1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Bu kütüphane çok farklı
Bu kütüphane çok farklı

Bu kütüphane çok farklı

Konya Halk Kütüphanesi, 1,5 Milyon kullanıcı sayısıyla Türkiye’de birinci sırada yer alarak rakiplerine fark attı. Kültür parktaki merkezine taşındığı 2010 yılından bu yana 80 ilde bulunan kütüphanelerden her yıl en fazla kullanıcı sayısına ulaşarak, Türk

A+A-

Konya’da 2010 yılında kültür parktaki merkezine taşınan İl Halk Kütüphanesi, Türkiye’de yıl içerisinde en fazla kullanıcı sayısına ulaşan kütüphane olarak rakiplerine fark atıyor. 2015 yılında 1 Milyon 644 bin 670 kullanıcı sayısına ulaşan il halk kütüphanesi, Konya’da bulunan diğer kütüphanelerle birlikte 2 Milyon 445 bin 396 kullanıcı sayısına ulaştı. 2016 yılı Kasım ayı itibariyle de toplam 1 Milyon 100 bin kullanıcı sayısına ulaşarak, vatandaşlarına en iyi imkanı ve hizmeti vermeye devam ediyor. Kayıtlı üye ve kullanıcı sayısıyla son 5 yıldır Türkiye’de bulunan bütün kütüphanelerin önünde birinci sırada yer almayı başardı.

52 BİN ÜYEYE SAHİP
Konya İl Halk Kütüphanesi, kullanıcı sayısıyla da Türkiye’de bulunan kütüphanelere fark atıyor. İl Halk Kütüphanesi, yeni merkezine taşınması ve olanakların iyileştirilmesiyle birlikte 52 bin 200 kayıtlı üye sayısına ulaştı ve üye sayısı gün geçtikçe artmaya da devam ediyor. Hafta içi her gün yaklaşık 4-5 bin kişinin ziyaret ettiği kütüphaneye, hafta sonu ise, 9 bine yakın kişi ziyaret ederek kütüphanenin bütün imkan ve olanaklarından faydalanıyor. Ayrıca İl Halk Kütüphanesi raflarında 85 bin kitap var. Araştırma yapmak isteyen üyeler, roman okumak isteyen, hikaye okumak isteyen üyeler eski ve güncel kitapları bulabiliyor.

KIZLAR DAHA ÇOK TERCİH EDİYOR
Konya İl Halk Kütüphanesi bünyesinde 52 bin 200 kayıtlı üyesi bulunuyor. Bunların içinde aktif kullanıcı olarak 30 binden fazla kullanıcı bulunuyor. Kütüphaneyi aktif olarak kullanan kullanıcıların çoğunluğunu kızlar oluşturmakta. 30 binden fazla kullanıcının 18 bin 290’ını kızlar oluşturuyor. Erkekler ise 11 bin 782 ile kütüphaneyi aktif olarak kullanıyor. Kızların kütüphaneyi erkeklerden daha çok kullanmaları ise dikkat çekiyor.

HER YAŞTAN İNSAN VAR
İl Halk Kütüphanesi her yaştan insanı bünyesinde barındırarak her kesime hitap ediyor. Okul öncesi ve çocuk salonu olan kütüphanenin 61 üyesini 0-5 yaş arası çocuklar oluşturuyor. 5-13 yaş çocuk ortalamasında ise 3 bin 160 aktif kullanıcı var. 13-18 yaş arası yetişkin grubunda ise 16 bin 398 aktif üye yer almakta. 18 ve üzeri yaş grubu olan gençlerde ise, 10 bin 404 aktif üye var. Son olarak 65 yaş üstü aktif üye sayısı ise 49’a ulaştı.

BÜTÜN İMKÂNLAR VAR
İl Halk Kütüphanesinde her türlü hizmet ve imkan üyelerine ulaşmaya devam ediyor. İnternet, konferans salonu, sergi alanları ve dijital katalog tarama ve bunun gibi birçok hizmeti bünyesinde bulunduruyor. İl Halk Kütüphanesi bünyesinde bulundurduğu Ödünç Verme Birimi ile üyeler tarafından ödünç alınan kitapların işlemlerini gerçekleştiriyor. Dijital Katalog tarama ünitesiyle üyeler, kitapların hangi salon ve hangi rafta olduğunu kolaylıkla görebiliyor. Sergi alanlarıyla çeşitli kurumların kültürel faaliyetleri etkinliklerinde düzenlemiş oldukları sergiler üyelerin hizmetine sunulmakta. İnternet ve Engelliler salonunda herkesin internetten ücretsiz faydalanması sağlanıyor. Salonda engelliler içinde bir bölüm oluşturulup fotokopi imkanı da sağlanıyor. Okul öncesi ve Çocuk Bölümü salonuyla, küçük yaştaki çocukların kütüphaneyi sevmesi ve alışması için her şey düşünülmüş. Salon içinde 6 bin adet kitap ve çocukların oynayıp zaman geçireceği oyun yerleri mevcut. Kütüphane, gençlik salonu, okuma salonları ve süreli yayınların bulunduğu bir kitap cenneti halini almış durumda.

KONYA İLE İLGİLİ HER ŞEY VAR
İl Halk Kütüphanesi bünyesinde bulundurduğu Konya İhtisas Kitaplığıyla kentimizle ilgili kitaplar, Konyalı yazar ve akademisyenlerin koleksiyonlarını üyelerin hizmetine soktu. Konya ile araştırma yapmak isteyen üyeler, kütüphanenin sunduğu olanaklardan sonuna kadar faydalanabiliyor. Salon içinde bulunan kitaplar ise, ödünç verilmiyor./Mesut Ercüment

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.