1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Bu Firmalara Hem Ayıp- Hem Yazıklar Olsun
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu Firmalara Hem Ayıp- Hem Yazıklar Olsun

A+A-
İnsanları kandırmak kadar  aşağılık, adilik var mı?
Bence yok.
Bu kimseler en azından fırsat düşkünü, insanların saflığından, kendilerine inanan insanların temizliğinden faydalanıp, daha fazla para kazanma hırsı ile temiz saf insanları kandırırlar.
Çarşıda, pazarda  ve her yerde bunları görmek mümkündür. Ne yazık ki, bu tür kimseler veya kurumlarda halkın itimadını  istismar ederek, halka sundukları  gıda ve benzeri şeylere hile katarak insanları kandırmakta, hatta öyle ki, kandırmak şöyle dursun  insanların sağlığı ile oynamaktadırlar.
Bu tür fırsat düşkünlerine mutlaka belediyelerin, ilgili kurumların gerekli cezayı vereceğini ve vermesi gerektiğini, bu cezaların öyle sıradan değil, caydırıcı olması noktasında olmasını istemekteyim. Bunu ben değil, sanırım tüm vatandaşlar istiyor.
Parasıyla aldığı mal ve ürünlerin içine  almak istemediği şeyleri katan bu fırsat düşkünleri, insan düşmanları görülen ve bilinenlerden daha tehlikeli ve daha zararlıdırlar. Önceki gün medyada okudunuz. Bakanlık açıkladı. Bu konuda ilgili kurumların ve bakanlığın, hatta belediyelerin denetim mekanizmalarını daha etkin çalıştırmaları gerektiğini, hatta bu kurumların bir süre kapatılmasını ve kapılarına yaptıkları rezaleti asıp, halka daha net biçimde duyurmalarını istiyorum.
İnsanlarda biraz utanma, arlanma ve insan hakkı, kul hakkının ne demek olduğunu bilmesi gerektiğini düşünmekteyim.   Önümüzde Kurban bayramı var. Böylesi zamanlarda bu tür fırsat düşkünleri insanları sömürmek adına, haksız kazanç elde etmek adına ve temiz- saf insanları kandırmak adına daha da çoğalır. Bunlara çok dikkat etmek gerekir.
Bakanlıkça isimleri açıklananlarla kalmaz. Daha köşede bucakta niceleri vardır. Onları da bulup çıkarmak ve halka teşhir edip,  bu alanda yaşamalarının önüne geçilmesi ve insanların kaldırılmasının önlenmesi gerekmektedir.
Zaman zaman duyarız.
İşte talaş tozunu veya kiremit tozunu halka pul biber, toz biber diye satmaktadırlar. Bazı et ürünleri satan yerlerde özellikle kıyma ve benzeri ürünlerin içinde beyaz et karıştırma, kuyruk yağı karıştırma ve hatta kokmuş etleri karıştırma, daha kötüsü yenmeyecek hayvan etlerini karıştırıp birazda aşağı fiyata halka sunmaktadırlar. İnşallah Konya’mızda böyle şeylerle karşılaşmayız ama, insanın olduğu ve art niyetli kişilerin toplumda var olduğu sürece bunları görmekte mümkündür.
Atalarımız ne güzel söylemiş :
“Ucuz etin suyu kara olur.”
Tabi ki, vatandaş olarak ta bizler alış- veriş yaparken dikkat etmeliyiz. Bu tür şeylerden şüphelendiğimiz zaman  ilgili kurumlara veya zabıtaya- Polise haber vermemiz gerekir ki, bizde bu denetimleri yapan  kurumlara yardımcı olup, böylesi art niyetli kimselerin cezalandırılmasında üzerimize düşen görevi yapmalıyız.
Çarşı- Pazarlarda da çoğu zaman görmekteyiz. Tezgahın önüne en güzel mal ve ürünleri koymaktadırlar. Arkası ise çarık- çürük. Vatandaş iyisini istiyor.Parasını veriyor. Satıcı bunları seçtirmiyor. Hatta zaman zaman bu konuda kavgalara da şahit olmaktayız. Evine varıp poşeti boşalttığı zaman yarısı yenmez, kullanılamaz halde olduğu görülmektedir. Bu konuda AVM merkezlerinden kendiniz seçip almak daha iyi olmaktadır. Varsın birkaç kuruş pahalı bile olsa.
Medya’da yayınlanan ve hatalı yada hileli ürün üreten firmaların bir çoğu yılların firması. Bunlara  yakıştıramadım ve umarım ki, bu hatalarını yada hilelerini, yanlışlarını düzeltirler ve halkın sağlığı ile oynamazlar. Yoksa ben hakkımı helal etmem. İnançları var ise, onlara kul hakkını hatırlatıyorum.
Bu yazı toplam 226 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.