1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. BU KADAR GAFLET FAZLA
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

BU KADAR GAFLET FAZLA

A+A-

Hükümetin 2012 de BDP ile başlattığı “açılım süreci”  fiyasko ile sonuçlanmışken yıllar sonra CHP nin aynı şeyi bir daha denemeye kalkması gerçekten çok garip. Çünkü Hükümetin BDP ile denediği açılım sürecindeki döneme göre bu günkü ortam çok namüsait.  Bu gün, PKK/YPG,  ABD’ nin desteği ile Kuzey Suriye’de devlet kurma aşamasına gelmiş durumda. HDP ye dış destek  o güne göre bu gün daha fazla. Bu gerçekler ortada dururken  CHP nin “Kürt açılımı” “HDP ile ittifak şart” , “6 milyon oy almış bir parti” “ kayyum atamaları adaletsizliktir…” gibi söylemlerle ortaya çıkıp olmayacak bir duaya amin demeleri, doğrusu siyasi bir gaflettir.
HDP ile herhangi bir anlaşma! Yapmak mümkün değil, çünkü:
1-   HDP, PKK sız hiçbir adım atamaz,
2-   PKK da ABD den izin almadan gık diyemez,
3-   PKK nın üzerinde sadece ABD nin değil, Almanya, Fransa,  Rusya ve İran’ın da büyük etkisi var. Bu devletler izin vermeden PKK/HDP bir şey yapamaz.
2012 de ki açılımda biraz mantık vardı. Çünkü baskıcı bir görüşün yıllar önce uygulamaya koyduğu faşist yaklaşımlardan halk bizar olmuştu. Kürtçe konuşmak yasak, Kürtçe tv,  Kürtçe radyo,  Kürtçe müzik, küritçe kurs… Yasaktı.  Kendi dilini bile konuşamıyordu insanlar .  Bu basit ve temel hakları vermek bir insanlık görevi idi. Ak Parti ve Erdoğan bu yanlışları giderdi. Geri kalmış bölgelere büyük yatırımlar yaptı. Lakin sonra anlaşıldı ki HDP/PKK nın amacı Kürtlere özgürlük falan değil. ABD’ye yularını kaptıran bu güruh “Ağamız ABD ne derse o olur” noktasında. Bu konuda şimdi çok daha fazla ABD ye bağlanmış durumdular. O zaman eğer CHP,  HDP ile bir uzlaşma konuşma yapacaksa yanlış adrese gitmesin onların efendileri ile görüşsün.
Konu ile ilgili 2012 Ağustosunda yazdığım yazının linkini veriyorum.( http://www.habername.com/yazi-lutfi-ayhan-pkk-istese-bile-baris-yapamaz-8859.htm )
ORADAN BİR KAÇ PASAJIDA BURAYA ALIYORUM:
"PKK İSTESEDE BARIŞ YAPAMAZ
“…400 sene dünyayı, 400 sene balkanları, 500 yıla yakın Ortadoğu’yu diğer imparatorluklara göre daha adil, daha insani bir yönetimle idare eden bir millet, 30 yıla yakındır kendi içinden türemiş adeta bir "katiller sürüsünü" andıran bir güruhla baş edemiyor. Bebek, çocuk, kadın, erkek, sivil, öğrenci, işçi, fakir, zengin, Türk, Kürt ayırt etmeksizin katleden bu katiller bu toprakların, bu kültürün ürünü olmaz, olamaz, olmamalı...”                       
MHP HAKLI ÇIKIYOR
“Bebek katilleri ile müzakere yapılmaz, mücadele edilir. Bunlar ancak güçten anlar, bunlar Marksist, Leninist, ırkçı ve bölücüdürler. Bu nedenle bunlar fikirden, laftan, konuşmadan değil ancak ve ancak silahtan, güçten anlar. Bunlar vampir gibidirler. Kan içmeden yaşayamazlar… ” diyen MHP haklı çıkmıştır. Ben kendi adıma “barışa da bir şans tanınmalı” türküsünü çağırdım bir süre. Ama geldiğimiz nokta gösterdi ki “Barış” onların dilinde bir kandırmaca dan, bir oyalamaca dan başka bir anlam taşımıyor. 
Örgütle isteseniz de barış veya müzakere yapamazsınız. Çünkü Örgüt… sivillere düşen görev ise devlete, millete, bu ejderha ile mücadele eden güvenlik güçlerine yardım ve dua etmek, yapmakta olduğumuz işimizi, üzerimize aldığımız vazifemizi hakkıyla yerine getirmektir…”
Yapılacak tek şey PKK yı yok etmek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.