1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Bu eziyet ne zaman bitecek?
Bu eziyet ne  zaman bitecek?

Bu eziyet ne zaman bitecek?

Konya’da yıllardır süregelen trafik çilesi artmaya devam ediyor. Düz ve geniş bir araziye sahi olmasına rağmen trafik sorunuyla boğuşan Konya, işe gidiş ve iş çıkış saatlerinde şehir merkezi neredeyse kilitleniyor.

A+A-

Her yönüyle marka şehir olma yolunda ilerleyen Konya, yıllardır süre gelen trafik bilmecesini çözebilmiş değil. Şehrin büyümesi ve büyük organizasyonlara imza atması beraberinde önemli bir sorun olan trafik yoğunluğunu da getiriyor. Her fırsatta bu sorunu dile getiren yerel basının temsilcileri, gerek haber yaparak gerekse köşe yazılarında trafik sorununun çözümü noktasında alternatifler sunuyor. Trafik yükünü azaltmak yerine gün geçtikçe artmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesi ise, geniş olan yolları daraltmaya devam ediyor. Vatandaşlar ise, haklı olarak ‘bu kadar geniş yollarımız varken neden kendi ellerimizle daraltıyoruz’ demekten kendin alamıyor.
BÜYÜKŞEHİR UKOME’NİN ARKASINA SAKLANIYOR
Konya Büyükşehir Belediyesi, şehrin trafik yükünü kaldıracak projeler üretemiyor. Yıllardır süre gelen trafik sorununa çare bulmaktan aciz hale gelen Büyükşehir Belediyesi, özellikle şehir merkezinde büyük bir kargaşanın oluşmasına engel olamıyor. Şehrin merkezinden Selçuk Üniversitesine gitmek yarım saatken, şuan 1 saati geçmiş durumda. Şehrin yükünü kaldıramayan dar yollar, bağlantı yollarının azlığı ve bitirilemeyen çevre yolu, Büyükşehir’in trafikte sınıfta kalmasına neden oluyor. Trafik sorununu çözmek adına alınan kararlar ve yapılan hatalarda ise, UKOME kararlarının arkasına saklanan Büyükşehir, sadece park bahçe yaparak Konya’yı büyütme hedefinde olduğunu gösteriyor.
ALAADDİN – ADLİYE ARASINDAKİ ÇİLE
Özellikle Alaaddin ile Adliye arasındaki tramvay yolu yapımı ile başlayan trafik çilesi büyümeye devam ediyor. Zaten var olan trafik çilesi artık günden güne içinden çıkılmaz hal almaya başladı. Genişliği tartışılan yolun büyük çoğunluğunu tramvay yoluna tahsis edilmesi, park edilecek bir alanının bulunamayışı, dönüş yapabilecek en yakın mesafenin 3 kilometrenin üstünde yer alması, vatandaşı canından bezdirdi. Özellikle Şeb-i Arus gibi önemli organizasyonlarda yerli ve yabancı turist akınına uğrayan Konya’da, trafik sorunu sınıf atlamamıza maalesef ayak bağı olmaktan öteye gidemiyor.
OLMADIK YERLERE TRAFİK LAMBASI
Arazisi ve yapılaşması bakımından düz bir alan olan Konya’da, sürücüler adım başı trafik lambalarına takılmadan geçemiyor. Şehrin merkezinde kırmızı ışık süreleri ise 3 dakikadan fazla. Tam gitmeye niyetlenen sürücüler, adım başı yakalarını bırakmayan trafik lambalarına takılıyor. Neredeyse 3 kilometrelik düz bir yolda 5 tane trafik lambasında durmak zorunda kalan vatandaşlar, bu kadar trafik lambasının trafik sorununu daha da büyüttüğünü kaydediyor. İş yerinden çıkarak evine gitmeye çalışan vatandaşlar, gerek trafik lambalarından gerekse trafiğin yoğunluğundan 15 dakikalık mesafeyi 1 saatte gitmek zorunda kalıyor. Emniyet Müdürlüğünün ve Trafik Şube Müdürlüğünün trafik lambalarını tekrar gözden geçirmesi ve akışın hızlandırılması için çare bulması hayati bir önem taşıyor.
ARACI OLMAYAN DA MAĞDUR
Trafik sorunun gün geçtikçe artması, sadece aracı olan vatandaşı etkilemekle kalmıyor. Trafiğin yoğun olmasından dolayı da otobüsler de zamanında duraklara yetişemiyor. Diğer büyük illere oranla daha az araç ve daha geniş bir alana sahip olan Konya’da, dolmuş ve otobüsler zamanında duraklarda olamıyor. Duraklara biriken vatandaşlar büyük kalabalıklar oluşturuyor. Vatandaş, özellikle bugünlerde iş çıkış saatlerinde 20 dakikanın üzerinde otobüsünü beklediği oluyor. Trafiğin yoğun olmasından dolayı da vatandaşlar, otobüs şoförlerine tepki gösteremiyor.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.