1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Bu da bizim yol hikayemiz!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu da bizim yol hikayemiz!

A+A-

Sabah namazından sonra erken Konya’ya gitmek için yola çıktım. Konya’ya tren yolu paralelindeki yeni yoldan Fethiye Köyü istikametinde, bizim için itibar ve onur vesilesi olan kendi yolumuzdan gidiyorum. Kendi yolumuz derken gözlerim doldu, titredim heyecanlandım TRT1’de severek seyrettiğim “Yol Hikâyeleri” aklıma geldi. Dedim ki, bizimde Ferhat misali destansı yol hikâyemiz var. 

Evet, bugün kuğu gibi süzülerek sarsılmadan yolculuk yaptığımız bu yolla ilgili çok anımız var. Anılarımızdan az da olsa sizlerle paylaşmak istedim. O yıllarda Çumra Belediye Başkanı olan Pankobirlik Genel Başkanı, Konya Şeker ve Torku Markasını dünyaya tanıtan Recep Konuk Başkanın bu yolun şehrimiz için olmazsa olmaz şart olarak görerek yapılması gerekir diye seçim öncesi söz vermişti. Recep başkanın yol arkadaşları olarak onun sözü bizim sözümüz olarak sahip çıkmıştık. Ben ve Ahmet Kalaycı Ağabey Konya’ya her yolculuğumuzda hep yeni açılacak olan bu yola bakardık. Recep Konuk Başkan;

--- Cenabı Allah’ın izni keremi ile yapılmaz denen bu yolu bir şekilde yapacağız Hacı Ahmetler müsterih olun. Derdi.

Nitekim kurban bayramı arifesinde Recep Konuk Başkanın talimatıyla Kaşınhanı Sapağını Kaşınhanı Kasabamızdaki dostlarımızla görüşerek Çumra Belediyesi iş makinaları ile açtık. O zaman Kaşınhanlı hemşerilerimiz yolda çalışırken adeta başımızda nöbet tuttular, hanımları da çalışan arkadaşlara ayran, çay vs. ikramda bulundular. Kaşınhanlı gönül ordusu ile Kaşınhanı Sapağını açtık. 

Tabi açmadan bir hafta önce açacağımız Kaşınhanı Sapağı üzerinde tarlası olan tarla sahipleriyle, o yıllarda Kaşınhanı MHP Belde Başkanı Hüseyin Yazan ve Kaşınhanı Çiftçi Mallarını Koruma namı diğer Okka aracılığı ile görüştük. Burada daha önce zamanla kapanmış olan DSİ kanalı ve bu kanalı iki yanında servis ve çalışma yolu olduğunu haritada göstererek anlattık. Biz sizin arazilerinize zarar vermeden servis çalışma yoluna ayrılan arazi üzerinden bu yolu buradan açacağız dedik. Böylesi hizmet bizim için nimet olur. Diyerek olumlu karşıladılar. Dahası eğer lüzum ederse yol için tarlalarımızdan alabileceğimizi de ifade ettiler. 

İki gün içinde Konya Karaman Mersin Yolu diye bildiğimiz yola bağlanacak şekilde Kaşınhanı Sapağı’nın alt yapısı oluşturuldu. Stabilize kumu dökülüp greyderlerle yol haline getirildi.

Biz Kurban Bayramına bayramın mutluluğunun yanında bir de Çumra Kaşınhanı Konya Yolunu açmanın verdiği bambaşka haz ve sevinç içinde idik. Ahmet Kalaycı Ağabeyin Toros arabasıyla günde üç beş kez açılan yola bakıyorduk. 1994 Yerel seçimlerinde Recep Konuk Başkan bu yolun açacağının sözünü vermişti. Bu sözün ilk etabını yapmış olunuyordu. Yoldan sonra buraya Organize Sanayi de yapıldığı zaman Çumra başka Çumra olacaktı. Aynı zamanda Recep Konuk Başkan Çumra’ya şeker Fabrikası yapılması gerekli şartları oluşturma çalışmalarına başlamıştı. İlk etapta partiler üstü Çumra Şeker Heyeti adı altında oluşum oluşturuldu.

Çumra 1994 Yılı ile birlikte yarınların elinden tutacak Tarıma Dayalı sanayini Başkenti olma yolunda ilk adımlar atılmaya başlanıyordu.

Bayramdan sonra açtığımız Kaşınhanı Sapağı’nda tarlası olan 12 kişi ile önceden görüşmüştük. Daha önce söylediğim gibi hepsinin olurunu almıştık. Birçoğu yol açılımı anında bizlere yardımda bulunmuştu. Ancak, içlerinde biri Asım Ersöz adında Kaşınhanı Kasabasında bakkallık yapan tarla sahibi Çumra belediye Başkanı Recep Konuk, Çumra Belediyesi Genel Koordinatörü Ahmet Yıldız ve Fen İşleri Müdürümüz Ramazan Aydın adında kişiler iznim olmaksızın arazimden yol açmışlardır diye Konya Cumhuriyet Savcılığına şikâyette bulunmuş. 

Bunun üzerine fen İşleri Müdürü Ramazan Aydın’ı telaşla gelip bana bu şikâyeti anlattı. Ben Ramazan Bey telaşlanma biz o yolu insanımıza hizmet için dahası Allah rızasına nail olmak için açtık. Yarınlarda Karaman-Çumra-Kaşınhanı- Konya yolu olacak ki, o zaman hem şikâyet eden bu adam olmak üzere bütün bu bölge insanı Recep Konuk Başkan’a dolayısıyla bizlere dua edecektir. Bu şikâyetten bir şey çıkmaz. Demiştim.

Bu arada Çumra Kaşınhan arasında kanal kenarında yığılı olan topraklar günlerce dozerlerle greyderlerle düzlenip kumlandı. Asım Ersöz’ün bu şikâyeti üzerine mahkeme uzun yıllar sürdü gitti. Bizde birkaç kez mahkemeye gittik geldik. Mücbir nedenlerle cezada aldık. Daha sonra da affa tabi olduk. Ancak, Asım Ersöz’ün şikâyet ettiği kaldı. Yol çalışması devam etti. Kaşınhanı halkı Asım Ersöz’ü bizleri şikâyet etmesinden dolayı kınadı dükkânında eski müşterisi bile kalmadığını söylediler.

Recep Konuk Başkan belediye başkanlığından sonraki yıllarda bu yol yapımının takipçisi oldu. Konya Pancar Kooperatifi Başkanlığında olsun, iki dönem Milletvekilliği sırasında olsun hep bu yolun gelişmesi asfaltlanması çift yol haline getirilmesini ve sonrasında da üs geçit yapılarak Kara yolları ağına girmesini sağladı.

Evet, bu yol bugün karayolları ağına girmiş bir yanında Organize Sanayi Bölgesi diğer yanında geliş gidişli hızlı tren yolu ve Çumra Şeker Fabrikası yerleşkesine bulunan onlarca fabrikalarına kadar uzanan bu yol arı kovanı gibi işleyen yol halini almıştır.

1994’lü yıllarda Recep Konuk Başkan şehrimiz için olmazsa olmaz proje olarak Çumra –Kaşınhan-Konya Yolu, Organize Sanayi Bölgesi ve Çumra Şeker Fabrikası kurulmasından bahsettiği zaman parti taassubu ile Recep Konuk hayal görüyor seçim kazanmak için olmayacak sözler veriyor demişlerdi.

Recep Konuk Çumra Belediye Başkanı seçilir seçilmez bu projelerin hayatiyete geçmesi noktasında çalışmalara başladı. Bazı muhalefet milletvekilleri destek bir yana engellemelerine rağmen öncelikle yolun yapımı ve Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasını sağladı. Daha önce de ifade ettiğim gibi Çumra Şeker Heyeti kurarak Çumra Şeker fabrikasının kurulması için alt yapısını oluşturdu. 

Bugün Kara Yollarına Ağı içinde gelişli gidişli arı kovanı işleyen yolumuz var. Organize Sanayi Bölgesi Kuruldu Konya’nın en büyük rezerv alanına sahip şu an onlarca fabrika kuruldu.

Çumra Şeker Fabrikası belli program dâhilinde kuruldu bugün Çumra Şeker fabrikası yerleşkesinde onlarca fabrika beş bin insanımızı iş aş imkanı olmuştur.

TRT1 tv de Yol Hikâyeleri ve Gönül Dağı programlarını seyrederken gelen çağrışımla bizim de böylesi yol hikâyemiz var diyerek anılarımızda diriliğini koruyan yol hikâyemizi kaleme alıverdim.

Rahmetli Babam Çumra’da bilinen adıyla Dorlalı Eşref Yıldız; bana Recep Bey Oğlum söylediği yolu, Organize sanayi bölgesini ve Çumra Şeker Fabrikasını kurarsa her iki dünyası mamur olur. Onun için sadakayı cariye olur. Hacet kapısı kapanmaz. Dünya durdukça hayır hanesine sevap yazılır. Tabi Recep Konuk Başkanın yol arkadaşları olarak sizlerde bundan nasibiniz alırsınız. Demişti.

Böylesi yol anılarını kaleme alırken ufuk, vizyon sahibi derken, alışa gelmiş kelimelerden çok başka deyişle ileri görüşlü yani yıllar sonrasını görebilen feraset sahibi Recep Konuk Başkan ve yol arkadaşlarına selam olsun.  Allah rızasına nail olma adına çalışanlardan Allah Razı olsun.

Böylesi uzun yıllar hatta asırlarca Anadolu Türk İnsanına hizmet edecek ve hizmet üretecek büyük devasa projeleri yapan Recep Konuk Başkan’ın babam rahmetlinin ifade ettiği gibi kıyamete kadar hayır, sevap hesabı kapanmayacaktır. Ne mutlu Recep Konuk Başkan’a ki, on binlerce insanımızın işine aşına rızkına vesile olurken Konya genelinde ektirdiği milyonlarca ağaç ile de kurt-kuş ve doğaya çevreye de hizmet etmektedir.

Bizlerde Recep Konuk Başkan ve yol arkadaşlarına dualarımızda yer verelim ki, Cenabı Allah Hizmet aşkını daim ömrünü uzun ve mutlu etsin!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.