1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Bu konser 'Şifa' verecek
Bu konser 'Şifa' verecek

Bu konser 'Şifa' verecek

Meram Belediyesi tarafından düzenlenen “Meram Kültür, Sanat, Yaşam Etkinlikleri” kapsamında cumartesi günü ‘Makamdan Şifaya Tedavi Müzikleri’ konseri icra edilecek. Geleneksel Türk müziğinin tedavi amacıyla günümüzde kullanımına örnek teşkil edecek konser

A+A-

Halkın yoğun ilgi gösterdiği “Meram Kültür, Sanat, Yaşam Etkinleri”nin devam ettiğini belirten Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirdiğimiz Gelenekten Geleceğe 1. Meram Âşıklar Bayramı’ndan sonra 5 Ekim Cumartesi günü de yine halkımızın teveccühünü kazanacağını umduğumuz ‘Makamdan Şifaya Tedavi Müzikleri’ adlı konser icra edilecek. Konevi Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de başlayacak olan konsere tüm hemşehrilerimiz davetlidir” dedi.

MAKAMDAN ŞİFAYA TEDAVİ MÜZİKLERİ
Geleneksel Türk müziğinin tedavi amacıyla günümüzde kullanımına örnek teşkil edecek “Makamdan Şifaya Tedavi Müzikleri Konseri” üç bölümden oluşacak. Şifa-i nevm olarak adlandırılan ilk bölümde sunulacak eserlerle; günün stresinden kurtulma, uyku öncesi gevşeme, rahatlama ve uykuya ön hazırlık sağlama hedefleniyor.
“Bebeklerin, anne karnında gelişimini sürdürürken müzik dinletilmesinin yararlı olduğu” görüşünden hareketle konserin ikinci bölümünde ise dinleyiciyi anne karnındaki döneme geri götürerek orada yaşanılan deneyimi şimdiki bilinç düzeyinde de yaşatma amacı güdülüyor.

ŞİFA-İ SAFÂ
“Şifa-i safâ” olarak adlandırılan üçüncü bölümde ise amaçlanan; keyifsizlik ve sıkıntı hissedilen dönemlerde motivasyon sağlamak, pozitif duygulanım ve uyarıcı etki oluşturmak, güne daha zinde, dinamik ve enerjik başlamaktır. Bu hedeflere ulaşmak için, daha ziyade aksak usullerde bestelenmiş, geniş bir seyir aralığında, atlamalı perdeler kullanan, senkoplar içeren, tiz perdelerden başlayarak hemen dikkati çeken, ritmik ve yüksek metronomlu eserler tercih edilerek, icrada özellikle süslemeli icra tavrı benimsenmiş, zengin bir ritim saz uygulaması ile birlikte, diğer icra sazlarının giriş-çıkışlarla aktif olmaları sağlanmıştır.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu tarafından icra edilecek olan bu konsere tüm Konyalılar davet edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.