1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. BU KANUNLAR VARKEN EVLENMEK KAHRAMANLIKTIR  
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

BU KANUNLAR VARKEN EVLENMEK KAHRAMANLIKTIR  

A+A-

“Ömür boyu nafaka” “ Kadının beyanı esastır” gerçekleri ülkemizi büyük bir sosyal kavgaya itmiş durumda. Bu kavga sonucunda da aile zayıflamakta, evlilikler azalmakta, boşanmalar çoğalmakta, evlilik dışı birliktelikler (zina)  artmakta ve nüfus artış oranımız düşmekte. Devletlerin varlık nedenlerinin en önemlisi adaleti ikamedir. Adaletin olmadığı yerde ne devlet kalır, ne millet, ne de cemiyet.  
Adaletin temel prensiplerinden en önemlisi “Şüpheden sanık yararlanır” ilkesidir. Bu ilke, masumiyet/suçsuzluk karinesinin bir sonucudur. Bu ilke uyarınca, sanığın bir suçtan cezalandırılmasının temel şartı, suçun şüpheye yer vermeyen bir kesinlikle ispat edilmesidir. Yani yapılan ceza kovuşturması sonucunda, fiilin sanık tarafından işlendiği yargısına ulaşılmadığı takdirde,  sanık hakkında beraat kararı verilmesi gerekir.
TÜRKİYE DIŞINDA BENZERİ YOK
Türkiye dışında başka bir ülkede ve uluslararası hukuk metinlerinde ‘kadının beyanı esastır’ ilkesi bulunmamaktadır. Hukukun temel ilkeleri gözetilmeden sadece beyanın kabulü ile mahkumiyet kararları verilmesi, adalete ve hakkaniyete uygun değildir. Bu nedenle Türkiye’de erkekler dünyanın başka ülkelerinde olmayan bir tehdit ve kanunla karşı karşıyadır.   
Türkiye’de son yıllarda oluşan garip sosyal ortam, kadın erkek ilişkilerini çok dengesiz bir duruma getirmiştir. Erkekler hem devletin, hem de bazı feminist derneklerin de katkısı ile mahkemelerde çok zayıf bir duruma düşürülmüşlerdir. Feminist örgütler ve Aile Bakanlığı 6284 sayılı yasa gereğince davalara kadın lehine müdahil oluyor, “ …kadının beyanı esastır. Sanık aksini ispat edememiştir…” Şeklinde talepte bulunuyor. Sonuç, mahkumiyet.
Bu maddenin uygulanmasından dolayı çok sayıda mağduriyet oluşmuş durumda. Mağdurların feryatları ise maalesef Ankara’ya ulaşmamakta. Bu facia maalesef aile içine de uzanmıştır. Bir kadın, boşanmak istediği veya husumet duyduğu kocasını “..rızam dışında benimle birlikte oldu..” diyerek şikayet ederse mahkum oluyor.  Bu hal çok vahim bir durum oluşturuyor. Çünkü kadınlar bu büyük ayrıcalıkla istediği erkeği hapse attırabiliyor.
KADINI KORUYACAĞIZ DERKEN…
Türkiye’de erkekler ve aile kurumu bu kanunlar sebebi ile büyük bir tehdit altındadırlar. İş yerinde çalışırken, otobüste seyahat ederken,  okulda, caddede, sokakta yürürken erkekler büyük bir tehlike ile karşı karşıyalar. Sadece dışarıda mı, hayır evde de erkekler bu tehlikeyi iliklerine kadar hissetmekteler.    
Hasta doktoru, doktor hastayı, öğrenci hocayı hoca öğrenciyi.  çalışan işvereni, işveren çalışanı… Şikâyet ettiği anda (tabi şikâyet eden kadın olacak) iş bitiyor.  Kadın, kocasını, babasını, abisini, erkek kardeşini de aynı şekilde mağdur edebiliyor.( 5 yıla kadar hapis.
6284 değişmedikçe sosyal barışın sağlanması mümkün olmayacaktır. Ömür boyu nafaka maddesini bilen bir erkeğin evlilik kararı alabilmesi için cidden büyük bir cesarete ihtiyacı vardır. Bu maddeler yürürlükte oldukça evlilikler gittikçe azalacak,(zaten azaldı)  aile çok zayıflayacak(zayıfladı)  bunların bir sonucu olarak da nüfus artış oranları düşecek (istatistiklere bakın),  nesil Avrupa’da olduğu gibi yaşlanacak, evlilik dışı birliktelikler(yani zina)  çoğalacak. Bu sonuçlardan ise en büyük zararı sanılanın aksine kadınlar görecek.
Bu yoldan bizden önce giden Avrupa'nın bu günkü hali ortada iken nasıl böyle bir yola girdik anlamakta güçlük çekiyor insan. Hele de Erdoğan gibi aileye, genç nüfusa çok ama çok önem veren bir liderin iktidarında bu işler oluyorsa hayret daha da büyüyor. Hükumeti her alanda eleştiren Avrupa, CHP ve diğer paydaşları bu konuda hiç ses çıkarıyorlar mı?  Hayır. Bu bile gittiğimiz yolun yanlışlığını göstermez mi? Karar sizin. 
Maazallah Kadını koruyacağız derken aile ve nesli kaybedeceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.