1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Bu kitabı Konyalılar sevinerek İzmirliler üzülerek…
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu kitabı Konyalılar sevinerek İzmirliler üzülerek…

A+A-

Bu başlığı okuyan değerli kitap sever kardeşlerim eminim şu iki süali kendi kendilerine artarda sordular: ” Hangi Kitabı? Niye? “ Ben dahi bu süallere şöyle cevap vereyim: “EVRENDE DÜNYA DÜNYA DA KONYA” kitabını. Niye mi? Çünkü: Vatan sevgisi, memleket bağlılığı fıtrattandır. Dinimizce de bu sevgi kutsal ve değerli görülmüştür. Peygamberimiz (sav) doğup büyüdüğü, havasını soluyup, suyunu içtiği, şehirlerin anası Mekke’ de huzur bulamayıp Medineye Hicret etmek zorunda kalınca şöyle demiştir; "Ey Mekke! Sen Allah katında yeryüzünün en hayırlı ve bana en sevimli yerisin. Eğer çıkmak zorunda bırakılmasaydım senden ayrılmazdım." (İbn-i Mace, Tirmizi) Peygamberimiz bu sözü söylediğinde Mekke ve onun içindekiler Ona(sav) olmadık eziyetler yapmışlardı.Yine O yüce nebi buyurur;"vatan sevgisi imandandır"
Bir de şu gerçeği hatırlayalım: bu dünyada ve öbür alemde, olmuş ve olacak her şey Allahın bilgisi dahilindedir. Bu cümleden olmak üzere kimin, ne zaman, nerede doğacağı, nerede yaşayacağı da ezelde Halik tarafından yazılmıştır. ‘Neylerse güzel eyleyen’ rabbimiz kimi nerde yaratmışsa o kişi için en güzel yurt, en hoş memleket orasıdır. Bu bağlamdan olmak üzere ben dahi doğup büyüdüğüm, ekmeğini yiyip suyunu içtiğim, sokaklarının tozunu yuttuğum, kültüründen beslendiğim şehrimi seviyorum ve sevdiğim bu şehre karşı sorumluluğumu yazdığım bu kitapla yerine getirdiğime inanıyorum .
KONYAYI BİRİNCİ GETİREN KİTAP
Konyaya birincilik kazandıran kitabım aslında tüm Türkiye'yi ilgilendiriyor. Umarım başka illerde yaşayan vatandaşalrımız bu kitabı okuyup onun üslubundan, kurgusundan, konusundan, iddiasından etkilenip benzerini kendi şehirleri için yazarlar. Lakin daha güzeli, daha tesirlisi, daha mükemmeli yazılana kadar bu mevzuda kaleme alınmış,kayıtlara geçmiş en iyi kitap benim kitabım oalcak ve Konyanın birinciliği gönüllerde ve dillerde yaşamaya devam edecektir.Tıpkı gerçekte öyle olmadığı halde beydaba, Lafonten, Sadi şirazi, eserlerinde aslanı kral, tilkiyi kurnaz,kargayı aptal, yılanı sinsi göstermeleri ve dünya milletlerinin de bu durumu kabul etmeleri gibi.
Bu kitabı bu yarışmada Konya birinci geldiği için Konyalılar sevinerek İzmirliler üzülerek İstanbullular pişmanlıkla okurken, diğer şehirlerde yaşayan kardeşlerimiz ise nedametle okumalılar.
” "...Bu Şehr-i İstanbul ki bi misl-ü bahadır.
Bir sengine yekpare Acem mülkü fedadır..."…” diyerek istanbul’un bir taşına tüm acem ülkesini feda kılan; Şairler vardı;
“"...Çiçeği altın yaldız, suyu telli pulludur;
Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur..."
…” diyerek gökteki Ayı ve Güneşi şehirlerine hemşehri yapan; bununlada yetinmeyip

“…"...Ana gibi yar olmaz, İstanbul gibi diyar;
Güleni şöyle dursun, ağlayanı bahtiyar..."” diyerek ağlayanlarını bile bahtiyarlıkla ödüllendirerek, yeryüzünde İstanbul gibi diyar olamayacağını haykıran! İşte biz dahi bu güzergahtan giderek “"Evrende Dünya Dünyada Konya"” diyerek Konya’yı birincilik tahtına oturtmuşuz.Yanlış mı yapmışız? Bu süale kitabı okuyanlar karar verecek.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum