1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Bu horozun ötüşüne tüm dünya hayran kalıyor 
Bu horozun ötüşüne tüm dünya hayran kalıyor 

Bu horozun ötüşüne tüm dünya hayran kalıyor 

Rengi, vücut yapısı, ahengi ve uzun ötüşüyle sadece Türkiye’de değil dünyada büyük bir unvana sahip olan ‘Denizli horozu’na Türkiye’nin her yerinden adeta talep yağıyor.

A+A-

Rengi, vücut yapısı, ahengi ve uzun ötüşüyle sadece Türkiye’de değil dünyada büyük bir unvana sahip olan ‘Denizli horozu’na Türkiye’nin her yerinden adeta talep yağıyor. Denizli’nin tanıtımına büyük katkı sağlayan horozun uzun soluklu ötüşü başta olmak üzere kendine has özellikleri dikkat çekiyor. 
Ötüşü ve ahengiyle kentin simgesi haline gelen Denizli horozuna talep her geçen gün artıyor. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden horoz ve tavuklara talep gelirken, özellikle Karadeniz Bölgesi, Antalya ve Konya’daki vatandaşlar horoza yoğun ilgi gösteriyor. Meraklıları tarafından kentin belli yerlerinde yetiştirilen horozun en büyük yetiştiriciliğini ise Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yapıyor. Horoz ve tavuklar için özenle bir tesis hazırlayan görevliler, burada vatandaşlar için yumurta, civciv, horoz ve tavuk üremi yapıyor. Tesiste üretilen horozlar 200 TL, tavuklar 100 TL, civcivler 14 TL, yumurtalar ise 7 TL’den satışa sunuluyor. Ötüşüyle kentin en büyük simgesi haine gelen horozların renklerine göre pamukkırı, demirkırı, pekmezkefi gibi çeşitleri bulunurken, tavukların ise rengi siyah oluyor. 
“Kentin tanıtımına katkı sağlıyor, dünyanın her yerinden talep var” 
Denizli horozunun Pamukkale ile beraber kentin sembolü olduğunu aktaran Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Denizli Horozu Üretim Birim Sorumlusu Mustafa Ünal, Türkiye’nin yerel tavuk ırklarından olan horozun kentin tanıtımına büyük katkı sağladığını söyledi. Denizli horozunun en büyük özelliğinin uzun süreli ötmesi ve albenili görüntüsü olduğunu belirten Ünal, horozun Türkiye’den ve dünyanın her yerinden bu işin meraklıları tarafından oldukça fazla rağbet gördüğünün altını çizdi. Horoz hakkında bilgi veren Ünal, “Denizli horozu yaklaşık 3-3 buçuk kilogram canlı ağırlığa sahip, tavuklar da 2-2 buçuk kilogram canlı ağırlığa sahiptir. Yıllık yumurta verimi 100-150 arası değişmektedir” dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.