1. YAZARLAR

  2. Erol Kutlu

  3. Bu nasıl adalet?
Erol Kutlu

Erol Kutlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu nasıl adalet?

A+A-

Konya’nın sivil havaalanı talebi yıllardır gündemde… Malumunuz şu an kullandığımız havaalanı askeri havaalanı… 3. Ana Jet Üssü’nden kalkan jetler, sanayide birçok sıkıntının oluşmasına neden oluyordu. Hala bu sorun var mı bilmiyorum… 
Onun dışında mevcut havaalanı kış şartları açısından yolcu trafiğine çok elverişli olmadığını hepimiz biliyoruz. 
Bu nedenle ILS cihazı denilen ve uçakların kötü hava koşullarında inmesini sağlayan bir cihaz takıldı. Bu cihazın seviyeleri var. Konya havaalanında kurulan ILS sistemi 3. seviye… Yani çok da işe yaramadı. Bu nedenle 1. veya 2. Seviye ILS cihazı takılması gerekiyor.
ILS cihazı deniyle ucuz bir şey sanıyorduk. Son olarak KTO Başkanı Selçuk Öztürk, ILS cihazının pahalılığından söz etti. Hatta 1. Seviye ILS’yi kurmak yeni havaalanı kurmak kadar maliyetli, minvalinde bir açıklama yaptı. Sivil havaalanının başka bir yere yapılmasının daha iyi olacağı görüşünü paylaştı.
Ancak ne zaman hükümete, bakanlara sorulsa gündemde Konya’ya sivil havaalanı yapılması yönünde bir proje olmadığı açıklanıyor. Yani Konya’nın ne istediği önemli değil. Sivil havaalanını unutun diyorlar. 
Belki kaynak yoktur, ülkemiz zor zamanlardan geçiyor, diyerek bu görüşü eleştiremeyiz. Ancak bir hatırlatma: Nüfusu 90 bin olan Bayburt’a 285 milyon TL ödenek ayrılarak havaalanı yapılıyormuş. Bayburt’un etrafında bulunan Trabzon, Erzurum ve Erzincan’da havaalanı varken, 90 bin nüfusluk bir ile Bayburtlu olan Maliye Bakanı Naci Ağbal, havaalanı yapacak. 
Konya olarak, biz uyumaya devam edelim.

Bu yazı toplam 872 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar