1. YAZARLAR

  2. Kadir İYİANLAR

  3. BU BÜTÇE MİLLİ DEĞİLDİR
Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR
Yazarın Tüm Yazıları >

BU BÜTÇE MİLLİ DEĞİLDİR

A+A-

İktisat mezunuyum. Yaklaşık 30 yıldır güncel haberlerle birlikte ekonomik göstergeleri takip eder, Bürokratların, siyasilerin her türlü açıklamalarını pür dikkat dinlerim.
Birileri gibi Amerika’dan Eğitim almadım, İngiltere’yi bilmem. Kemal Derviş gibi Dünya Bankasında çalışmadım. Mehmet Şimşek gibi, İngiltere’de okuyup, İngiliz Vatandaşlığı almadım. Amerika’dan oturma iznim hiç olmadı. Yatım katım da yok... Nihat Zeybekçi gibi Sınav kazanıp İngiltere’ye de gitmedim. Berat Albayrak gibi Amerika’da yüksek lisans yapmadım. Çalık Holding’i temsilen ABD’de Finans Direktörü zaten olmadım. Naci Ağbal gibi İngiltere’de İş Eğitimi üzerine Yüksek lisans zaten yapmadım. Lütfi Elvan gibi MEB sınavını birincilikle kazanıp İngiltere’de burs kazanmadım. Amerika’dan yüksek lisansım hiç olmadı.
Kısacası bugün Ülke ekonomisine yön verenlerin tamamının bir ayağı İngiltere’den geçmiş, diğer ayağı da ABD’de mesleklerinde uzmanlaşmışlardır.
Şahsım olarak Rabbim nasip etti bir kez 2012’de Hac görevini yerine getirmek için Suudi Arabistan’a gittim. Yurt dışı ekonomi dalı uzmanlık alanım pazarlık üzerinedir. 
Hac vazifemi ifa ettikten sonra Dönüşte evlatlarıma birer hediye getireyim dedim, Medine de bir dükkâna girdik. Beğendiğim elbiseyi sordum, 200 Riyal dedi. 150 Riyal dedim. 200 Riyal dedi. Ben Israr edince de Yallah Yallah deyip kapıyı gösterdi, bir daha da yüzüme bakmadı.
Böylece yurt dışı pazarlık yapma yüksek lisans eğitimimi de dükkândan kovalanarak başarıyla tamamlamış oldum.
İşin özü 2018 yılı Bütçemiz onaylandı ve yürürlüğe girdi.
Rabbim Hayırlara vesile kılsın diyeceğim demesine de bu bütçe Vatandaşa hizmet etmiyor.
Yılın ilk ayı itibariyle gördük. Zamlar sağanak gibi yağdı. En kolay ve en garanti dolaylı vergiler çift hanelerle Vatandaşın sırtına bindi. Kaşıkla verip kepçeyle alındı. Arkası da gelecek. Kazananlar hep rantçılar olacak. Kazananlar bu ülkeye para bağlayan, ülkenin servetine göz diken yabancı güçler olacak her zamanki gibi.
Şahsımın beklentisi, ülke ekonomisini yöneten üstün başarılı Bakanlarımız üzerlerine alınmasınlar, ancak 2017 yılını mumla arayacağız.
Devletin sözde her türlü istihdam ücreti ve kredi desteğine rağmen iç piyasa daralacak, bırakın esnafın 2. İşyeri açmasını, 2 işsiz çalıştırmasını, mevcut elemanlarına bile yol verecek.
Büyüme sadece ithalata dayalı ihracat desteği ile belki yüzde 3’leri görebilecektir. Birçok işyeri kepenk kapatacak, Özellikle inşaat sektörü için tam bir kriz yılı olacaktır. Daralan piyasa enflasyonu bir miktar aşağı çekecek olsa da, faizler yine 2 haneli gerçekleşecek, rantçılar daha daha çok kazanacaktır.
İhracatın ithalatı karşılama oranı 55-60’larda kalacak, dış ticaret açığı 50 milyar dolarlarda gezecektir.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye'nin 2018 yılı bütçe giderlerinin 762,8 milyar lira, bütçe gelirlerinin 696,8 milyar lira, bütçe açığının ise 65,9 milyar lira olarak öngörüldüğünü açıkladı.
 Bunlar iyimser beklentiler. Şahsım olarak yeni dolaylı vergilerde artış yapılmadan ve yeni aflar getirilmeden bütçenin 697 milyar gelirinin olacağına inanmıyorum, hal böyle olunca bütçe açığı 66 milyarın çok çok üzerinde olacaktır.
2017 Ağustos sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stoku, 2016 yıl sonuna göre % 13,9 oranında artışla 111,6 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bu dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku % 8,3 oranında artarak 62,1 milyar ABD doları olurken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku % 21,9 oranında artarak 49,4 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir.
Allah fakirin, fukaranın yardımcısı olsun, döviz borcu olanlara kolaylıklar versin.
Görünen köy kılavuz istemez. Bir yandan bütçe açığı, diğer yandan döviz açığı ve ümüğümüzü sıkacak zamlar 2018 yılında başımızın belası olacaktır.
Bu arada Her ne kadar hükümet taşeron işçileri kadroya geçirse de, memur alımı için 50-60 bin yeni kadro tahsis edilmiş olsa da, 2018 yılı için erken seçim beklemek Milli olmayan ve adil gelir paylaşımını gözetmeyen bu bütçeyle, şahsıma inandırıcı gelmiyor.
Eğer Sayın Cumhurbaşkanı, durumun vahametini görür, kesenin ağzını açarsa o başka. O zaman erken seçim Eylül’de kesin olur derim. 


 

Bu yazı toplam 741 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.