1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. BU İSİM HERKESİ KUCAKLAR
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

BU İSİM HERKESİ KUCAKLAR

A+A-

İnşallah 29 Ekim 2018, 20 safer 1440 Pazartesi günü açılacak olan ve Dünyanın en büyük hava limanlarından biri olacak olan eser, milletimizin, halkımızın  ortak başarısı, ortak eseri, ortak gururu olacak. Bu devasa hava alanından  sadece Türkiye’de yaşayan insanlar değil tüm dünya milletleri yararlanacak. Bu nedenle bu büyük eseri devletimizin, milletimizin, kültürümüzün, hükümetimizin, muhalefetimizin ortak başarısı olarak görmeliyiz. Ve bu başarıdan dolayı sadece Türkiye’de  yaşayan 81 milyon değil,  52 İslam ülkesinde yaşayan (Türk, Arap, Acem, Kürt, Malezyalı Endonezyalı, Berberi, Çerkes…) 2 milyara yakın ümmet sevinmeli.
Açılışa Kılıçdaroğlu katılacak mı?
Demokrasinin yanlış anlaşılmasından kaynaklanan bir gelenek oluşmuş ülkemizde: ” İktidarla muhalefet hiçbir zaman hiç bir konuda anlaşamaz, anlaşmamalı. Birinin ak dediğine öbürü mutlaka kara demeli…”  Bu saçma geleneğe mutlaka son vermek zorundayız. Çünkü bu anlayış hem akla aykırı, hem gerçeklere zıt, hem de fıtrata uygun değil. İktidar her zaman doğru yapmaz, muhalefetin her eleştirisi de mutlak doğru değildir. Partilerin amacı, ülkenin güzel yönetilmesini, halkın refah ve huzur içinde yaşamasını sağlamak olmalı. Bu nedenle açılışta CHP lideri ve muhalefet liderlerinin olması bu eseri daha bir anlamlı kılacak, demokrasimize katkı sağlayacaktır.    
İstanbul Hava Limanı
Yeni açılacak hava Alanının ismi konusunda  her siyasi grup, her siyasi düşünce ayrı ayrı isimler öneriyorlar:  Atatürk, Cumhuriyet olsun diyenler, Fatih, Abdülhamit, Hezerfan olsun  diyenler…. Liste uzayıp gidiyor. Ben de bir isim öneriyorum:  İSTANBUL HAVA LİMANI. Niçin bu isim? İstanbul zaten büyük, zaten tanınmış, zaten meşhur bir marka. Roma’ya, Bizans’a, Osmanlı’ya başkentlik yapmış,  dünya üzerinde 3 imparatorluğa başkentlik eden tek şehir. ''Dersaadet'', ''Asitane'', ''Darülhilafe''  ''Makarrı Saltanat'' “Payitaht…” gibi adlarla şöhret bulmuş muhteşem ve muazzam şehir.  Ortasından deniz geçen tek şehir, Napolyon’un,” Dünya tek bir devlet olsaydı başkenti İstanbul olurdu” dediği şehir. Dedemiz fatihin fethetmesi ile (batılıların ayırımına göre) çağlar değiştiren şehir.
ADIYLA DOĞMUŞ         
Bu isme her siyasi düşünceden insan evet der, demeli. Çünkü milliyetçi muhafazakâr kesim için orası Osmanlı’nın başkenti. Dünyayı 400 seneye yakın idare eden ve Türklerin tarihte kurduğu en büyük en önemli en etkili devletimiz Osmanlının payitahtı.
İstanbul, ümmet için de önemli, çünkü  son Resül, âlemlere rahmet Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav) in fethini müjdelediği şehir.  Birçok peygamberin, birçok velinin, birçok padişahın mezarları onun kalbinde.  M. Kemal, “geldikleri gibi giderler” sözünü bu şehirde söyledi. M. Kemal Ankara’yı başkent yapmasına rağmen ömrünün son aylarını, son günlerini İstanbul’da Dolmabahçe Sarayında geçirdi ve ömrünü burada tamamladı.Tarihi  ile,  Coğrafyası(Boğazı, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan konumu ) ile İstanbul muhteşem bir şehir, muazzam bir kültür?
 Bizim kültürümüzde “ismiyle gelmiş, adıyla doğmuş” diye bir söz vardır. Bir çocuk bayramda doğduysa adı Bayram, Kadir Gecesi doğduysa kadir veya kadiriye, Arefe de doğduysa arif veya  arife, Ramazanda doğduysa ramazan, Şaban Ayın da doğduysa  şaban, Muharrem de doğduysa muharrem, Recep ayında doğduysa recep … olur. Bunların dışında ya din büyüklerimizden birinin, ya tarihimizde büyük rol oynamış bir kahramanın, ya da babamızın, dedemizin, annemizin, ninemizin…  Adlarından birininki konur.
Bu manada İstanbul Hava Limanı adıyla doğmuş bir eser: ;   “İstanbul Hava Limanı”  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.