüldü.

A+A-

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), ilgili denetim mevzuatı kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda geçen yıl toplam 31,2 milyon lira idari para cezası uyguladı.

BTK'nın 2015 yılı faaliyet raporundan derlenilen bilgiye göre, kurum, 2013 yılında başlatılan ve geçen yıl devam ederek tamamlanan 3 denetimin 2'sinde idari para cezası uyguladı, 1 denetim ise henüz karar aşamasında bulunuyor. 2014'te başlatılan ve geçen yıl devam ederek tamamlanan 18 denetimin 5'inde idari para cezası kesildi, 4 denetim sonucunda ihtar verildi, 6 denetim karar aşamasında, 3 denetimle ilgili ise aykırılık tespit edilmedi.

Geçen yıl başlatılarak tamamlanan 17 denetimin 1'i için ilgili ihlaller bölge müdürlüklerine bildirilerek işlem yapılması istendi, 8 denetimle ilgili aykırılık tespit edilmedi, 8 denetim ise karar aşamasında.

Böylece kurum, geçen yıl ilgili denetim mevzuatı kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda toplam 31,2 milyon lira idari para cezası uyguladı.

Piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri

Piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri kapsamında da 2015'te 374 firmaya ait bin 222 cihaz denetlendi. Denetlenen cihazların dağılımına bakıldığında, en büyük grubu 520 cihazla mobil telefonların oluşturduğu görüldü.

Bunun yanında kablosuz erişim cihazları ve tablet bilgisayar denetim sayılarının yüksekliği dikkati çekti. Denetimler sonucunda teknik dosya başta olmak üzere bilgi ve belge eksiklikleriyle testler sonunda temel gereklere uygun olmadığı tespit edilen 22 cihazla ilgili üreticilerine toplam 411 bin 655 lira idari para cezası verildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.